Туреччина, Румунія і Болгарія обговорюють створення спільних сил для знешкодження мін, які потрапляють в їхні води внаслідок війни Росії проти України. Це відбувається після того, як 5 жовтня міна пошкодила вантажне судно під прапором Туреччини біля узбережжя Румунії. Раніше, за 40 кілометрів від румунського порту Суліна на міні також підірвалося судно Seama – екіпаж довелося евакуювати.
Три країни-члени НАТО все ще опрацьовують деталі, але можуть створити протимінний підрозділ вже наступного місяця, повідомляє Bloomberg із посиланням на слова двох чиновників, які побажали залишитися неназваними.
Не будучи операцією НАТО як такою, об'єднані сили з розмінування моря стануть першими великими спільними зусиллями членів Альянсу в Чорному морі після того, як президент Росії Владімір Путін віддав наказ про вторгнення в Україну. За словами двох посадовців, нові сили мають бути абсолютно мирними і не виводитимуть у море жодних нових кораблів НАТО. Одна з цілей місії – показати, що три країни здатні самостійно вирішити цю проблему, сказав один з чиновників.
Від початку війни союзники по НАТО посилили спостереження і розвідку в регіоні, але не морську активність. Війна Росії проти України все більше загрожує транспортуванню сировини через Чорне море. Понад два місяці цього року Росія перешкоджала комерційному судноплавству, оголосивши про проведення військових навчань, які зроблять частини болгарських і турецьких виключних економічних зон небезпечними для судноплавства.
Нагадаємо, на думку аналітиків The Economist, війна за Чорне море між Росією та Україною ще вдарить по світових ринках зерна і нафти, оскільки Київ і Москва почнуть блокувати чорноморську торгівлю один одного.
Нещодавно МЗС Великої Британії заявило, що Росія може використовувати морські міни для нападів на цивільні судна в Чорному морі, які йдуть через новостворений Україною торговий шлях.