РФ прикидається жертвою "русофобії", коли сама шкодить своїм громадянам: Снайдер назвав найшкідливіші дії Москви

Поділитися
Професор Єльського університету пояснив походження й мету ворожої пропаганди про "русофобію".

Професор історії Єльського університету Тімоті Снайдер виступив перед Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй, скликаної Росією для обговорення так званої русофобії, яку нібито виявляють проти неї українці. Науковець пояснив, що цей термін Москва використовує як форму імперської пропаганди та мови ворожнечі, прикидаючись жертвою для виправдання воєнних злочинів на території України. У першу чергу шкоду громадянам РФ та російській культурі завдає саме їхня влада.

"Якщо ми занепокоєні через шкоду для росіян і російської культури, тоді нас має турбувати політика російської держави", – наголосив Снайдер.

Історик зазначив, що однозначно поділяє таку занепокоєність, тому назвав дії Москви, які завдали росіянам та їхній культурі найбільшої шкоди протягом 2022 року. 

  • Підштовхування близько 750 тисяч громадян, у тому числі найбільш творчих і продуктивних, залишити РФ у зв’язку з її вторгненням в Україну.
  • Знищення незалежної журналістики з метою позбавити росіян можливості пізнавати навколишній світ.
  • Запровадження загальної цензури та утиски свободи слова. Професор зазначив, що поки в Україні можна говорити і українською, і російською, у РФ – ні.

"Якщо ви стоїте в Росії з табличкою «ні війні», вас заарештують і, швидше за все, посадять. Якщо ви стоїте в Україні з табличкою «ні війні», якою б мовою вона не була, з вами нічого не станеться. Росія – це країна однієї головної мови, де мало що можна сказати. Україна – країна двох мов, де можна сказати, що хочеш. Коли я відвідую Україну, люди розповідають мені про російські військові злочини обома мовами", – додав Снайдер.

  • Цензура шкільних підручників, ослаблення культурних інституцій всередині держави, знищення музеїв і неурядових організацій, присвячених історії.
  • Спотворення пам’яті про Велику вітчизняну війну нападом на Україну в 2014 і 2022 роках та позбавлення цієї спадщини всіх майбутніх поколінь.
  • Приниження російської культури в усьому світі і забезпечення кінця так званого русского міра. На думку історика, два вторгнення в Україну поклали край минулій прихильності до РФ з боку багатьох наших громадян.
  • Масове вбивство російськомовних громадян на території України, адже окупанти під час вторгнення знищили більше таких людей, ніж будь-яка інша подія.
  • Масова загибель росіян, які були відправлені на загарбницьку війну проти нашої країни. За даними Снайдера, близько 200 тисяч громадян держави-агресора було вбито чи покалічено в ході бойових дій.
  • Втягування молодих поколінь у воєнні злочини, забезпечення їм травми й почуття провини до кінця життя.
  • Нав’язування жителям РФ думки про те, що геноцид – це нормально. Це можна, зокрема, помітити у виступах президента Владіміра Путіна щодо "неіснування України", повідомленнях пропагандистських ЗМІ з представленням українців як "свиней", "паразитів", "хробаків", "упирів" чи "сатаністів", заявах про "потребу топити українських дітей" і "спалювати будинки разом з людьми" та виступах із закликами знищити всіх жителів нашої країни під надуманим приводом "русофобії".

Перерахувавши ці пункти, Снайдер звернув увагу, що "русофобія" – це риторична стратегія, відома ще з часів імперіалізму. Він повторив, що подібними наративами ворог намагається виправдати агресію проти України й виставити себе жертвою.

Він наголосив, що росіяни кажуть про "русофобію" з боку українців у той час, коли нищать на території нашої держави цілі міста, руйнують сотні лікарень і тисячі шкіл, розстрілюють місцевих лідерів, примусово депортують дітей, навмисно руйнують системи водо- й теплопостачання взимку.

"Термін «русофобія» використовується в цьому контексті, щоб стверджувати, що імперська влада є жертвою, навіть якщо імперська влада, Росія, веде жорстоку війну. Це історично типова поведінка. Імперська влада дегуманізує реальну жертву і претендує сама бути нею. Коли жертва (у цьому випадку Україна) виступає проти нападу на себе, вбивств, колонізації, імперія каже, що бажання миру – це нерозумно, це хвороба. Це «фобія»", – пояснив професор Єльського університету.

Снайдер переконаний, що таким чином РФ прагне знецінити досвід реальних жертв. Заявами про нібито "русофобію", які є "імперською стратегією" та "колоніальною риторикою", вона хоче відвернути увагу світу від своєї загарбницької війни і привернути до власних почуттів, тим самим зневажаючи тих, хто найбільше страждає.

"Неозброєним оком ми бачимо, що йде загарбницька війна (Росії проти України – ред.), злочини проти людства, геноцид … Видавати себе за жертву, коли насправді ти агресор – не захист. Це насправді частина злочину. Мова ворожнечі, спрямована проти українців, не є частиною захисту РФ чи її громадян. Це елемент злочинів, які росіяни чинять на території України", – наголосив науковець.

Він додав, що, скликавши засідання Радбезу ООН щодо "русофобії", Росія лише знайшла ще один спосіб зізнатися у своїх воєнних злочинах.

Раніше Тімоті Снайдер окреслив прогнози й сценарії, які вважає найбільш реалістичними до втілення в контексті війни РФ проти України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі