Контрнаступ України: головні бої попереду, Київ задіяв лише невелику частину сил — Reuters

Поділитися
Контрнаступ України: головні бої попереду, Київ задіяв лише невелику частину сил — Reuters © Getty Images
Аналітики вважають, що у контрнаступі задіяно лише три з 12 підготовлених бригад.

Після тижня важких боїв справжні виклики для контрнаступу Києва ще попереду, оскільки українські війська знаходяться на деякій відстані від головної лінії оборони Росії, а основна частина сил, підготовлених для наступу, все ще перебуває у «режимі очікування». Про це пише Reuters.

Минулого тижня Україна завдала ударів на двох ділянках південно-східного фронту, розпочавши основну фазу своєї довгоочікуваної операції, повідомивши про сім відвойованих сіл.

«З обох сторін багато що зводиться до виснаження», - сказав старший науковий співробітник Інституту зовнішньополітичних досліджень Роб Лі.

«Ризик для них (українців) полягає в тому, що перш ніж вони доберуться до цієї (російської) лінії оборони, вони зазнають занадто великих втрат, і буде занадто важко її прорвати і використати», - вважає він.

Президент України Володимир Зеленський сказав, що західне обладнання, таке як бойові танки та бронемашини, має допомогти захистити життя українських солдатів.

Армія РФ підготувала тисячі оборонних позицій від краю заходу Росії аж до тимчасово окупованого Криму, включаючи мінні поля, протитанкові рови, ряди бетонних барикад «зуби дракона» і траншеї.

Ці позиції, проаналізовані Reuters за допомогою супутникових знімків у квітні, значною мірою зосереджені на стратегічно важливому півдні, де Київ, можливо, прагне перерізати російський сухопутний міст до Криму і розколоти сили Кремля.

Україна, яка має основну частину своїх контрнаступальних сил на флангах, може спостерігати за тим, куди Москва перекидає війська, щоб зміцнити свої лінії і завдати удару в слабше захищених районах, в тому числі на сході, кажуть військові аналітики.

«Україна має вибір», - сказав науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень Бен Баррі.

«Вона не може досягти стратегічної несподіванки, але з усіх сил намагатиметься досягти оперативної і тактичної несподіванки. Це передбачає приховування, камуфляж, обман, дезінформацію ворога, які вони досить успішно використовували минулої осені», - пояснив аналітик.

За словами Лі, стратегія Москви на півдні, ймовірно, має на меті максимізувати українські втрати до того, як Київ зможе досягти головної російської лінії оборони, що знаходиться на відстані 10-15 км.

«Немає сенсу (їм) битися там на смерть або ризикувати потрапити в оточення», - сказав він.

Україна готувалася до контрнаступу щонайменше півроку після того, як у листопаді звільнила Херсон, у вересні - частину Харківської області, а у квітні - витіснила російські війська з околиць Києва.

За даними аналітиків, для проведення операції було створено 12 бронетанкових бригад, дев'ять з яких підготовлені і оснащені Заходом. Бригада зазвичай налічує щонайменше 3500-4000 військовослужбовців. Україна заявила, що створила вісім штурмових бригад із 40 тисяч солдатів, сформованих Міністерством внутрішніх справ.

Військовий аналітик з Польщі Конрад Музика, який уважно стежить за ходом війни, каже, що лише три з 12 бригад досі були помічені в боях на південному сході.

Основні удари припали на місто Оріхів у Запорізькій області та Велику Новосілку в Донецькій області, приблизно за 80 км на схід.

Ці удари можуть свідчити про те, що українські генерали поклали око на Токмак — тимчасово окуповане місто в Запорізькій області, розташоване приблизно за 25 км від лінії фронту. Ще за 50 км знаходиться Мелітополь. Обидва населені пункти добре укріплені.

Поблизу Великої Новосілки Україна звільнила групу з чотирьох сіл, повідомляла заступник міністра оборони Ганна Маляр.

За її словами, українські сили просунулися на 6,5 км і відвоювали 90 кв. км території вздовж 100-кілометрової ділянки південної лінії фронту. У середу, 14 червня, вона повідомила про подальше просування на 300-350 метрів на різних ділянках за останні 24 години.

«Спочатку все було досить добре. Моє головне занепокоєння через п'ять чи шість днів після початку цієї основної фази полягає в тому, що просування, схоже, зупинилося. Імпульс, який вони набрали протягом перших кількох днів, фактично зник, і ми не знаємо, чому це сталося», - каже Музика.

Маляр також повідомила про просування на флангах східного міста Бахмут. Військові аналітики вважають малоймовірним, що це місто стане центром основного українського наступу.

Контрнаступ ускладнюється нестачею повітряних сил України. Київ місяцями закликав Захід надати винищувачі F-16, але до їхнього розгортання залишилося щонайменше кілька місяців.

Україна запровадила «інформаційну блокаду» для досягнення оперативної безпеки, що ускладнює проведення незалежних оцінок ситуації на полі бою. Російський президент Владімір Путін назвав контрнаступ Києва провальним і таким, що призвів до великих втрат.

За оцінками Музики, Україна, можливо, втратила до 15% своїх Bradley і кілька відсотків танків Leopard, хоча, можливо, українські сили забрали деякі з цих машин і відправили їх на ремонт.

Військовий аналітик Джек Уотлінг вважає, що ще занадто рано говорити про успіх чи провал контрнаступу.

«Ми повинні утриматися від передчасних заяв про успіх чи поразку», - сказав він.

Раніше заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомляла, що український контрнаступ триває і наразі йдуть жорстокі бої на деяких ділянках фронту. Маляр підкреслила, що українські сили також зіштовхуються з тим, що росіяни активно застосовують ПТУРи і дрони-камікадзе, намагаючись зупинити контрнаступ.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі