Х-47 Кинджал. Чи такий страшний вовк, як його малюють?

Поділитися
Х-47 Кинджал. Чи такий страшний вовк, як його малюють? © Википедия
Російська ракета є вдалим зразком авіаційного озброєння, але ніколи не стане "геймчейнджером".

Вночі четвертого травня над Києвом було дуже гучно. Столиця давно звикла до обстрілів, але саме цієї ночі вибухи були "особливими". Після цього подалися чутки про збиття "Іскандера", "Кинджала", "С-300" і ледь не НЛО.

Тільки сьогодні з'явилося більше конкретики. Видання Defence Express опублікувало фото уламків ракети, яка за зовнішніми ознаками максимально схожа на "Кинджали", що потрапляли в об'єктив камер раніше.

Однак Повітряні сили не забарилися зі спростуванням Речник ПС ЗСУ дав коментар, у якому розповів про загрозу застосування балістичного озброєння, але заперечив сам факт удару. Це породило ще більше чуток. В будь-якому разі, давайте розберемося детальніше в особливостях цієї зброї та в тому, який результат вона може дати ворогові.

Розробка "Кинджала"

Невідомо, коли почалася розробка ракети, але приблизно в 2010 році в мережі почали публікуватися концептуальні схеми російських ракет "Іскандер", встановлених на винищувачі МіГ-31. Як повідомляється, ці зображення були скопійовані з брошури російської оборонної корпорації.

Виходячи з цих схем, а також можливостей ракети і її загального вигляду, аналітики вважають, що вона є похідною від балістичної ракети малої дальності 9К720 "Іскандер-М" наземного базування. Переваги створення варіанту з повітряним стартом включають більшу дальність, можливість розгортання і гнучкість порівняно з ракетами "Іскандер" наземного базування.

Росія, ймовірно, розробила цю ракету, щоб легше вражати критично важливі об'єкти військової інфраструктури (наприклад, аеродроми, склади, командні центри тощо) і протидіяти американським системам протиракетної оборони, таким як THAAD. Здатність запускатися з непередбачуваних напрямків чинить велике навантаження на секторні радари. Наприклад, саме такі наразі розгорнуті в системі "Patriot". Крім того,"Кинджал" також може становити загрозу для авіаносців США і НАТО. Однак для України це не актуально.

Технічні характеристики

Дальність польоту "Кинджала" становить 1 500-2 000 км, а його ядерний або звичайний боєзаряд - 480 кг. Відстань польоту ракети перевищує 3000 км, якщо її встановити на бомбардувальник Ту-22М3. При цьому вона має такі ж розміри, як і боєголовка 9М723 "Іскандер-М". "Кинжал" має довжину 8 м, діаметр корпусу 1 м і стартову масу приблизно 4300 кг.

Однак є ключові відмінності від наземного "Іскандера", включаючи перероблену хвостову частину, зменшені рулі і спеціальну заглушку в хвості ракети, призначену для захисту сопел двигунів під час високошвидкісного польоту.

Після запуску "Кинжал" швидко розганяється до швидкості 4 Маха (4900 км/год) і може досягати швидкості до 10 Маха (12 350 км/год). Така швидкість у поєднанні з нестабільною траєкторією польоту і високою маневреністю ракети може ускладнити її перехоплення. Варто зазначити, що російське визначення "Кинжала" як "гіперзвукової" ракети дещо вводить в оману, оскільки майже всі балістичні ракети досягають гіперзвукової швидкості (тобто вище 5 Маха) в певний момент свого польоту.

Характеристики:

  • "Кинджал" може розвивати швидкість до 10 Махів (12 350 км/год).
  • Ракета може нести як звичайні, так і ядерні боєголовки з корисним навантаженням до 480 кг, а також термоядерний варіант з боєголовкою потужністю 10-50 кт.
  • Радіус дії ракети становить 1 500-2 000 км.
  • Довжина ракети "Кинджал" становить 8 м, діаметр корпусу - 1 м, а стартова вага - приблизно 4300 кг.
  • Вона призначена для запуску з винищувачів МіГ-31 на висоті близько 18 кілометрів (59 000 футів).
  • Ця ракета маневрує на всіх етапах польоту для подолання систем протиповітряної оборони.

Історія застосування

Ракета пройшла випробування на аеродромах на півдні Росії у грудні 2017 року. Тоді російські ЗМІ опублікували кадри випробувального пуску ракети "Кинжал", на яких видно, що її було встановлено на модифікований винищувач МіГ-31. Боєголовка не влучила в ціль, але міноборони Росії оголосило про успіх:

"Пуск пройшов нормально; гіперзвукова ракета вразила задану мету на випробувальному полігоні", - повідомили тоді військові країни окупанта.

У російських звітах зазначається, що ракета прийнята на озброєння у 2017-му році, а у звітах за 2018-й рапортовано, що шість МіГ-31 були модифіковані для несення ракет і базуються в Ахтубінську на південному заході Росії.

19 березня 2022 року Міністерство оборони Росії заявило, що їхній літак випустив ракету "Кинджал" по складу боєприпасів у районі міста Делятин на заході України. Однак влучання було фіктивним, як і більшість дій країни-терориста.

Перше реальне застосування відбулося взимку 2022-го року під час ракетних ударів по українській енергетичній інфраструктурі. Потім було ще кілька ударів, але чи влучали вони в ціль, наразі достеменно не відомо.

Якщо говорити про застосування ракети четвертого травня, то його не можна підтвердити навіть за наявності фото - Повітряні сили ЗСУ спростовують інформацію журналістів. Однак якщо тоді були знайдені уламки не "Кинджала", то взагалі невідомо, що це може бути - на жодну іншу боєголовку ЗС РФ це не схоже.

Підсумок

Про реальні бойові спроможності "Кинджала" можна говорити лише після його першого реального збиття з ЗРК Patriot. На жаль, маючи "на руках" спростування Повітряних сил, ми не можемо цього робити, хоч наведені фото і підтверджують опосередковано тип та назву ракети. Детальніше про те, наскільки результативним проти "Кинджалів" можуть бути ЗРК "Patriot", ми писали раніше.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі