Росіяни на окупованих територіях України найчастіше катують цивільних електричним струмом, а також побиттям. Здебільшого армія РФ затримує та знущається над колишніми військовослужбовцями та учасниками АТО, волонтерами, громадськими і політичними активістами, а також представниками органів влади і підприємцями, про це під час пресконференції 27 квітня розповіли правозахисники Центру прав людини ZMINA, які представили дослідження про тортури і жорстоке поводження з цивільним населенням на українських територіях в окупації.
Дослідники збирали дані з лютого 2022 по березень 2023 року та зафіксували 345 випадків тортур цивільних українців. При цьому частину даних дослідники отримали після розмов із постраждалими та світками тортур в Київській, Харківській та Херсонській областях.
Дослідники зазначають, що становище цивільного населення на окупованих територіях залежить не стільки від конкретного підрозділу окупантів, який там знаходиться, як від тривалості окупації та інтенсивності ведення бойових дій в цьому районі. І більша кількість злочинів проти цивільного населення вчинялася в тих районах, які були окуповані найдовше.
Зокрема тортури проти цивільних, за словами правозахисників, стали способом придушення спротиву, до масовості якого росіяни не були готові.
Задокументовані випадки катувань показують, що росіяни найчастіше вдавалися до катування українців струмом.
«Крім того, дуже розповсюдженими були різноманітні випадки побиття: ударами рук чи ніг, металевими або пластиковими трубами, дерев’яними битками чи спеціальними поліцейськими кийками. Також постраждалі перебували під постійним психологічним тиском, були свідками катувань інших осіб, стали жертвами різноманітних форм залякувань», — розповів дослідник Центру прав людини ZMINA Борис Петруньок.
Багато таких катувань призвели до смерті людей.
Експертка з Європи та Центральної Азії Всесвітньої організації проти тортур (ОМСТ), Марія Квіцінська зазначила, що більшість задокументованих випадків тортур є злочином проти людяності, оскільки ці дії російських військових системні, координувалися вищим військовим керівництвом та є частиною єдиного політичного плану РФ.
Як повідомив під час заходу начальник одного із управлінь Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора Денис Лисенко, на сьогодні правоохоронці розслідують близько 5 тисяч фактів тортур та жорстокого поводження, які сталися після 24 лютого 2022 року.
Зазначимо, що колишнього керівника Служби безпеки України часів президентства Віктора Януковича Олександра Якименка підозрюють у координації катувань людей на Херсонщині, де він очолив каральні органи РФ та займався придушенням руху опору.