Ракета "Циркон": що являє собою російська боєголовка, якою вчора обстріляли Київ

Поділитися
Ракета Фото з відкритих джерел
Ця зброя, як і багато інших "аналоговнетів" окупантів, не дотягує до заявлених характеристик.

Вчора, 7 лютого, над Києвом було збито гіперзвукову ракету "Циркон". Про це повідомляють військові аналітики з видання Defense Express, вивчивши фото уламків ракети.

В свою чергу речник Повітряних сил Юрій Ігнат заявив, що точні висновки можна буде робити лише по завершенню експертиз, які будуть виконані найближчим часом.

Ракета "Циркон" - це нібито гіперзвукова ракета, яка, відповідно до заяви Путіна, має швидкість польоту понад 1000 км та розвиває швидкість до 9 Маха (3 км/с). Вона призначена для ураження, як наземних, так і надводних цілей. Заявлено, що вона має маршову ділянку на висоті 30-40 км.

Раніше міноборони РФ доволі регулярно демонструвало пуски "Циркону" під час випробувань. Більшість з цих відео були абсолютно неінформативними, зробленими у ночі де розібрати бодай щось було вкрай складно. Лише у 2022 році у РФ почали публікувати більш менш детальні відео пусків.

Важливий нюанс полягає у тому, що через використання універсальної пускової шахти для цієї ракети розробники були обмежені у габаритах ракети. Більше того, для її запуску використовується й універсальний контейнер, який аналогічний тому, який застосовується при запуску протикорабельних ракет "Онікс", які використовуються, як з кораблів, так і з берегових комплексів "Бастіон".

Водночас "Онікс" має дальність польоту до 300 км (у модернізованій версії "Онікс-М" заявлено 800 км, початок випробувань у 2019 році, статус невідомий) та швидкість на висоті до 2,6 Маха (0,88 км/с). Тобто у тих самих габаритах нібито нова ракета вже має втричі більшу дальність та швидкість.

Водночас збільшення швидкості, як і дальності у три рази - це не втричі складніша розробка, а необхідність опанування абсолютно нових технологій, які пов’язані із самим гіперзвуком. Головна проблема у якому, створення гіперзвукового прямопотокового повітряно-реактивного двигуна, а також спеціальних сплавів, здатних витримувати величезні температури пов’язані із тертям о повітря, яке на гіперзвуку стає вкрай щільним.

Головне тут - система наведення. Політ на гіперзвуковій швидкості - це політ у хмарі розпеченого газу, плазмі, через яку не можуть проникнути радіохвилі. Тобто будь-яка система самонаведення ракети безпорадна при такому польоті.

Саме тому існує дві версії того, як "Циркон" наводиться на ціль. Перша - ніяк: у ракету закладаються координати й далі діє лише інерційна система. Вона з величезною похибкою, але все ж таки веде ракету у район цілі, а там неточність компенсується потужністю ядерного заряду.

Друга версія пов’язана з тим, що "Циркон" - це неповноцінна гіперзвукова ракета. І саме у цьому варіанті максимально пояснюється все. Зокрема, ніякого гіперзвукового двигуна у "Циркона" немає.

Замість нього є добре відпрацьований твердопаливний двигун, який лише розганяє ракету до заявленої швидкості у 3 км/с, а не постійно підтримує її. Після цього "Циркон" летить за інерцією, що вже різко знижує вимоги до температурної міцності матеріалів. Вже у районі цілі швидкість ракети менша за гіперзвук, що і дозволяє працювати радіолокаційній головці самонаведення ракети.

Доказом цього є оприлюднене пропагандистським телеканалом "Звезда", яка входить до міноборони РФ, відео із влучанням ракети у мішень, яке було опубліковано у березні 2023 року. Його особливість у тому, що на судні-мішені встановлені стандартні кутові відбивачі для спрощення наведення радіолокаційної головки самонаведення.

Отож, "Циркон", як і "Кинджал", навряд є справжнім зразком гіперзвукової зброї. Його швидше можна назвати черговою "інформаційною операцією", яку виконало Міноборони Росії. Звісно, точніша інформація буде відома після проведення експертизи з боку Сил оборони України, але вже зараз можна констатувати, що до високих заявлених характеристик реальний виріб не дотягує.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі