Госдума Російської Федерації цього тижня обговорила законопроект про арешт фінансових активів, зокрема майна, росіян, які відкрито критикують російську армію та «спеціальну військову операцію», що є спробою ще більше натиснути на осіб, що критикують війну Росії в Україні, заявляє Міністерство оборони Великої Британії.
В британському відомстві зазначають, що кілька відомих російських письменників і музикант уже були засуджені за критику війни або визнані іноагентами.
Так, у липні 2022 року президент Росії Владімір Путін затвердив поправки до закону 2012 року «Про іноземних агентів», які набули чинності 1 грудня 2022. Це законодавство широко використовується для репресій проти опонентів режиму. За даними російського моніторингового агентства з прав людини «ОВД-Інфо» у 2023 році 217 осіб та організацій були визнані «іноземними агентами». Водночас станом на 3 листопада 2023 року за даними Міністерства юстиції Росії загальний список «іноземних агентів» у Росії складав 707 осіб.
«"Іноземні агенти" включають незалежні російські ЗМІ та правозахисні організації, багато з яких були змушені працювати за межами Росії. Це законодавство, найімовірніше, має на меті стримати і змусити замовкнути антивоєнну опозицію. Новий законопроект у поєднанні із існуючими заходами щодо іноземних агентів, ймовірно, має на меті повністю обмежити критику війни», - зазначають аналітики британської розвідки.
Зазначимо, що влада РФ доволі успішно використовує визначення "іноземного агента" як інструмент маніпулювання громадською думкою. Згідно із соціологічними опитуваннями, 61% росіян заявили, що вважають "іноземних агентів" "зрадниками", які "поширюють брехню" про Росію.