Новий Головнокомандувач ЗСУ Сирський: біографія, досягнення та невдачі

Поділитися
Новий Головнокомандувач ЗСУ Сирський: біографія, досягнення та невдачі © Офіс президента України
Чим відомий новопризначений командувач, який замінив Валерія Залужного.

Восьмого лютого стало відомо про призначення на посаду Головнокомандувача ЗСУ генерал-полковника Олександра Сирського. Раніше він очолював Сухопутні війська та був відповідальним за проведння мобілізації й підготовку призваних до армії громадян, а також очолював кілька оборонних та наступальних операцій.

Генерал-полковник Олександр Сирський народився 26 липня 1965 року в селі Новинки Владимирської області Росії. 1986-го року закінчив Московське вище військове командне училище. Згодом почав служити на території сучасної України - спочатку в Нацгвардії, а згодом у ЗСУ.

В 1996-му році закінчив курс оперативно-тактичного рівня Академії Збройних сил України, а в 2005-му - курс оперативно-стратегічного рівня Національного університету оборони (той же заклад, але перейменований). Першою бригадою, яку очолив Сирський, стала 72-га механізована - сталося це ще 2002-го року.

Взимку 2015 року у званні генерал-майора він був одним з головних бойових командирів Збройних сил під час боїв за Дебальцеве. За виведення сил з майже оточеного міста Сирському дали орден Богдана Хмельницького.

Олександр Сирський / Telegram

З 2016 року очолював Об'єднаний оперативний штаб. Ця структура координувала дії українських військових на Донбасі. З 2019 року керував Сухопутними військами. 

На початку повномасштабного вторгнення Росії саме він був відповідальним за оборону Києва, за що отримав звання "Герой України".

Видання The Washington Post пише про Сирського, що той "розділив місто та прилеглі до нього райони на сектори та призначив керувати кожним районом генералів із військово-навчальних центрів, створивши чіткий ланцюжок субординації, якому підкорялися б усі українські військові частини та служби безпеки. Тактичні рішення офіцерам на місцях дозволялося приймати негайно, без необхідності консультуватися зі штабом".

Восени 2022-го Сирський був одним з командувачів контрнаступу на Харківщині. Тоді операція була вкрай успішною та призвела до звільнення майже всієї Харківської області від окупантів.

В грудні 2022-го року в інтерв’ю The Economist Сирський наполягав, що армія перебуває поза політикою. Також вже тоді він прогнозував, що Збройні сили в майбутньому перебуватимуть в “активній обороні”, але не в наступі.

Олександр Сирський / Telegram

"Сирський користується величезною повагою в армії. Імпонує своєю цілеспрямованістю, рішучістю та хитрістю. Він спить лише чотири з половиною години на добу. Єдина релаксація - це щоденні заняття у тренажерному залі", - пізніше писало про генерала видання ВВС.

В той же час низка офіцерів, з якими також спілкувалося це видання, негативно відгукувалась про Сирського як людину, яка не надто ретельно ставиться до збереження життя солдатів. А ще, як нарікають деякі офіцери, він любить “порушувати вертикаль влади” і втручатись у керування підрозділами аж до рівня роти.

Окрім того, співрозмовники вказували, що Сирський має гарні стосунки з Офісом президента, а розмови про його призначення замість Залужного почались ще навесні 2022-го року, після звільнення Київщини та Чернігівщини. Неодноразово генерал напряму комунікував з Офісом президента та з самим президентом, оминаючи Валерія Залужного.

Згідно з Постановою КМУ 154 від 23.02.2022 "Про затвердження положення про ТЦК", безпосереднє керівництво ТЦК та СП здійснюється оперативними командуваннями, а загальне керівництво - Командуванням Сухопутних військ. Таким чином, саме Сирський відповідав за проведення мобілізації, а отже і за всі проблеми, пов’язані з нею.

Також серед основних завдань, які покладені на Командування Сухопутних військ, є підготовка військ, трансформація та розвиток. Саме Сухопутні сили набирають особовий склад, готують за військово-обліковими спеціальностями в навчальних центрах, проводять бойове злагодження та відправляють воювати. Як відомо, з цим завданням було також дуже багато проблем, включно з відправленням “на нуль” непідготовлених військових та відсутності злагодження підрозділів. Головним відповідальним за це, відповідно, був також Сирський.

2022-го та на початку 2023-го Сирський керував обороною Бахмута, під час якої ЗСУ зазнали численних втрат та до останнього не залишали місто. З осені 2023 року оперативно-стратегічне угруповання "Хортиця", яким командує Сирський, відповідає за ділянку фронту поблизу Куп'янська і Лиману. Тут росіяни ведуть потужні атакувальні дії, а ЗСУ тримають оборону.

На думку ексміністра оборони України Анатолія Гриценка, Сирського призначають на посаду у доволі складний для цього час.

“Хочу побажати успіху, сил і витримки новопризначеному генералу Сирському, як би хто до нього не ставився. Йому не позаздриш. Грошей нема, техніки нема, боєприпасів нема, бажаючих воювати нема — і при тому від нього чекають нової стратегії і нових великих перемог. І примхи, ревнощі, накази через голову його напевно теж діставатимуть. За таких умов, будь-кому на такому відповідальному посту працювати вкрай важко. Тому — сил і витримки, а ще — більше дбати про солдата в окопі й збереження його життя”, - пише Гриценко у Facebook.

В той же час помічниця голови Пентагону Селеста Воландер заявила, що Сирський є “досвідченим та успішним командиром”, з яким США "співпрацюватимуть, як і раніше".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі