Росія змогла відремонтувати деякі з ключових нафтопереробних заводів, які зазнали ударів українських безпілотників. Кількість потужностей, що простоювали внаслідок атак, знизилася з 14% до близько 10% наприкінці березня, свідчать розрахунки Reuters.
Після того, як 2 квітня було завдано удару по заводу «Танеко», не було жодних повідомлень про успішні атаки на великі російські НПЗ й Росія швидко відновлює їх, незважаючи на труднощі з отриманням західних технологій.
Це стосується Рязанського заводу, що належить «Роснефти», який повернув в експлуатацію установки первинної переробки нафти АВТ-4 і головну установку АВТ-6, а також Куйбишевського НПЗ, який ремонтує АВТ-4 і сизранську установку АВТ-5, і раніше зупинену на технічне обслуговування установку АВТ-6.
За підрахунками Reuters, загальна потужність російської первинної нафтопереробки, яка простоювала через безпілотники, скоротилася до 90 500 тонн на добу з приблизно 123 800 тонн на добу раніше.
Однак, в цілому, сукупні потужності з первинної переробки нафти в Росії, виведені з ладу через різні зупинки і технічне обслуговування, очікуються на рівні 4,4 млн тонн у квітні (порівняно з 4,1 млн. тонн у березні).
Нагадаємо, Україна з початку 2024 року завдала удари більше ніж по десятку російських нафтопереробних заводів. У березні видання Financial Times повідомило, що США закликали Україну припинити атаки на енергетичну інфраструктуру Росії, попередивши, що удари безпілотників можуть призвести до зростання світових цін на нафту і спровокувати дії у відповідь.
Президент Володимир Зеленський у інтерв’ю The Washington Post заявив, що Вашингтон не може обмежити використання Україною зброї власного виробництва. Пізніше міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Україна може говорити про прохання партнерів щодо припинення ударів по російських НПЗ, але для цього має бути предмет розмови – пакет військової допомоги, додаткові батареї ЗРК Patriot.