Характер допомоги Заходу Україні змінюється: з надання зброї на її ремонт

Поділитися
Характер допомоги Заходу Україні змінюється: з надання зброї на її ремонт © Getty Images
За 17 місяців війни Україна накопичила значний і різноманітний арсенал техніки, який потребує обслуговування.

За словами головного спеціаліста Пентагону із закупівель та забезпечення життєдіяльності Вільяма Лапланта, акцент у роботі Заходу щодо створення "військової машини" України значно змістився у бік ремонту та обслуговування цієї зброї, що є визнанням того, що війна триватиме ще місяці та роки, пише Politico.

Ще до того, як Україна почала літній контрнаступ, союзники все більше турбувалися про те, що зусилля щодо підтримки переданого в дар обладнання у робочому стані відстають від потреб поля бою.

Тепер, коли в боротьбі за витіснення десятків тисяч російських військ, що добре окопалися, з ладу виходять бронетехніка і артилерійські знаряддя, необхідність ремонту техніки та її повернення в бій стає більш нагальною, ніж будь-коли в ході війни.

"Ми створюємо ремонтні підприємства в Європі, перекладаємо керівництва з навчання та ремонту, ми повинні робити набагато більше разом, тому країни-партнери приділятимуть цьому більше уваги", - сказав Лаплант.

Підтримка сучасного обладнання вартістю у мільярди доларів у робочому стані, щоб Київ міг продовжувати контрнаступ, є одним із основних завдань робочої групи з представників 22 країн на чолі зі США, Польщею та Великою Британією, яку очолює Лаплант.

Робоча група, яка займається не лише питаннями підтримки України, а й поповненням оборонних складів США та Європи, проводить регулярні зустрічі в рамках контактної групи з питань оборони України, що складається з 50 країн і яку очолює міністр оборони Ллойд Остін, яка у вівторок провела свою останню щомісячну нараду, щоб опрацювати питання про те, що ще із запропонованого Києвом можна погодити.

За словами Лапланта, його команда регулярно спілкується із українськими колегами.

"Що їм ще потрібно? Чи можемо ми надіслати ще якісь деталі? Ми відстежуємо так званий коефіцієнт готовності кожної з цих систем, причому практично в режимі реального часу", - додав він.

Група вже допомогла українцям створити службу підтримки постачання, яка відслідковує понад 4 тис. ліній постачання найбільш затребуваних запасних частин для міжнародного набору обладнання, переданого в дар.

Список обладнання, відправленого до України за останні 17 місяців, вражає як швидкістю його доставки, так і різноманітністю. Це і німецькі танки, і американські гаубиці, і італійські зенітні установки, і британські, польські, канадські, французькі та чеські автомобілі.

І постачання продовжуються. За словами людини, знайомої з перебігом закритих переговорів на засіданні Контактної групи з питань оборони України, що відбулося цього тижня, основна увага приділялася машинам та устаткуванню для розмінування та мобільних засобів ППО малої дальності.

Після зустрічі США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні в розмірі 1,3 млрд доларів, який включає понад 300 бронемашин і чотири перспективні зенітно-ракетні комплекси для Києва - довгострокові зобов'язання, які супроводжуватимуться пакетами підтримки, розрахованими на роки.

Багатонаціональний "зоопарк" із сучасних засобів та міжнародних ліній постачання напружує здатність будь-якої країни йти в ногу з часом у мирний час, але в умовах війни, коли доводиться покладатися на щедрість іноземних партнерів, це ще більше ускладнює ситуацію.

Показники готовності техніки викликають серйозне занепокоєння Києва від початку війни. Росії вдавалося щокроку діставати зі своїх глибоких запасів все новіші зразки техніки, і навіть вводити у бій все новіші війська. На відміну від цього, Україна працює з технікою, яка або десятиліттями зберігалася в Росії, або є відносно новою для неї, і більшість найсерйозніших ремонтних робіт досі має бути відправлена до таких країн як Польща чи Чехія, перш ніж пройти довгий шлях назад в Україну.

Київ уже давно висловлює занепокоєння з приводу наявності багатьох із цих систем, переданих у дар, оскільки деякі машини та озброєння, взяті зі складів США та союзників, прибули в Україну, вже потребуючи ремонту.

Незважаючи на те, що робоча група з підтримки досягла певних успіхів, реалії національної політики та урядової бюрократії також впливають на те, що і коли буде переміщено.

Цього місяця через розбіжності щодо вартості робіт зірвався план Берліна та Варшави щодо створення у Польщі спільного центру з ремонту українських танків "Леопард-2", внаслідок чого деякі пошкоджені танки так і залишилися без ремонту.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус вирушив до Польщі, щоб спробувати відновити роботу ремонтного центру, який спочатку мав відкритися у травні. Згодом Берлін відмовився від цієї угоди, і тепер, зважаючи на все, роботи будуть проводитися в Німеччині та Литві в пізніші терміни.

Уряд Великої Британії успішніше діє в односторонньому порядку: цього місяця він уклав з британською оборонною компанією Babcock контракт вартістю 60 млн дол. на ремонт танків Challenger 2 та інших бойових машин, переданих Україні. Цей контракт "забезпечує суттєву підтримку України на полі бою", - йдеться у заяві міністра оборони Бена Воллеса.

Контрнаступ виявився важким для українських військ, оскільки вони пробиваються через щільні мінні поля, щоб досягти добре захищених ліній російських окопів. Ці перші атаки призвели до відомих втрат американських бойових машин "Бредлі" та громіздких міноносців, а також ушкоджень німецьких танків "Леопард". Якщо ці машини можна відремонтувати, їх повернення на фронт є першочерговим завданням.

За словами Лапланта, завдяки створеній за останній рік ремонтній інфраструктурі команди, які перебувають у тилу, можуть "миттєво отримувати інформацію, а потім ми знаходимо спосіб усунення несправності та приводимо її у робочий стан".

"І я дійсно хочу віддати належне українцям, це вони здійснюють ремонт. Але ми стежимо за тим, щоб у них було все необхідне. І якщо деталі повинні надходити з країни, яка знаходиться на іншому кінці світу, ми забезпечуємо їх доставку. Таким чином, в нині більша частина роботи ведеться саме у сфері підтримки", - сказав він.

США також переклали українською мовою понад 700 технічних посібників з переданої зброї та звернулися до оборонних фірм по всьому світу з проханням надати пакети технічних даних щодо цих систем.

Робоча група також проводить низку зустрічей з представниками оборонних фірм США та Європи, щоб зрозуміти, чим вони можуть допомогти як у короткостроковій, так і довгостроковій перспективі, приділяючи особливу увагу тому, як виробляти більше артилерійських боєприпасів, які українці швидко спалюють.

Щодо самих гармат, які зношуються від постійного використання, то українці почали використовувати 3D-принтери для виготовлення власних запасних частин.

"Вони просто друкують їх прямо у себе в країні. Спочатку вони друкували їх методом зворотної розробки, а те, що вони служили не так довго, як оригінальна деталь, їх не хвилювало, оскільки вони отримували її дуже швидко", - сказав Лаплант.

Для Києва швидкість стоїть на першому місці у прагненні зберегти нові машини та зброю у бою.

Виступаючи у вівторок після засідання Контактної групи з питань оборони України, голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі попередив, що контрнаступ все ще перебуває на ранній стадії, і попереду ще багато боїв.

Остін, який стояв поруч із ним у Пентагоні, додав, що західні партнери повинні продовжувати постачати зброю і надавати підтримку Україні. "Україна бореться за своє життя. Ставки високі", - сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі