У кінці грудня Кабінет Міністрів України зареєстрував новий законопроєкт про мобілізацію. У документі, зокрема, йдеться про обмеження прав ухилянтів, зниження призовного віку та підстав для відстрочки. Проєкт закону також позбавляє відстрочки інвалідів III групи.
Юрист Андрій Топчій пояснив, чи суперечить Конституції України можливий призов інвалідів III групи та чи можуть їх мобілізувати у майбутньому.
Він пояснив, що у даному випадку існує певне протиріччя між, з одного боку, правом особи на здоров'я (ст. 49 Конституції України) та військовим обов'язком (ч. 2 ст. 65 Конституції України). Кожен громадянин має обов'язок щодо захисту Вітчизни, але реалізація цього обов'язку можлива лише тоді, коли стан здоров'я дозволяє такій особі виконувати військовий обов'язок.
«Варто зазначити, що сама по собі інвалідність не є підставою для звільнення особи від військового обов'язку. Такою підставою є ухвалення рішення про визнання особи непридатною з виключенням з військового обліку. Разом з тим, законодавець окремо зазначив, що особи з інвалідністю, відповідно до ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мають відстрочку від мобілізації», –пояснив він.
На думку юриста, мобілізація особи з інвалідністю сама по собі не суперечить Конституції України, але Конституції суперечило би визнання непридатної до військової служби особи придатною до військової служби.
«Тут скоріше питання, наскільки критерії для непридатності, визначені у Наказі № 402 «Про військово-лікарську експертизу» відповідають реальним можливостям особи здійснювати функції військовослужбовця. Остаточно це питання може бути вирішене тільки Конституційним Судом України. Звичайно, це не означає, що я підтримую втрату відстрочки для інвалідів третьої групи. Більш того, сподіваюсь і маю надію, що така відстрочка збережеться», - пояснив він.
Раніше, цей законопроєкт вже зіштовхнувся зі шквалом критики від політиків та представників громадськості. Омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що він суперечить нормам Конституції в місцях, де йдеться про посилення покарання для ухилянтів. Та згодом він запевнив, що офіс омбудсмена та Міноборони знайшли компроміс в цьому питанні.