Вночі четвертого травня над Києвом було дуже гучно. Столиця давно звикла до обстрілів, але саме цієї ночі вибухи були "особливими". Після цього подалися чутки про збиття "Іскандера", "Кинджала", "С-300" і ледь не НЛО.
Тільки сьогодні з'явилося більше конкретики. Видання Defence Express опублікувало фото уламків ракети, яка за зовнішніми ознаками максимально схожа на "Кинджали", що потрапляли в об'єктив камер раніше.
Однак Повітряні сили не забарилися зі спростуванням Речник ПС ЗСУ дав коментар, у якому розповів про загрозу застосування балістичного озброєння, але заперечив сам факт удару. Це породило ще більше чуток. В будь-якому разі, давайте розберемося детальніше в особливостях цієї зброї та в тому, який результат вона може дати ворогові.
Розробка "Кинджала"
Невідомо, коли почалася розробка ракети, але приблизно в 2010 році в мережі почали публікуватися концептуальні схеми російських ракет "Іскандер", встановлених на винищувачі МіГ-31. Як повідомляється, ці зображення були скопійовані з брошури російської оборонної корпорації.
Виходячи з цих схем, а також можливостей ракети і її загального вигляду, аналітики вважають, що вона є похідною від балістичної ракети малої дальності 9К720 "Іскандер-М" наземного базування. Переваги створення варіанту з повітряним стартом включають більшу дальність, можливість розгортання і гнучкість порівняно з ракетами "Іскандер" наземного базування.
Росія, ймовірно, розробила цю ракету, щоб легше вражати критично важливі об'єкти військової інфраструктури (наприклад, аеродроми, склади, командні центри тощо) і протидіяти американським системам протиракетної оборони, таким як THAAD. Здатність запускатися з непередбачуваних напрямків чинить велике навантаження на секторні радари. Наприклад, саме такі наразі розгорнуті в системі "Patriot". Крім того,"Кинджал" також може становити загрозу для авіаносців США і НАТО. Однак для України це не актуально.
Технічні характеристики
Дальність польоту "Кинджала" становить 1 500-2 000 км, а його ядерний або звичайний боєзаряд - 480 кг. Відстань польоту ракети перевищує 3000 км, якщо її встановити на бомбардувальник Ту-22М3. При цьому вона має такі ж розміри, як і боєголовка 9М723 "Іскандер-М". "Кинжал" має довжину 8 м, діаметр корпусу 1 м і стартову масу приблизно 4300 кг.
Однак є ключові відмінності від наземного "Іскандера", включаючи перероблену хвостову частину, зменшені рулі і спеціальну заглушку в хвості ракети, призначену для захисту сопел двигунів під час високошвидкісного польоту.
Після запуску "Кинжал" швидко розганяється до швидкості 4 Маха (4900 км/год) і може досягати швидкості до 10 Маха (12 350 км/год). Така швидкість у поєднанні з нестабільною траєкторією польоту і високою маневреністю ракети може ускладнити її перехоплення. Варто зазначити, що російське визначення "Кинжала" як "гіперзвукової" ракети дещо вводить в оману, оскільки майже всі балістичні ракети досягають гіперзвукової швидкості (тобто вище 5 Маха) в певний момент свого польоту.
Характеристики:
- "Кинджал" може розвивати швидкість до 10 Махів (12 350 км/год).
- Ракета може нести як звичайні, так і ядерні боєголовки з корисним навантаженням до 480 кг, а також термоядерний варіант з боєголовкою потужністю 10-50 кт.
- Радіус дії ракети становить 1 500-2 000 км.
- Довжина ракети "Кинджал" становить 8 м, діаметр корпусу - 1 м, а стартова вага - приблизно 4300 кг.
- Вона призначена для запуску з винищувачів МіГ-31 на висоті близько 18 кілометрів (59 000 футів).
- Ця ракета маневрує на всіх етапах польоту для подолання систем протиповітряної оборони.
Історія застосування
Ракета пройшла випробування на аеродромах на півдні Росії у грудні 2017 року. Тоді російські ЗМІ опублікували кадри випробувального пуску ракети "Кинжал", на яких видно, що її було встановлено на модифікований винищувач МіГ-31. Боєголовка не влучила в ціль, але міноборони Росії оголосило про успіх:
"Пуск пройшов нормально; гіперзвукова ракета вразила задану мету на випробувальному полігоні", - повідомили тоді військові країни окупанта.
У російських звітах зазначається, що ракета прийнята на озброєння у 2017-му році, а у звітах за 2018-й рапортовано, що шість МіГ-31 були модифіковані для несення ракет і базуються в Ахтубінську на південному заході Росії.
19 березня 2022 року Міністерство оборони Росії заявило, що їхній літак випустив ракету "Кинджал" по складу боєприпасів у районі міста Делятин на заході України. Однак влучання було фіктивним, як і більшість дій країни-терориста.
Перше реальне застосування відбулося взимку 2022-го року під час ракетних ударів по українській енергетичній інфраструктурі. Потім було ще кілька ударів, але чи влучали вони в ціль, наразі достеменно не відомо.
Якщо говорити про застосування ракети четвертого травня, то його не можна підтвердити навіть за наявності фото - Повітряні сили ЗСУ спростовують інформацію журналістів. Однак якщо тоді були знайдені уламки не "Кинджала", то взагалі невідомо, що це може бути - на жодну іншу боєголовку ЗС РФ це не схоже.
Підсумок
Про реальні бойові спроможності "Кинджала" можна говорити лише після його першого реального збиття з ЗРК Patriot. На жаль, маючи "на руках" спростування Повітряних сил, ми не можемо цього робити, хоч наведені фото і підтверджують опосередковано тип та назву ракети. Детальніше про те, наскільки результативним проти "Кинджалів" можуть бути ЗРК "Patriot", ми писали раніше.