В рамках 10 пакету санкцій проти Росії під обмеження Євросоюзу потрапили Альфа-Банк, Тінькофф Банк і Росбанку. Обмеження передбачають відключення від міжнародної системи SWIFT, заморожування активів у країнах ЄС та заборону на угоди. Про це повідомляє офіційний сайт Євросоюзу.
Таке рішення ухвалили у зв'язку з тим, що ці банки є системно значущими та беруть участь у секторах економіки, які забезпечують «суттєвий дохід» Росії. Про банк «Тінькофф» також говориться, що разом із урядом він бере участь у програмах сприяння підприємництву та підтримує своїх клієнтів «у світлі військової мобілізації».
Що стосується «Альфа-Банку», під санкції також потрапили його «дочки» на Кіпрі (Alfa Capital Markets LTD), Нідерландах (Amsterdam Trade Bank NV), Люксембурзі (ABH Holdings) та Казахстані (Subsidiary Bank AlfaBank JSC).
Альфа-Банк і Росбанк з минулого року перебувають під санкціями США. "Тінькофф" раніше в чорні списки не потрапляв. Сайт ЄС повідомляє, що операції з ними потрібно буде завершити до 26 серпня 2023 року.
Але менеджмент банків заявив, що обмеження не вплинуть на обслуговування клієнтів. У «Тінькофф Банку» запевнили, що підготувалися до такого сценарію. «Передаємо слова підтримки нашим міжнародним інвесторам, яких у „Тінькофф“ понад 60%. Ми вже аналізуємо текст рішення Єврокомісії і пізніше повернемось до вас із подробицями», – зазначили там.
Подібне повідомлення поширили представники Альфа-Банку. «Перекази в євро в Альфа-Банку відключили ще навесні минулого року. Картами Visa, Mastercard та Світ у Росії можна платити без обмежень, перекази всередині країни проходять моментально, додаток та „Альфа-Онлайн“ працюють швидко та надійно», – цитує представників банку російський РБК.
У Росбанку виступили з аналогічною заявою. «Банк продовжує працювати в стандартному режимі, робити всі операції в рублях як дистанційно, так і в широкій мережі офісів. Усі умови обслуговування та тарифи за продуктами зберігаються», – цитує видання представників банку.
Окрім банків під санкції потрапив Фонд національного добробуту (ФНБ). ЄС вважає фонд відповідальним за фінансову підтримку держави, оскільки влада РФ збиралася використовувати кошти ФНБ для покриття бюджетного дефіциту найближчими роками.
Нагадаємо, в рамках десятого пакету санкцій проти РФ Євросоюз також запровадив обмежувальні заходи щодо 87 громадян Росії та Ірану та українців, які пішли на співпрацю з ворогом, а також 34 юридичні особи. До списку санкцій, зокрема, потрапили уповноважена з прав людини Росії Тетяна Москалькова; колишній керівник компанії «Мотор Січ» В'ячеслав Богуслаєв; представники Ради Федерації, Держдуми, Ради безпеки, міністерств та інших установ РФ, причетних до анексії українських земель; представники військового керівництва та командувачі ПВК «Вагнер»; окупаційні «прокурори» так званих ЛНР, ДНР та захоплених частин Запорізької та Херсонської областей; представники окупаційної влади; менеджери російських пропагандистських каналів та інші, причетні до поширення російської пропаганди; іранські громадяни, пов'язані з виробництвом та постачанням Росії дронів-камікадзе.