У комітеті Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки другий день поспіль працюють над законопроєктом від Кабінету міністрів «щодо удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». Обговорення продовжується за участі представників Генерального штабу ЗСУ та Міністерства оборони. У процесі розглядаються всі норми документу, деякі з них планується змінити чи прибрати, розповів заступник голови згаданого комітету, народний обранець від "Слуги народу" Єгор Чернєв у ефірі “1+1”.
За його словами, депутати розглядають кожну статтю законопроєкту. З’ясовують, чому саме такі норми були представлені, які обґрунтування та потенційні результати. Політик назвав цю роботу “достатньо конструктивною”. Під час дискусій беруться до уваги пропозиції та зауваження.
Чернєв зазначив, що в комітеті абсолютно чітко розуміють необхідність мобілізації, оскільки РФ не планує зупинятися.
"Нам потрібно поповнювати наші війська. Але поповнювати не на будь-яких умовах. І ми маємо розуміти, що поповнення війська — це десь втрата економіки. Ми маємо розуміти, що ті засоби чи ті методи, які застосовуються в цьому новому законі про мобілізацію, по-перше, не порушують Конституцію. Тому що і такі норми були. По-друге, що такі норми не будуть призводити до значних втрат в економіці”, — наголосив депутат.
Він додав, що влада могла б ухвалити будь-які, “умовно кажучи, репресивні методи”, але наслідком буде те, що “просто люди підуть в тінь і ми не отримаємо ані мобілізаційного ресурсу, ані податків”. Чернєв назвав деякі початкові положення законопроєкту недостатньо пропрацьованими.
“Наша задача — щоб це був збалансований законопроєкт, не репресивний. Так, там мають бути все ж таки якісь і репресивні заходи, але більше — мотиваційних заходів, які будуть мотивувати людей і які не будуть впливати, знову ж таки, на економіку”, — заявив він.
Народний обранець зауважив, що люди, яких запропонували обмежити в правах за ухилення від мобілізації та військового обліку, були б фактично виключені з економічної діяльності.
У суботу, 6 січня, у комітеті ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки планують цілий день розглядати економічно-фінансові питання щодо законопроєкту про мобілізацію. Заслухають обгрунтування від Міноборони, а також позиції Мінфіну та Мінекономіки.
"Є норми, які не відповідають Конституції, і вони точно не будуть прийняті. Це перше. По-друге, так, у нас воєнний стан і деякі права можуть бути обмежені, але в даному випадку — точно не ось ці економічні, про які говориться", — підсумував Чернєв.
Раніше секретар комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки заявив, що є зауваження практично до всіх 73 сторінок проєкту про мобілізацію.