Українські прокурори вперше повідомили про підозру у скоєнні екоциду, разом зі злочином агресії та воєнними злочинами, російському генерал-полковнику та чотирьом його підлеглим. Правоохоронці зазначили, що воєначальники наказували обстрілювати Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» (ХФТІ), де розміщена єдина у світі ядерна підкритична установка «Джерело нейтронів» та сховище ядерних матеріалів.
Про це повідомили у Харківській обласній прокуратурі.
«Наскільки нам відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, і тепер воює проти України», – розповів генеральний прокурор Андрій Костін.
У прокуратурі зазначили, що з початку березня до середини вересня 2022 року Інститут піддавався 74 ударам з боку окупантів, зокрема авіабомбами, осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії, осколково-фугасними та касетними снарядами реактивних систем залпового вогню «Град», «Ураган», «Смерч» та «Піон».
«Згідно експертиз, навколишньому середовищу росіяни завдали шкоди на суму майже 15 млрд гривень. Вартість та обсяги відновлювальних робіт будівель та споруд Інституту, які знищено та пошкоджено, складають понад 30 млн гривень. І це не остаточні цифри. Ворожі обстріли знищили багатомільйонне обладнання, аналогів якого у світі немає», − йдеться у повідомленні
Підозрювані російські воєначальники
В СБУ уточнили, що у злочинах звинувачують керівника Західного військового округу збройних сил Росії, генерал-полковника Олександра Журавльова і чотирьох його підлеглих:
- генерал-лейтенанта Олега Маковецького, командувача 6-ю армією військово-повітряних сил та протиповітряної оборони;
- генерал-лейтенанта Владислава Єршова – командувача 6-ю загальновійськовою армією;
- полковника Павла Пілюкова – командира 45-ї артилерійської бригади великої потужності;
- полковника Євгена Геращенка – командира 79-ї гвардійської реактивної артилерійської Новозибківської бригади.
За інформацією прокуратури, очільники військових формувань та підрозділів, виконуючи незаконне розпорядження командувача Західним військовим округом, віддали наказ підпорядкованим їм підрозділам ЗС РФ, які зайняли позиції у поблизу Харкова районах, у Білгородській області, на аеродромах Курськ та Вороніж, обстрілювати та бомбардувати вказаний обʼєкт у Харкові. Наразі вирішується питання щодо оголошення всіх підозрюваних у розшук.
Що таке ХФТІ
Національний науковий центр «Харківський фізико-технічний інститут» − цивільний обʼєкт. У прокуратурі наголосили, що жодного українського військового там не було. Стаття 52 Додаткового протоколу I до Женевських Конвенцій підтверджує імунітет цивільних об'єктів, заявляючи, що «цивільні об'єкти не повинні бути об'єктом нападу». Стороною цієї угоди є і Російська Федерація, проте держава-агресор нехтує нормами міжнародного права.
Нагадаємо, в одному з селищ Харківської області затримали колишнього міліціонера харківського «Беркуту», який переховувався після оголошення вироку у справі Революції Гідності.