Проходження ВЛК: що треба знати військовозобов’язаним

Поділитися
Проходження ВЛК: що треба знати військовозобов’язаним © freepik/freepik
Пояснення дав адвокат.

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віки отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Всі вони мають обов’язково пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).  

Адвокат Олег Леонтьєв в інтерв'ю «Українському радіо» розповів про порядок проходження ВЛК.

«Перш за все потрібно знати, що медичний огляд не може бути проведений без аналізів та інших інструментальних маніпуляцій, щоб встановити об’єктивний ступінь придатності людини до військової служби», – підкреслив він.

Перед оглядом має бути проведено:

  • аналіз крові;
  • аналіз сечі;
  • аналіз крові на антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), до гепатиту В і С.

Обов’язково потрібно визначити групу крові та резус-фактор, а також має бути проведено рентгенологічне обстеження органів грудної клітки та електрокардіограма.

Особам, що старші 40 років, обов’язково проводиться:

  • вимірювання внутрішньо-очного тиску;
  • дослідження крові на цукор.

Інші дослідження проводяться відповідно до показань. Потрібно також знати, які саме фахівці мають оглядати людину, вичерпний перелік є у Наказі № 402.

Людину перш за все оглядає:

  • хірург;
  • терапевт;
  • невропатолог;
  • психіатр;
  • офтальмолог;
  • отоларинголог;
  • стоматолог;
  • дерматолог;
  • а також лікарі інших спеціальностей, якщо є показання.

«Маємо знати такий момент. До серпня 2023 року ТЦК перед оглядом мали обов’язок витребувати дані з різних диспансерів, чи не перебуває людина десь на обліку ― у психоневрологічному, туберкульозному, шкірно-венерологічному диспансері тощо ― для того щоб мати повну картину про стан здоров’я військовозобов’язаного. Зараз цей обов’язок скасовано. Але всі військовозобов’язані повинні знати про те, що перед явкою на ВЛК потрібно мати свою медичну книжку відповідного зразка. У Положенні імперативно зазначено: «військовозобов’язаний повинен представити лікарям свою медичну книжку», – підкреслив він.

Адвокат вказав, що найголовніша помилка людей, які проходять медичний огляд на ВЛК –  коли вони  скаржаться, мовляв, «я маю стільки хвороб, а мене визнали повністю придатним до військової служби».

 «Річ у тім, що треба знати парадигму роботи лікарів ВЛК. У людини може бути багато хвороб, адже немає повністю здорових людей, а є просто не досліджені хвороби. І от людину запитують: «На що ви скаржитесь?». А вона відповідає: «У мене скарг немає, але є багато діагнозів». І далі ― перелік із медичної енциклопедії. Але людина не побачить відгуку й зацікавлення з боку лікарів, тому що парадигма їхньої роботи полягає в такому: якщо є хвороба, значить її треба лікувати; якщо людина її не лікує, значить хвороба її не турбує; а якщо не турбує, значить немає того ступеню впливу цієї хвороби на функції організму», – зазначив він.

Адвокат нагадав, що Наказ № 402 має загальні положення, а також Таблицю хвороб та фізичних недоліків, де зазначено ступені їхнього впливу на організм. Вплив може бути помірний, суттєвий або несуттєвий.

«Якщо хвороба суттєво впливає на функції організму, то ступінь придатності цієї особи до військової служби буде зовсім іншим. Такі військовозобов’язані визнаються непридатними до військової служби і виключаються з військового обліку. Якщо незначне порушення функцій, то особу визнають придатною, так само, коли хвороба є, а порушення функцій організму немає. Така особа вважається повністю придатною до військової служби. Хочу, щоб люди зрозуміли: головне не діагноз, а вплив хвороби на функції організму. І плюс запитання ― лікувалася людина чи ні? Це важливо для визначення міри запущеності хвороби та впливу її на функціонування того чи іншого органу. Певна річ, є низка дуже тяжких хвороб, за фактом наявності яких люди визнаються непридатними до військової служби. Такі люди апріорі є особами з інвалідністю та рідко потрапляють у поле зору лікарів ВЛК. Хоча трапляються прикрі випадки, коли людей з інвалідністю визнають придатними до військової служби. У таких випадках треба діяти шляхом оскарження рішення ВЛК в судовому чи адміністративному порядку», – підсумував він.

Нагадаємо, скільки часу діє висновок ВЛК про непридатність до військової служби з зняттям з військового обліку.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі