Щонайменше 320 російських військовополонених, взятих у полон під час операції в Курській області, пройшли через в’язницю у Сумах. 80% з них – призовники, пише The New York Times, посилаючись на начальника в'язниці.
Видання зазначає, що не може перевірити ці дані, однак офіційно Україна повідомила про взяття в полон сотень російських солдат строкової служби. Після їх оформлення полонених відправляють далі на захід, подалі від зони бойових дій.
У п'ятницю, 16 серпня, у в'язниці знаходився 71 військовополонений. Їх утримують у підвалі, аби убезпечити від наслідків можливих авіаударів.
Під час спілкування із журналістом російські полонені згадують, як залишили свої позиції або здалися в полон, коли зіткнулися з загартованими в боях українськими військами, які перетинали їхній кордон.
«Ми забігли в березовий гай і сховалися. Я ніколи не думав, що це станеться», - розповів один із полонених на ім’я Васілій.
Він розповів, що вижив, пролежавши три дні в березовому лісі біля російського кордону, вкрившись гілками і листям, перш ніж вирішив здатися.
Видання зазначає, що у Росії солдати строкової служби є найнижчою ланкою армії, яка сформувалася в пострадянський період. Вони як правило, служать рік, виконуючи чорну роботу, наприклад, прибираючи сніг на базах. І оскільки російське законодавство забороняє відправляти призовників за межі Росії, військове командування використовує їх для охорони кордону.
В'язні розповіли, що їх розмістили по взводу, близько 30 осіб, у бетонних або земляних укріпленнях, розташованих на відстані близько милі один від одного вздовж кордону. Там вони і зіткнулися з раптовою атакою і швидко капітулювали.
21-річний рядовий Ігорь, якого призвали в грудні, розповів, що за кілька днів до вторгнення посилився вогонь української артилерії: «Ми доповіли командирам, але вони не відреагували. Вони сказали: «Ну, ми нічого не можемо з цим зробити».
Він зазначив, що з його групи 12 людей, які намагались сховатись у лісі, врешті вижили п’ятеро. На позиції була лише одна безвідкатна гвинтівка, і вона не могла стріляти по українських БМП, бо була спрямована в неправильному напрямку.
Рядовий Дмітрій із республіки Комі, розповів, що командування попереджало їх про можливу зустріч із українськими розвідувальними групами, але в день штурму вони побачили відразу цілу армію, спробували відступити, але потрапили в полон.
Нагадаємо, омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що Росія вже ініціювала розмову щодо російських військових, які потрапили у полон у Курській області. Зараз між Києвом та Москвою триває обмін інформацією. Раніше у ЗСУ припускали, що РФ не зможе "зам'яти" цю історію, адже вона занадто гучна через дуже велику кількість полонених строковиків та прикордонників. Власне російських призовників вважають цінним обмінним фондом.
Про те, що відбувається на "північноукраїнському театрі воєнних дій", читайте в статті Володимира Кравченка "Курська операція. Чим Путін відповість на приниження?".