Вчора стало відомо, що до України прибули німецькі танки Leopard 2. Мова про бойові машини саме від Німеччини у кількості 18 одиниць. Вони, а також 10 шведських та три португальські танки, стануть єдиними на озброєнні ЗСУ у версії Leopard 2A6. До слова, сьогодні до України прибули і три "кішки" від Португалії.
Також стало відомо, що Англія передала 14 обіцяних Challenger 2. Це підтвердив міністр оборони Олексій Резніков. Однак передача такої техніки була схвалена у досить малій кількості, і навряд чи суттєво вплине на поле бою, якщо не буде нових поставок.
Надані ЗСУ машини мають суттєві відмінності, але також і багато схожих сторін. Звісно, навчання техніків для обох типів танків зовсім різне, однак базові характеристики можна об'єднати саме за основними ознаками натівської техніки - максимально можливий рівень бронезахисту, превалювання безпеки над бойовими можливостями та швидкістю.
Історія
Перше замовлення на танки Leopard 2 надійшло до німецької компанії Krauss-Maffei AG у 1977-му році. Вони були покликані замінити старіші моделі Leopard 1A3 та 1А4 під час Холодної війни. Масштаби виробництва були зовсім не такими, як зараз - компанія працювала одразу над 1700 бойовими машинами. Однак завершення будівництва припало на кінець 1980-х та початок 1990-х років, коли протистояння з СРСР перестало бути актуальним, через що і танки в такій кількості виявилися непотрібними. Через це Німеччина стала поставником техніки для багатьох країн, включно з Туреччиною, Норвегією, Іспанією, Канадою та іншими.
В той же час танк Challenger 2 був створений виключно для збройних сил Великої Британії. В січні 1989 року компанія Vickers Defense Systems уклала угоду на 90 мільйонів фунтів стерлінгів на пробну версію танка. Його було виготовлено, і вже у червні 1991 року відбулося порівняльне випробування з Leopard 2A5 та Abrams M1A2 . Після цього Міністерство оборони Британії розмістило замовлення на 520 мільйонів фунтів стерлінгів, що передбачало виробництво 127 танків і 13 машин для навчання водіїв. Пізніше було ще одне замовлення на суму 800 мільйонів фунтів стерлінгів - на 259 машин та 9 тренажерів. Важливо уточнити, що з часом "челенджери" все вже почали продавати - в Оман та Йорданію.
Основне озброєння
Вся суть Leopard 2 зосереджена навколо 120-мм гладкоствольної гармати Rheinmetall. Це зброя того ж типу, що сьогодні використовується на M1 Abrams. У версії 2A4 вона відома як L44, а після — L55. У цій версії ствол став більшим на 1,30 метра. Це додає додаткову швидкість боєприпасам і забезпечує набагато більшу дальність і кращу пробивну здатність. Обидва стволи повністю стабілізовані, що дозволяє вести вогонь у русі. Також ствол має хромовану накладку для додаткової міцності.
В той же час Challenger 2 має 120-мм нарізну гармату ROF L30A1 з довжиною у 55 калібрів. Її виготовлено з високоміцної сталі із внутрішнім покриттям з хромового сплаву. Гармата оснащена системою орієнтування та димовідсмоктувачем. Вона заряджається вручну, а також повністю стабілізована електроприводом. Повне обернення складає всього 9 секунд.
Ця гармата є єдиною нарізною серед всіх натівських танків. Вона використовує снаряди з осколково-фугасною головкою (HESH), а також бронебійні L27A1 (CHARM 3) та APFSDS. Менше поширення мають димові патрони з білим фосфором - L34. HESH має велику боєголовку, яка ідеально підходить для знищення броньованих машин і бетонних будівель на дальності 8 кілометрів. При цьому використовуються різні метальні заряди, залежно від типу боєприпасів.
Варто також зосередити увагу на тому, що боєкомплект Leopard 2 - 42 постріли до основної гармати і 2 500 кулеметних набоїв, а Challenger 2 - 50 пострілів до основної гармати і 2 500 кулеметних набоїв.
Бронезахист
Танки Leopard 2 та Challenger 2 оснащені найсучаснішими системами, що захищають екіпаж. При цьому вони досить схожі. Як пасивна, так і активна броня є частиною передової модульної системи Leopard 2. В той же час на англійських машинах встановлений бронепакет Chobham, що складається з керамічних і сталевих пластин.
В обох танках встановлена система захисту від ядерної, біологічної та хімічної зброї (NBC) і автономна система пожежогасіння. Обидві машини також мають систему димових гранатометів, яка може захистити танк і його екіпаж у критичній ситуації. Однак такі маневри не застосовуються на західних машинах настільки часто.
Двигун та трансмісія
Challenger 2 покладається на той же 26,6-літровий дизельний двигун Perkins CV12, який використовувася у танку Challenger 1. Він видає потужність у 1200 к.с. (890 кВт) та поєднується з коробкою передач David Brown TN54 з епіциклічною передачею (6 передніх і 2 задніх швидкостей). Співвідношення потужності до ваги досягло 19,2 к.с./т (14,3 кВт/т) для 62,5 тонн ваги. Уся ця потужність передавалася через систему підвіски, що складається з шести здвоєних опорних коліс другого покоління. Максимальна швидкість становить 60 км/год по дорозі та близько 40 км/год по пересіченій місцевості. Завдяки місткості палива у цілі 1592 літри його максимальний робочий запас становить 450 км по дорозі та 250 кілометрів по пересіченій місцевості.
"Серцем" Leopard 2 є дизельний двигун MTU MB 873 Ka-501. Цей потужний агрегат забезпечує 1500 к.с. при 2600 обертах на хвилину. Його вихлопна система має турбонаддув і рідинне охолодження. Орієнтовна витрата палива становить приблизно 300 літрів на 100 км по рівній поверхні, але аж 500 літрів на тій же відстані по пересіченій місцевості. Трансмісія - гідрокінетична планетарна коробка передач Renk HSWL 354, яка має чотири передачі вперед і дві назад. Ця АКПП має гідротрансформатор, тому бойова машина може розвернутися на місці, незалежно від швидкості. Така трансмісія автоматично перемикає передачі в межах діапазону, попередньо вибраного водієм.
Підсумок
Українці можуть лише дякувати партнерам за передачу будь-якої техніки - будь то Leopard 2 чи Challenger 2. Сам факт оновлення українських збройних сил вже є досить серйозним чинником як для подальшого зміцнення армії, так і для широко анонсованого весняного контрнаступу. За наявності якісного технічного обслуговування та навченого особового складу обидва типи танків стануть потужним аргументом проти російських зазіхань на Україну.