Рої дронів, більш автономні розвідувальні безпілотники та дрони-мисливці: що можуть мати українці вже за рік чи пів року

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Рої дронів, більш автономні розвідувальні безпілотники та дрони-мисливці: що можуть мати українці вже за рік чи пів року © Pixabay
Експерт розповів, як можуть згодом змінитись безпілотники.

Майбутні автономні дрони – малі, великі, повітряні, наземні та морські – стануть звичним явищем та, зможуть взаємодіяти один з одним, обмінюватись даними, планувати спільні атаки, операції логістичні, з евакуації, оборонні тощо. Зміни торкнуться й далеких розвідувальних та розвідувально-ударно безпілотних систем, дронів-мисливців та дронів-перехоплювачів, пише офіцер ЗСУ, що займається виробництвом дронів та БПЛА, Юрій Касьянов у статті «Якою війна буде завтра? Що необхідно зробити, аби не програти Росії».

«У цьому прогнозі теж немає жодної фантастики. Рій дронів за своєю суттю — це розподілений штучний інтелект, комп’ютерна мережа, в якій кожен дрон є елементом мережі й пов’язаний з іншими дронами за допомогою будь-яких відповідних каналів зв’язку. Вже сьогодні технології рою дронів, уперше апробовані в США ще 2009 року, використовуються в безпілотних системах (роях) «Койот» і подібних до них. Рої ударних дронів є на озброєнні армій Китаю, Південної Кореї, Туреччини й, можливо, інших країн. Є досвід розроблення й застосування таких роїв і в нас в Україні», – пише автор.

За словами Касьянова, рої ударних дронів, розроблених в Україні, вже застосовувалися для ударів по ворожих аеродромах на відстані до 400 км від лінії фронту. Тоді координація дронів дозволила виконувати спільні, синхронізовані в часі та сплановані за напрямками й цілями операції. Метою таких операцій були ураження фронтової та бомбардувальної авіації на аеродромах ворога в умовах сильного прикриття об’єктів засобами ППО.

Автор також зазначив, що далекі розвідувальні та розвідувально-ударні безпілотні системи стануть іще автономнішими. Адже на відстані сотні кілометрів ними все ж важко керувати. Автономні дрони-розвідники зможуть вести розвідку на відстані 500, 1000, 1500, 2000 кілометрів. Такі безпілотники також ідентифікуватимуть цілі, накопичуватимуть інформацію, сідатимуть у глибокому ворожому тилу для підзаряджання від власних сонячних батарей або ліній електропередач, завдаватимуть раптових ударів через дні, тижні, місяці після вильоту на бойове завдання.

Касьянов також прогнозує появу комбінованих, гібридних ударних дронів на велику дистанцію. Вони зможуть більшу частину свого шляху летіти на бензиновому моторі, поблизу цілі для скритності переходити на електричний рушій, а атакувати ціль (цілі) роєм дронів, який, наче пазли, створює їхні крила та фюзеляж.

«Для боротьби з дронами — літаючими, наземними, надводними, підводними, підземними — почнуть використовувати дрони-мисливці, що шукатимуть, ідентифікуватимуть і знищуватимуть будь-яку ворожу ціль у зоні їхньої відповідальності. Стаціонарні протидронові системи на основі ракет, стрілецької зброї, скорострільних гармат, лазерів застосовуватимуть для захисту від дронів дуже обмежено внаслідок їхньої власної вразливості», – пише Касьянов.

Дрони-перехоплювачі полюватимуть не лише на літаючі, наземні, морські дрони противника, а й на пілотовані літальні апарати — вертольоти, літаки, а також крилаті ракети. Крім того, за словами автора, з’являться постійно готові до відбиття повітряної атаки дрони ППО — стаціонарні, самохідні та літаючі — озброєні «простими» ракетами ПЗРК, скорострільними автоматами, що прикривають кожен квадратний кілометр території.

«Усе це ми побачимо вже за пів року, а стандартом автономні повітряні, наземні та морські дрони стануть за рік», – зазначив Касьянов.

Він також розповів, якими за цей час можуть стати інші дрони, зокрема й ударні

Касьянов переконаний, що в Україні необхідно не лише пришвидшити виготовлення дронів, а й кардинально змінити підхід до їх розробки, закупівлі, прогнозування. Важливо правильно вкласти гроші, ресурси, можливості саме в ті дрони, які знадобляться завтра, — тоді переможете. Якщо ж цього не зробити, то не буде потрібних на завтрашній війні дронів, а отже українці програють.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі