Оскільки більша частина світу уважно стежить за повільним перебігом контрнаступу, очільники України намагаються згладити очікування, кажучи, що боротьба за вигнання російських загарбників неминуче буде важким, кривавим ударом, а не блискавичним просуванням. Нижче наводимо стислий переклад статті The New York Times.
«Деякі люди хочуть якогось голлівудського фільму, але насправді так не відбувається», – сказав президент Володимир Зеленський у середу, відповідаючи на запитання ВВС про ставлення союзників, які постачають Україні зброю.
Нереалістичні очікування щодо швидкого наступу
«Ми безумовно хотіли б робити ширші кроки», – сказав він, також наполягав на тому, що очікування швидкого успіху були нереалістичними. Союзники можуть спробувати тиснути на Україну, але «за всієї поваги, від цієї думки нічого не залежатиме», – сказав Зеленський Ялді Хакім з BBC. «Ми будемо просуватися на полі бою так, як вважаємо найкращим».
Контрнаступ на південному сході України, який триває вже третій тиждень, наразі відвойована невелика кількість сіл у Донецькій та Запорізькій областях. ЗСУ також намагаються просунутися в районі підконтрольного Росії міста Бахмут на Донеччині. У той же час російські війська намагалися перейти в наступ в інших районах Донецької та Луганської областей, потенційно відволікаючи українські ресурси.
Бій буде довгим і кровопролитним
Військові аналітики стверджують, що для оцінки успіху наступу України знадобляться тижні або місяці, а не дні, і попереджають, що бій буде довгим і кровопролитним. Але очікування щодо операції, в тому числі серед союзників, зростало. Готуючись повертати свої території, Київ місяцями виборював потужний арсенал зброї із Заходу, готував для кампанії десятків тисяч солдатів.
Необхідність наступу
Офіційні особи в Києві та деякі їхні прихильники за кордоном стурбовані тим, що якщо довгоочікуваний контрнаступ не принесе значних здобутків, то західні союзники можуть втратити терпіння вливати мільярди доларів у війну та тиснути на Україну, щоб досягти врегулювання шляхом переговорів, яке залишило б Росії володіння величезними масивами завойованих земель.
«Вони ще не направили значної частини своїх сил, тому такі темпи не дивують», – сказав в інтерв’ю Сет Джонс, експерт з питань оборони, який займається війною в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень. «Якби вони кинули все прямо зараз і темпи були повільними, це було б проблематично».
Чому актуалізувалась загроза з неба
Протягом усієї війни російські військові літаки та ударні гелікоптери уникали контрольованого Україною повітряного простору, боячись бути збитими, але просування України відкриває їм нові можливості.
«Це один з небагатьох випадків, коли росіяни можуть застосувати повітряні сили проти українських сил», – сказав пан Джонс.
У вересні минулого року українські сили, використовуючи територію слабкості Росії, змогли з неймовірною швидкістю відбити велику частину північно-східної Харківської області. Просуваючись більш зваженим темпом, у листопаді вони повернули місто Херсон на півдні та сусідні райони. Але цим наступам не довелося подолати такий грізний комплекс оборони, з яким зараз стикаються українці, і міністр оборони Олексій Резніков застеріг від порівнянь.
«Неможливо розраховувати, що все станеться так швидко, як це було з Харковом, тому що лінія фронту зовсім інша, і рельєф, і погодні умови», – сказав він цього тижня в інтерв’ю «Поточний час». «Плюс росіяни мали можливість підготуватися. Там неймовірна щільність мінних полів".