На стінах уздовж сходових маршів багатьох університетів світу вивішено світлини українських студентів, які загинули, так і не встигнувши отримати дипломи.
Проєкт Unissued Diplomas — «Невидані дипломи» — організувала команда українських студентів із понад 20 країн світу. Він висвітлює 36 історій, зібраних спільно з фондом «Меморіал», і демонструє внесок студентства в українську боротьбу за свободу. Кожна історія — невручений диплом. За кожним некрологом — історія життя і смерті, за кожною втратою — реальна особа.
Українському студентові Семену Обломею було 22 роки, і він мріяв створити екопоселення. Олександра Боровська готувалася до кар'єри дипломата. Данило Євтушенко вивчав філософію і планував зробити фільм про подорож автостопом Україною.
Іванна Ободзинська була матір'ю двійнят. Вона навчалася в Поліському національному університеті в Житомирі, вивчала ландшафтний дизайн, якому мріяла присвятити своє життя. Паралельно вивчала турецьку мову. У дівчини було багато планів. Життя Іванни та її дітей обірвали дві російські бомби, скинуті на її будинок.
Студентка Маріупольського держуніверситету Лія Кирилова вивчала туризм. Російський снаряд прямим наведенням влучив у батьківський будинок. Загинули Лія, її син, її батьки.
Усіх їх об’єднує те, що вони загинули внаслідок повномасштабного російського вторгнення, так і не закінчивши свої університети й не отримавши дипломів.
Проєкт охопив понад 45 університетів на чотирьох континентах, зокрема університети Канади, Австралії, Японії, США, Індії, Норвегії.
Проєкт підтримали дипломати і влада. Прем'єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере поділився своїми враженнями: «Я не був готовий до цієї справи (виставки. — Ю.М.), яка справила на мене надзвичайно глибоке враження… Виставка «Невидані дипломи» — це данина поваги людям, котрим Росія не дозволила залишатися в цьому світі».
«Ми хочемо вшанувати пам'ять ровесників, які могли б сидіти поруч із нами в аудиторіях, якби одного разу їхні життя не забрала Росія, — пояснила мету проєкту його менеджерка Дар'я Завгородня. — Найважливіше, що ми можемо зробити для них нині, — зберегти пам'ять про них і продовжити їхню боротьбу на освітньому й культурному фронтах».
Проєкт реалізовано у співпраці з Союзом українських студентів Канади й за підтримки посольств України в Польщі, Австралії і Японії.
Організатори спільно з НДО Second Front Ukraine Foundation очікують зібрати, як мінімум, 10 тисяч доларів, щоби придбати медичні вироби та три цивільних дрони з камерою (DJI Mavic 3) для студентів, які зараз воюють на передовій.
Невидані дипломи українських студентів, які загинули, працюватимуть на Перемогу.
Більше статей Юлії Мельничук читайте за посиланням.