НАТО може запропонувати Україні унікальні й особливі відносини – експредставник США в Альянсі генерал Люте

Поділитися
Генерал вважає, що Альянс може створити Раду НАТО-Україна 

25 травня, під час виступу на Київському безпековому форумі, колишній постійний представник США при НАТО у 2013-2017 роках генерал Дуглас Люте пояснив, чому Україна не отримує запрошення щодо вступу до Альянсу, а також запропонував Альянсу надати унікальні можливості нашій країні через створення Ради НАТО-Україна. 

Генерал визнав, що рішення 2008 року про те, що Україна та Грузія стануть членами НАТО, яке не було підкріплене механізмом, який би це забезпечував, було помилкою. Відповідаючи на питання, чому зараз Україна не отримує запрошення, а Альянс лише пропонує різні форми співпраці, Люте сказав: «немає консенсусу». 

«Реальність полягає в тому, що в Альянсі немає консенсусу. У практичному сенсі це залишає нас із запитанням, що ми можемо зробити і як ми можемо зробити. Реалії полягають в тому, що ми не можемо змінити (Вашингтонський) Договір і у нас немає консенсусу. Як солдат, який завжди намагається зробити щось практичне, я пропоную забезпечити Україні гарантії безпеки в Раді НАТО-Україна. Це те, що очевидно можна зробити і це мінімум, який ми можемо очікувати», – сказав Люте. 

За його словами, наразі існує лише одна Рада НАТО з країною не членом НАТО – це Рада НАТО-Росія. Люте запропонував замінити її Радою НАТО-Україна та «посадити Україну за стіл». Він уточнив, що це не означає членства в Альянсі, але порівняв цей крок із «заведенням України до кімнати». 

«Альянс може запропонувати і, я сподіваюсь, що він запропонує Україні унікальні й особливі відносини. І зробити це можна призначивши або створивши щось на зразок Ради НАТО-Україна. Вона надасть Україні право й повноваження збирати Північноатлантичну раду у будь-який час. Це надасть Україні місце за столом будь-коли, коли Україна буде відчувати загрозу. І це буде місцем для обговорення проблем безпеки, які має Україна», – пояснив генерал. 

Також Люте детально пройшовся по умовах вступу до НАТО та чи відповідає Україна їм. Вони прописані у статті 10 Північноатлантичного договору. 

«Визначено три критерії для членства. Я хочу нагадати їх. Перший. Країна, яка хоче стати членом, має бути здатна зробити внесок у колективну оборону. Це означає не самооборону, а колективну оборону. Цей критерій чіткий та очевидний – Україна відповідає цьому критерію. Давайте будемо відвертими. Україна сьогодні має найсильнішу й найкраще за всіх оснащену армію в Європі. Це факт. І має найбільший бойовий досвід», – впевнений генерал Люте.

Щодо другого критерію, то, за словами Люте, в Україні ведеться робота. Критерій вимагає дотримуватися основних цінностей НАТО – демократії, індивідуальних свобод і верховенства права. 

«Це питання для українців – щоб вони поставили його своєму керівництву – наскільки Україна відповідає цим основним цінностям. Я би сказав так – це робота, яка ведеться», – сказав Люте.

Третій й останній критерій, про який згадав генерал – всі поточні члени альянсу мають бути згодні зі вступом нового члена. 

«Вимога консенсусу дуже добре продемонстрована сьогодні – Швеція не змогла стати членом НАТО. Чому? Тому що немає 31 голосу на користь членства Швеції», – підкреслив Люте. 

Нагадаємо, генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив нещодавно про очікування того, що на липневому саміті у Вільнюсі союзники домовляться про багаторічну програму допомоги Україні у переході до військових стандартів Альянсу. Перебуваючи у Києві у квітні цього року Столтенберг заявив, що питання членства України в НАТО та гарантії її безпеки будуть у порядку денному саміту Альянсу у Вільнюсі (Литва) 11-12 липня. 

Президент України Володимир Зеленський під час виступу у Німеччині 14 травня заявив, що не бачить причин для України не вступати до НАТО та закликав якомога швидше прийняти нашу державу до Альянсу. 

За даними Washington Post, союзники по НАТО не запросять Україну приєднатися до Альянсу на саміті у Вільнюсі, проте думають над альтернативними кроками. Лідери країн-учасниць НАТО збираються закріпити плани щодо посилення оборони від Росії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі