Росія намагається легітимізувати окупацію України за допомогою фейкових виборів — Atlantic Council

Поділитися
Росія намагається легітимізувати окупацію України за допомогою фейкових виборів — Atlantic Council © ЦЕНТР НАЦІОНАЛЬНОГО СПРОТИВУ
Псевдовибори не змінять міжнародне ставлення до вторгнення РФ, але є ризик, що деякі прихильники “мирного врегулювання” з часом спробують використати їх.

На початку вересня Росія провела псевдовибори у тимчасово окупованих регіонах півдня та сходу України, намагаючись легітимізувати незаконну анексію п'яти українських областей. Хоча міжнародне співтовариство рішуче засудило “результати голосування”, очікується, що російські чиновники використовуватимуть сфальсифіковані “вибори” у пропагандистських цілях, оскільки Кремль намагається замаскувати свою війну імперіалістичної агресії проти України, пише Atlantic Council.

Нещодавні фіктивні вибори у тимчасово окупованих Росією частинах Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей та Криму відбувалися паралельно з голосуванням по всій Росії і відображали спроби Москви показати ці українські регіони повністю інтегрованими в РФ. Кремль прагне легітимізувати окупацію та інтегрувати ці території у правові та політичні кордони Росії.

Передбачувано, партія російського диктатора Владіміра Путіна "Единая Россия" була оголошена беззаперечним переможцем “голосування”. Це підкреслило проблеми з довірою, які підривають будь-які “вибори”, організовані нинішнім російським режимом.

"Навіть прихильники Росії розуміють, що це фіктивні вибори, і їх не визнає жодна демократична країна", - прокоментувала народний депутат України Кіра Рудик.

Незалежна російська організація зі спостереження за виборами "Голос" задокументувала сотні повідомлень про порушення під час “голосування”, включаючи погрози насильства, блокування виборчих дільниць і підкуп виборців.

"Це не справжні вибори", - заявив в інтерв'ю співголова "Голосу" Станіслав Андрійчук.

У тимчасово окупованих Росією регіонах України були широко задокументовані докази фальсифікації “результатів голосування”. На фотографіях “виборчих дільниць”, поширених виборчою комісією РФ, видно, як люди кидають бюлетені у прозорі пластикові урни в оточенні озброєних військовослужбовців. 

Міжнародне співтовариство рішуче засудила ці “вибори” як нелегітимні. Державний департамент США заявив, що Штати "ніколи не визнають претензій Російської Федерації на будь-яку суверенну територію України", а лідери ЄС наголосили, що "фіктивні вибори можуть вважатися лише недійсними відповідно до міжнародного права". Це перегукується з позицією Києва про те, що весь процес “голосування” був "нікчемним".

Це не перший випадок, коли Росія використовує фальшиві бюлетені, намагаючись легітимізувати вторгнення в Україну. У вересні 2022 року Кремль влаштував серію "референдумів" у тимчасово окупованих регіонах півдня і сходу України, після чого оголосив, що місцеве населення "проголосувало" за приєднання до Росії. Потім Путін провів пишну церемонію в Кремлі, на якій оголосили про анексію чотирьох українських регіонів.

Так само після захоплення Криму російськими військами на початку 2014 року Кремль влаштував поспіхом організований "референдум", щоб легітимізувати незаконну анексію українського півострова. Не дивно, що “референдуми”, проведені таким чином в умовах російської військової окупації, зазвичай показують “переконливу перемогу” Кремля.

Ця російська тактика не є новою і передує епосі Путіна на багато десятиліть. Її можна простежити ще з 1939 і 1940 років, коли Сталін намагався підпорядкувати собі цивільне населення на сході Польщі та в країнах Балтії, організовуючи фіктивні голосування після військової окупації армією. У цей період сталінські радянські війська забезпечили контроль над цими країнами, перш ніж провести фейкове голосування, в результаті якого понад 90% виборців “підтримали кандидатів”, яких запропонував Кремль.

Наразі мало що вказує на те, що чергові фіктивні вибори зможуть змінити міжнародне ставлення до російського вторгнення та окупації України. Однак, хоча практично жоден із зовнішніх спостерігачів не готовий визнати “голосування” достовірним вираженням громадської думки, існує небезпека, що деякі прихильники компромісного “мирного врегулювання” з часом спробують використати бюлетені, аби стверджувати, що Росія дійсно користується певною підтримкою серед українського населення на місцевому рівні.

Будь-яка спроба легітимізувати поділ України матиме серйозні наслідки для майбутнього міжнародної безпеки. Натомість партнери України повинні продовжувати демонструвати те, що вони відкидають російські фейкові вибори і ніколи не допустять нормалізації імперіалістичної агресії в серці Європи.

ЄС уже пообіцяв покарати політичне керівництво РФ та усіх причетних до організації псевдовиборів, а головний дипломат Євросоюзу Жозеп Боррель назвав “голосування” марною спробою Росії легітимізувати незаконний військовий контроль і анексувати частину українських територій.

Цілі російського керівництва не обмежуються лише прагненням сформувати вертикаль влади за російським лекалом, вони набагато ширші. Про мотиви Кремля – у статті Володимира Кравченка «Навіщо Путіну «вибори» на окупованих територіях України».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі