Кампанія Payback4Ukraine юридичного протистояння громадян України, очолювана юридичною фірмою McCue Jury & Partners, "палко" привітала звіт комітету з питань закордонних справ Палати громад парламенту Великої Британії від 26 липня "Зброя за золото: мережу Вагнера викрито", який детально розкриває факти діяльності російської ПВК "Вагнер", закликає уряд Королівства до негайного її внесення у список терористичних та вжиття інших заходів.
Як зазначається у відповідній заяві Payback4Ukraine, у згаданому звіті:
- визнають "абсолютно недостатніми" дії уряду Британії в боротьбі з такою складною мережею, як "Група Вагнера";
- рекомендують "негайно заборонити" цю ворожу приватну військову компанію як терористичну організацію, наголошуючи на прямих наслідках дій найманців для національної безпеки Сполученого Королівства через порушення правил міжнародного регулювання та порядку, сприяння світовій нестабільності, загрозу світовому порядку та підтримку інших агресивно налаштованих угруповань;
- розповідають подробиці діяльності бойовиків у 17 країнах, називаючи понад 50 людей та організацій, на які США, Британії та ЄС ще належить накласти санкції;
- рекомендують, щоб держави, які співпрацюють із "Вагнером" понесли дипломатичні та фінансові наслідки, отримали можливість відмовитися від роботи з бойовиками чи іншими подібними ПВК, особливо в Африці.
- посилаються на свідчення старшого партнера McCue Jury & Partners Джейсона МакК’ю, який казав, що визнання "Групи Вагнера" терористичною значно вплине на її здатність діяти з "очевидною безкарністю" по всьому світу.
МакК’ю наприкінці минулого року розповів у інтерв’ю ZN.UA, що подав до Верховного суду Лондона позов проти "Групи Вагнера" від імені українців які вимушено переїхали у Британію через повномасштабне вторгнення Росії. У відповідній справі Payback4Ukraine зазначили, що група Вагнера є терористичною організацією, яку спонсорує режим президента РФ Владіміра Путіна для проведення терористичних актів в Україні.
На тлі оприлюднення нового звіту МакК’ю нагадав, що восени 2022 року давав свідчення Комітету з питань закордонних справ. За словами юриста, він і подумати не міг, що через дев’ять місяців, після всіх подій за цей період, британський уряд так і не визнає "Вагнер" терористичною організацією.
"На сьогодні цей звіт – одне з найвичерпніших свідчень про операції Вагнера, яке показує, як щупальця мережі простягаються на континенти, здебільшого на користь Кремля. Нарешті всі крапки над «і» розставлено: група Вагнера є терористичною організацією, і зараз настав час діяти", – наголосив він.
Джейсон МакК’ю вважає, що офіційна заборона цієї ПВК після оголошення її терористичною тепер лише формальність, але приборкання безпосередньої загрози з боку "вагнерівців" в Україні та Африці вимагає додаткових зусиль, які треба реалізувати до того, як діяльність бойовиків стане моделлю для автократів світу.
"Успіх Росії у використанні "Групи Вагнера" як незаперечного інструменту її незаконної зовнішньої політики ризикує стати зразковим інструментом для діяльності кожного диктатора", – наголосив МакК’ю.
У ефірі телемарафону він додав, що звіт у британському парламенті не змогли б підготувати без підтримки Головного управління розвідки, Служби безпеки та Офісу генерального прокурора України. Їхня робота допомогла донести інформацію щодо ПВК до влади Королівства.
"Я впевнений, що згодом "Вагнер" буде визнаний терористичною організацією. Є підстави очікувати, що таке визнання буде, санкції будуть введені. І що "Вагнер" буде вважатися терористичною організацією офіційно", – заявив юрист.
Він також вказав на важливість виплат репарацій з боку Росії, повернення коштів з боку причетних до злочинів під час війни, хоч на це й буде потрібен час та фінансування.
Раніше в юридичній компанії McCue Jury & Partners LLP пояснили, чому визнання ПВК "Вагнер" терористичною організацією з боку Лондона буде важливим.
Виславши "вагнерівців" до Білорусі, Кремль усе-таки зміг відтягнути наші сили з інших ділянок до українсько-білоруського кордону. Але чого тепер очікувати від російських найманців? Які ризики для України несе перебування "вагнерівців" у Білорусі? Про це – у статті Володимира Кравченка "Вагнер" уже в Білорусі: хто в більшій небезпеці?".