Повітряні атаки РФ: CNN про те, як Україна «змінила перебіг гри»

Поділитися
Повітряні атаки РФ: CNN про те, як Україна «змінила перебіг гри» © Верховна Рада України
Росіяни активізували повітряні напади, щоб виснажити українську ППО.  

Що раптом зробило українську протиповітряну оборону такою непробивною? Це велике питання, над яким ламає голову російське військове командування, пише CNN.

Лише цього місяця РФ здійснила дев’ять хвиль ракетних атак на українську столицю, зокрема, потужні удари у вівторок, 16 травня,  для яких росіяни використали щонайменше 18 ракет різних типів і цілий рій безпілотників.

Проте Київ стверджував, що досить успішно відбив цю атаку, заперечуючи успішні влучання будь-якою ракетою чи безпілотником. Це може бути перебільшенням - американські офіційні особи вважають, що система Patriot, ймовірно, була пошкоджена. Але навіть якщо допустити перебільшення, експерти зазначають, що відбувається щось надзвичайне.

Донедавна більшість аналітиків і навіть американських військових просто сумнівалися в тому, що українська система протиповітряної оборони зможе відбити тривалу російську атаку.

Лише минулого місяця витік урядових документів США детально описав, як сильно виснажилися українські запаси зенітних ракет середньої дальності радянських часів.

Ці оцінки з'явилися після атаки 9 березня, під час якої Росія випустила 84 ракети. Цього разу навіть Київ визнав, що шість балістичних ракет «Кинджал» змогли обійти його сили протиповітряної оборони. Що ж змінилося всього за кілька тижнів?

Все завдяки Patriot?

Очевидною відповіддю є розгортання американських систем протиповітряної оборони Patriot, які прибули в Україну минулого місяця. США і Німеччина поставили в Україну по одній батареї таких систем.

Patriot настільки потужні, що Росія пригрозила їх ліквідувати. На думку деяких експертів, хвиля російських ударів цього місяця була спланована саме для того, щоб перевантажити ці системи щільністю атак.

Атаки на Київ у вівторок, 16 травня, ймовірно, пошкодили одну з українських систем Patriot, але не знищили, заявляв американський чиновник в інтерв'ю CNN. Але не лише системи Patriot захищають небо України. За даними CSIS, Київ отримав більше ракет ППО малої і середньої дальності від інших країн НАТО.

Серед них є як найсучасніші системи, такі як німецькі батареї IRIS-T, так і менш досконалі, такі як протиракетна система Hawk, попередник Patriot.

«Українські лідери констатували, що система IRIS-T досягла успіху в 90 відсотках випадків», - написав у своєму звіті цього місяця аналітик CSIS Ян Вільямс, додавши, що інша західна допомога, зокрема, американська система NASAMS, має 100-відсотковий показник успіху, згідно з коментарями міністра оборони США Ллойда Остіна в листопаді минулого року.

Існує також зброя, яка була в України до початку повномасштабної війни, здебільшого системи радянських часів, які включають зенітні ракети середньої дальності С-300 і «Бук М1». Ці системи мають близько 80% успішного ураження російських крилатих ракет, йдеться у звіті CSIS.

Війна на виснаження

Але у Києва швидко закінчуються боєприпаси для систем радянських часів, як свідчать витоки американських документів і звіт CSIS.

«З обмеженою кількістю ракет, що залишилися, українцям доведеться тримати їх для найбільш пріоритетних цілей - російських літаків або ракет, що прямують до найбільш чутливих об'єктів», - йдеться у звіті CSIS.

Дехто замислюється, чи є виснаження українських запасів зенітних ракет метою нинішніх атак РФ.

У вівторок Росія здійснила шквал ударів з кількох напрямків: балістичні ракети «Кинджал», запущені з винищувачів, крилаті ракети «Калібр», випущені з Чорного моря, та ракети «Іскандер», випущені з суші. Атака велася з півночі, півдня та сходу.

За нинішніх темпів використання боєприпасів з обох сторін війна може звестися до того, у кого першим вичерпаються запаси для протистояння у повітрі, вважають деякі аналітики.

Високий рівень активності протиповітряної оборони, без сумніву, тисне на українську ППО, і російська тактика, схоже, спрямована саме на виснаження оборонного потенціалу України, вважає Вільямс.

Але він також зазначив, що залишки деяких російських ракет, які влучили в цілі на території України, вказують на те, що вони були новими. Це, своєю чергою, свідчить що арсенали Росії можуть бути виснажені.

Існують серйозні сумніви щодо здатності Москви виробляти нову зброю у великих обсягах, в той час, як західні санкції перешкоджають її доступу до критично важливих компонентів.

З іншого боку, західні союзники України, схоже, мають намір продовжувати надавати підтримку Києву.

«Підкріплення» вже в дорозі

9 травня Міністерство оборони США оголосило про надання Україні пакету допомоги на 1,2 мільярда доларів для зміцнення системи протиповітряної оборони та поповнення артилерійських запасів.

«Допомога США включатиме додаткові системи протиповітряної оборони та боєприпаси для інтеграції західних зенітних пускових установок, ракет і радарів з системами протиповітряної оборони України», - йдеться у повідомленні Пентагону.

Тим часом Велика Британія підтвердила, що відправить в Україну сотні ракет протиповітряної оборони.

Вільямс сказав, що західна підтримка буде критично важливою в найближчі тижні і місяці, тому що Росія має достатні запаси низькотехнологічних гравітаційних бомб, що скидаються з літаків.

Якщо російські військово-повітряні сили будуть діяти над Україною, вони можуть завдати великої шкоди.

«Якщо Росії вдасться послабити українську протиповітряну оборону через виснаження і отримати перевагу в повітрі, війна стане значно складнішою для України», - вважає Вільямс.

«Наскільки це можливо, поповнення запасів ракет-перехоплювачів і пов'язаного з ними обладнання ППО повинно залишатися ключовим пріоритетом для західних пакетів військової допомоги в осяжному майбутньому», - додав аналітик.

Раніше повідомлялося, що Росія витрачає більше боєприпасів, ніж зазвичай, намагаючись збити з пантелику українську протиповітряну оборону. Таким чином Кремль, ймовірно, намагається змусити Україну відкласти свій контрнаступ, вважає джерело CNN.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі