Politico: F-16 злетять в небо України ще не скоро

Поділитися
Politico: F-16 злетять в небо України ще не скоро © Lockheed Martin
Хоча союзники погодилися навчати українських пілотів, жодна країна поки що не готова фактично подарувати літаки.

Не варто сподіватися побачити F-16 в українському небі найближчим часом, союзникам потрібен час. Після місяців українського лобіювання США в п'ятницю дали дозвіл на навчання пілотів ВПС України на винищувачах четвертого покоління. Це породило сподівання на те, що незабаром в Україні з'явиться цілий флот F-16.

Але поки що деякі з головних потенційних донорів американських винищувачів - зокрема, Нідерланди, Бельгія і Данія - лише зобов'язалися допомогти у підготовці українських пілотів, не бажаючи давати подальших обіцянок.

«Давайте подбаємо про те, щоб ми зараз отримали максимальну користь від тренувань. Що чекає на нас у майбутньому ще належить з’ясувати», - цитує Politico міністра закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстру.

Деякі країни, як Бельгія, навіть прямо заявили, що у них немає зайвих F-16. Але щось подібне відбувалося кожного разу, коли західні союзники поступово нарощували постачання зброї Україні. Спочатку виникають вагання. Потім одна з великих держав - найчастіше США - робить перший крок. За нею слідує коаліція європейських країн, які підключаються до процесу приблизно одночасно.

«Це свого роду показник того, як США надавали допомогу на кожному етапі війни в Україні», - сказав директор Програми міжнародної безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) Сет Джонс.

Поки що ніхто не готовий відправити перший літак. Politico зауважує, що з часом такий стан речей може запросто змінитися.

«Постачання F-16 дійсно матиме значення... через кілька місяців», - сказав колишній командувач Армії США в Європі Бен Ходжес. 

Де літаки зараз?

Politico пише, що повільне прийняття рішень пов'язане як з політичними, так і з технічними міркуваннями. Небагато країн мають надлишок F-16, а сучасні машини потребують значної підготовки і логістики. Крім того, США мають надати дозвіл іншим країнам на реекспорт винищувачів.

Радник міністра оборони України Юрій Сак сказав виданню, що «Нідерланди можуть стати першою країною, яка подарує літаки». Наразі в розпорядженні королівства 24 винищувачі F-16, які «оперативно придатні до розгортання» і «будуть використовуватися до середини 2024 року», - сказав речник міністерства оборони Нідерландів.

«Після цього вони будуть доступні для іншого призначення, наприклад, для продажу», - пояснив він. 

Нідерланди також мають ще 18 винищувачів F-16, «які більше не використовуються в оперативних цілях» і «також можуть бути використані для іншого призначення». 12 з цих 18 літаків спочатку планували передати приватній компанії. Але процес відклали.

Очікувано, що США, де був винайдений F-16, зберігає свій власний потужний флот винищувачів. Проте, відповідаючи в понеділок на запитання журналістів, чи є шанс, що Вашингтон відправить Україні частину своїх машин, секретар ВПС США Френк Кендалл сказав, що не знає.

«Я не знаю. Я маю на увазі, я думаю, що є низка можливостей», - сказав він.

Тим часом Велика Британія активно виступає за створення західної «коаліції з питань винищувачів». Але сама країна не має жодного F-16, яким могла б пожертвувати. Кілька інших столиць також дали зрозуміти, що готові взяти лише на себе навчання пілотів. Крім Бельгії, президент Польщі Анджей Дуда заявив минулого тижня, що Варшава не віддасть свої F-16. Їх у польських ВПС 48 одиниць. Польська сторона наголосила, що вже пожертвувала Україні радянські МіГ-29.

Скільки часу триватиме навчання? Де вони пройдуть?

Вашингтон зазначив, що, хоча зараз він підтримує надання Україні доступу до F-16, це рішення покликане допомогти Києву в довгостроковій перспективі і не матиме негайного впливу на поле бою.

«У кращому випадку їм знадобиться кілька місяців, щоб отримати цю можливість, і є багато деталей, які потрібно буде узгодити. Це дасть українцям додатковий потенціал, якого вони зараз не мають. Але це не буде кардинальною зміною правил гри», - заявив у понеділок Кендалл.

Наразі члени Альянсу працюють над тим, щоб розпочати навчання. У Німеччини немає F-16. Представник канцлера Олафа Шольца заявив у понеділок, що Берлін і Вашингтон «тісно координують» свої плани, але підкреслив, що програма «займе кілька місяців або навіть років, залежно від попереднього досвіду пілотів».

Речник Пентагону назвав Спангдалем і Рамштайн базами ВПС у Німеччині, де дислокуються американські винищувачі F-16, як можливі місця для проведення тренувань. Речник відмовився коментувати, яку саме підтримку може надати Берлін. Деякі експерти критикують швидкість прийняття рішень.  У понеділок в інтерв'ю Politico американський генерал у відставці Бен Ходжес сказав, «поступове прийняття рішень адміністрацією США підриває багато з того, що вона вже зробила». 

«Якщо адміністрація вирішить, що вона хоче, щоб Україна насправді виграла цю війну, тоді всі відмовки зникнуть, рішення будуть прийматися вчасно, і повний ефект західної підтримки призведе до якнайшвидшого успішного завершення цієї війни», - додав він.

Кендалл підкреслив, що це питання пріоритетів. І що зараз відбувається перехід до мислення на перспективу.

«Ми, безумовно, могли б почати раніше, але були набагато вищі пріоритети, і дехто розглядає це як акт ескалації з нашого боку», - сказав він. 

Як Україна використовувала б F-16? Що скаже Росія?

Хоча на початку конфлікту існували побоювання, що надання сучасних західних винищувачів може призвести до ескалації, чиновники, схоже, позбулися цих побоювань. Це ж сталося раніше  в контексті питання щодо постачання Україні західних танків. Неназваний дипломат однієї з європейських країн, яка має F-16, сказав, що Україна може використовувати ці літаки по-різному, в тому числі для спостереження і захисту свого повітряного простору. Вона також зобов'язалася не здійснювати жодних бомбардувань на території Росії.

Президент США Джо Байден на вихідних заявив, що отримав «тверде запевнення» від президента України Володимира Зеленського, що літаки не будуть використовуватися на російській території.

Заступник міністра закордонних справ Росії Алєксандр Грушко попередив, що західні країни, які відправляють F-16 в Україну, наражаються на «колосальні ризики для себе». Але це послання Москва повторює з кожним новим етапом західної підтримки. І в Кремля майже не лишилося способів подальшої ескалації.

«Вони мало що можуть зробити. Я думаю, що це свідчить про те, що побоювання деяких чиновників щодо потенційної реакції Росії на постачання більш сучасної зброї просто не виправдалися», - сказав - експерт CSIS Джонс.

Неназваний європейський дипломат сказав, що США можуть більш спокійно поставитися до ідеї відправки F-16 в Україну, якщо Київ не зможе досягти значних успіхів у майбутньому наступі, або якщо Захід виявиться не в змозі задовольнити інші ключові потреби Києва. Тоді американська сторона може вирішити компенсувати це винищувачами. Відповідаючи на запитання, чи реально для України отримати F-16 до осені, високопоставлений представник центральноєвропейського оборонного відомства був налаштований оптимістично: «Я думаю, що реально». Відповідаючи на те ж саме запитання, високопоставлений дипломат зі Східної Європи пожартував: «Чому б і ні?».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі