Самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенко 7 березня підтвердив, що один із російських літаків раннього попередження та керування A-50У, дислокованих у Білорусі, було пошкоджено. Літак майже напевно був атакований маленькою повітряною системою без екіпажу.
Як зазначають у британській розвідці, ЛДРС А-50У, ймовірно, переміщено на ремонтне підприємство в Таганрозі в Росії.
«Повідомляється, що транзитний політ відбувався на висоті, нижчій за звичайну, ймовірно, через пошкодження гермокабіни», - кажуть аналітики.
Літак ДРС А-50У, ймовірно, забезпечував ситуаційну обізнаність для винищувача МіГ-31K, модифікованого для запуску балістичної ракети повітряного запуску AS-24 «Кинжал», яку Росія вважає ключовим стратегічним потенціалом.
«Завдяки модифікації внутрішній радар реактивних літаків було видалено, щоб збалансувати планер, що змусило пілотів залежати від зовнішніх джерел ситуаційної обізнаності, таких як ЛДРС А-50У. Цілком реалістичною є можливість того, що спільна російсько-білоруська повітряна діяльність тепер буде змушена покладатися на наземне управління та супровід винищувачів, поки не буде розгорнуто іншу локаційну станцію», - зазначають експерти Міноборони Великої Британії.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 09 March 2023
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 9, 2023
Find out more about Defence Intelligence: https://t.co/AekfMtvu7J
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/WfjEgWdUfF
Як заявили 26 лютого моніторингові пабліки Білорусі, вранці того ж дня на аеродромі «Мачулищі» пролунали вибухи. Згодом стало відомо, що літак ДРЛО А-50У ВКС РФ був атакований двома дронами. Організаторами диверсії називають білоруських партизан, які після інциденту втекли з країни за кордон.
Ані в Кремлі, ані в Мінську інцидент не прокоментували.