РФ використовує голод як зброю війни проти України: правозахисники готують досьє для МКС — The Guardian

Поділитися
РФ використовує голод як зброю війни проти України: правозахисники готують досьє для МКС — The Guardian © Василь Артюшенко, ZN.UA
Використання їжі як зброї відбувалося в три етапи.

Юристи-правозахисники разом з українськими прокурорами готують досьє воєнних злочинів РФ для подання до Міжнародного кримінального суду (МКС) зі звинуваченням Росії у навмисному спричиненні голоду в Україні під час 18-місячної війни. Про це повідомляє The Guardian.

Мета - задокументувати випадки, коли російські окупанти використовували голод як зброю війни, щоб надати докази, які дозволять МКС розпочати перше у своєму роді таке кримінальне переслідування, що може передбачати нові звинувачення президенту Росії Владіміру Путіну.

Старший юрист юридичної компанії Global Rights Compliance (GRC) Юсуф Хан зазначив, що "використання їжі як зброї відбувалося в три етапи", починаючи з початкового повномасштабного вторгнення, коли українські міста були взяті в облогу, а постачання продовольства припинилося.

Серед задокументованих інцидентів - загибель 20 цивільних громадян у Чернігові вранці 16 березня 2022 року, коли російські осколкові бомби вибухнули біля супермаркету в місті, де українці стояли в черзі за хлібом і продуктами харчування.

Слідчі також зосереджуються на облозі Маріуполя, додав Хан. Постачання продовольства до міста було припинено, а коридори для гуманітарної допомоги заблоковані або розбомблені, що дуже ускладнило або унеможливило виїзд мирних жителів.

Друга фаза включає знищення запасів продовольства і води, а також джерел енергії по всій Україні під час бойових дій, які юрист описав як "об'єкти, необхідні для виживання цивільного населення".

Такі напади, за словами Хана, були "не злочинами результату, а злочинами наміру".

“Оскільки, якщо ви знищуєте об'єкти, необхідні цивільному населенню, такі як енергетична інфраструктура в розпал зими, то ваші дії є спланованими", - додав він.

Такі міста, як Миколаїв на півдні, залишалися без питної води з самого початку повномасштабного вторгнення після того, як російські війська захопили помпову станцію, яка її постачала. Жителі, що залишилися, були змушені покладатися на воду, яку їм щодня підвозили.

Третій етап - спроби Росії запобігти або обмежити експорт українських продуктів харчування.

"Потім ми бачили, як Росія атакувала зернові об'єкти на Дунаї і грала м'язами на Чорному морі", - сказав Хан, посилаючись на повідомлення українських чиновників про те, що наприкінці липня і на початку серпня було знищено 270 тисяч тонн продовольства.

Нові звинувачення в тому, що Росія прагнула заморити українців голодом, є особливо емоційними на тлі історії двох країн: у 1932-1933 роках мільйони людей померли від голоду під час Голодомору, організованого радянським урядом Сталіна.

Але цим питанням приділяється особлива увага після ухвалення резолюції Ради Безпеки ООН у 2018 році, яка засудила використання голоду як засобу ведення війни, та внесення змін до Римського статуту МКС у 2019 році, які розширили перелік справ, що можуть бути порушені за цим фактом.

До кінця наступного року GRC працюватиме з українськими прокурорами над створенням досьє. Мета полягає в тому, щоб подати заяву відповідно до статті 15 Римського статуту, яка дозволяє третім сторонам надсилати інформацію про ймовірні воєнні злочини прокурору МКС. Прокурор, який базується в Гаазі, вирішуватиме, чи продовжувати справу.

Частково зусилля юристів будуть спрямовані на визначення винних, в тому числі на те, чи вимагати звинувачення для Путіна, як це сталося в березні, коли МКС видав ордер на арешт президента РФ за злочин незаконної депортації українських дітей в Росію з територій, тимчасово окупованих під час війни.

Аналогічно можна стверджувати і про злочини, пов'язані з голодом, каже Хан. 

"Путін може нести відповідальність за вчинення цих злочинів безпосередньо, спільно з іншими та/або через інших, а також за нездатність здійснювати належний контроль над російськими військовими або іншими особами, яких звинувачують у конкретних злочинних діях", - стверджує юрист.

Правозахисники працюють з фахівцями з розвідки з відкритих джерел, щоб деталізувати приклади воєнних злочинів і займаються картографічним аналізом збитків; зіставляють відповідні дані, такі як кількість відмов у прийнятті конвоїв з гуманітарною допомогою, а також вивчають заяви, зроблені Путіним та іншими лідерами, аж до місцевого рівня, намагаючись зібрати досьє.

Відмова цивільному населенню в доступі до продовольства неодноразово застосовувалася під час війн. Нещодавні приклади включають Сирію, де уряд Башара Асада звинувачували в реалізації стратегії "ставай на коліна або голодуй", щоб примусити опозиційні райони до покори під час громадянської війни в країні, а також Тиграй, Ефіопія, де, за оцінками, два мільйони людей постраждали від нестачі продовольства з 2020 року, що є наслідком урядової блокади повстанської провінції.

В Україні вже зареєстровано низку кримінальних проваджень щодо злочинів, вчинених російськими агресорами. І за кожним із цих епізодів стоїть людська трагедія. Завдання нашої країни — покарати максимальну кількість воєнних злочинців. 

Про те, які механізми правосуддя може залучити Україна, читайте в статті ексзаступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова «Чи наблизить 2023 рік покарання російських воєнних злочинців?» та як правильно задовольнити запит на справедливість у статті «Слідами Гааги: чому нам потрібний гібридний механізм правосуддя».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі