Республіканці у Конгресі можуть попросити призначити інспектора для контролю за фінансуванням допомоги Україні — Politico

Поділитися
Республіканці у Конгресі можуть попросити призначити інспектора для контролю за фінансуванням допомоги Україні — Politico © unsplash/haroldrmendoza
Цю умову можуть поставити на тлі запиту Білого дому про схвалення ще 24 млрд доларів для Києва.

Члени Республіканської партії у Конгресі США можуть попросити призначити інспектора для контролю за фінансуванням допомоги Україні, щоб “запобігти корупції". Зокрема, цю умову можуть поставити на тлі запиту Білого дому до Конгресу про схвалення ще 24 млрд доларів для підтримки України, повідомляє Politico.

Видання пише, що прохання Байдена про 24 мільярди доларів на озброєння української армії з'явилося в той час, коли американці втомилися підтримувати “патову ситуацію” на полі бою. Запит Білого дому стане перевіркою здатності адміністрації президента США Джо Байдена підтримувати Київ в умовах найзапеклішого опору з боку Росії і очолюваної республіканцями Палати представників, яка тримає гаманець у своїх руках.

Цей запит є частиною більшого, 40-мільярдного пакету, повного не пов'язаних між собою великих бюджетних витрат. Західне крило вважає, що угода буде укладена, навіть якщо пакет допомоги скоротиться, і розробляє стратегію, щоб це сталося, 

Білий дім доповнив пропозицію низкою впливових пунктів, такими як допомога при стихійних лихах, безпека кордонів і боротьба з незаконним обігом фентанілу, які користуються широкою підтримкою. 

Представники Білого дому вважають, що республіканцям буде складно пояснити виборцям, чому вони не голосують, хоча ці бюджетні пакети зрештою можуть бути роз'єднані. Очікується, що питання підтримки України та продовження резолюції щодо фінансування уряду буде вирішено одночасно, щоб не повторювати виснажливий процес двічі.

Помічники представників “західного крила” кажуть, що громадська підтримка фінансування України зростає кожного разу, коли у війні настає важливий момент. Вони планують скористатися кількома майбутніми міжнародними виступами президента України Володимира Зеленського, щоб продовжити тиск на республіканців. 

Білий дім також посилить тиск громадськості, наголошуючи на необхідності захисту демократії в усьому світі, а також на фінансовій необхідності перешкоджати агресії Росії - або будь-якій майбутній державі з військовими амбіціями, вказуючи на негативні економічні наслідки війни.

"Оборонна допомога, навколо якої об'єдналися обидві сторони, має вирішальне значення для здатності України відбити незаконне вторгнення Росії та для зміцнення наших альянсів у світі", - заявив речник Білого дому Ендрю Бейтс.

Але боротьба за фінансування може призвести до ще одного протистояння між президентом США і спікером Палати представників Кевіном Маккарті, яке ризикує вплинути на “спадщину” політики Байдена та успіх України у війні.

Байден поставив захист України від російського вторгнення у центр своєї зовнішньої політики. США очолили ці зусилля, згуртувавши НАТО та інших союзників для надання допомоги Києву. Але ейфорія поступається місцем страху на тлі сповільнення контрнаступу України. 

Контрнаступ Києва, навмисно повільний, щоб зменшити втрати, коли військові пробираються через мінні поля і діють без прикриття з повітря, допомагає ЗСУ просуватися крок за кроком вздовж лінії оборони росіян. Але цей повільний темп змусив американських високопосадовців визнати, що вони не знають, як оцінити прогрес.

Опитування показують, що американці дедалі більше втомлюються підтримувати патову ситуацію, в якій опинилася Україна на полі бою, а республіканці хапаються за все, що розглядають як можливість.

Шлях до схвалення фінансування має бути легшим у Сенаті, ніж у Палаті представників, оскільки Україну відстоюють кілька республіканців, зокрема лідер меншості Мітч Макконнелл. Макконнелл розглядає підтримку України як частину своєї спадщини, і західне крило вважає, що він буде дотримуватися своєї позиції, а також, що важливо, задаватиме тон переговорам у Палаті представників. Але погіршення стану здоров'я 81-річного сенатора може перекреслити ці розрахунки.

Тим не менш, Сенат захоче поставити своє схвалення під будь-яким законопроектом про витрати, особливо після того, як Палата представників заблокувала угоду про граничну межу держборгу, ухвалену Сенатом. Коли минулого тижня Білий дім надіслав додатковий запит на фінансування, провідні республіканці та демократи заявили, що вони підготують власний законопроект.

Наразі Маккарті постає як найбільш значна перешкода для Білого дому. Іноді він перебував у полоні крайніх правих сил своєї партії, які закликали до скорочення коштів, що надсилаються в зону бойових дій.

Колишній президент Дональд Трамп, фаворит на посаду кандидата в президенти США від Республіканської партії, поставив під сумнів необхідність підтримки України і повторив бажання якнайшвидше укласти мирну угоду з Росією. Офіційні особи по обидва боки Атлантики вважають, що президент РФ намагається перечекати майбутні вибори в США, вважаючи, що зможе отримати успіхи у війні, якщо лідером Штатів стане республіканець.

Навіть проукраїнські республіканці ухиляються від підтримки нової угоди про фінансування для України. Конгресмен Енді Гарріс (Республіканець, штат Меріленд), єдиний прихильний до Києва член Групи підтримки свободи Палати представників, заявив цього тижня, що Україна не може перемогти у війні, а тому США повинні переглянути подальше зміцнення своєї оборони.

"Це не лише ультраправі члени. [Головні республіканці] прихильно ставляться до справи, але ми кидаємо гроші на конфлікт, який може тривати роками", - сказав помічник республіканця в Палаті представників на умовах анонімності.

Фінансова підтримка України здебільшого все ще користується двопартійною підтримкою. Але серед республіканців Палати представників існує давній скептицизм щодо продовження фінансування допомоги Києву, і незрозуміло, чи хоче Маккарті кинути їм виклик, щоб укласти ще одну угоду з Байденом про витрати. Помічники Білого дому та представники демократів у Конгресі очікують, що спікер, аби заспокоїти ультраправих, наполягатиме на певних скороченнях і може в будь-який момент пригрозити підірвати пакет допомоги. 

Тим часом республіканець Дон Бейкон (Небраска), відданий прихильник України і союзник Маккарті, заявив, що підтримає лише той пакет допомоги Україні, який гарантує, що передове озброєння, таке як армійська тактична ракетна система дальнього радіусу дії, буде доставлене на поле бою. Без такої гарантії він не бачить сенсу в подальшому виснаженні американських запасів і витрачанні додаткових коштів.

"Навіщо продовжувати надавати Україні зброю, яка не допоможе їй виграти війну? Я не хочу надавати Україні зброю, яка не допоможе їй виграти війну" - сказав член Комітету з питань збройних сил Палати представників.

Ультраправі республіканці, ймовірно, використають дисбаланс між внутрішніми та зовнішніми витратами у запиті Білого дому на фінансування: 40 мільярдів доларів, включаючи 24 мільярди для України. Водночас лідер демократичної більшості у Сенаті Чак Шумер стверджує, що консенсус можливий.

Раніше повідомлялося, що Сенат США схвалив проект Закону про асигнування на національну оборону на 2024 рік на рекордні $886 млрд. Законопроект, зокрема, передбачає 300$ мільйонів доларів для України. Перед цим Палата представників схвалила свій варіант законопроекту.

Тепер Сенат та Палата представників повинні знайти компроміс і розробити нову версію документа, який могли б схвалити обидві палати Конгресу. Після цього його має підписати президент США Джо Байден. 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі