Отримані Україною ракети M39 американського виробництва, відомі як ATACMS, можуть знести цілі вертолітні полки на аеродромах і знищити колони постачання та батареї протиповітряної оборони, але є багато речей, які M39 не можуть зробити. Зокрема знищувати захищені бойові машини, пише у своєму матеріалі для Forbes американський військовий журналіст Девід Акс.
Він зазначає, що боєголовка M39 випускає близько тисячі суббоєприпасів розміром з гранату, але за відсутності дуже вдалого влучання жоден суббоєприпас не є достатньо потужним, щоб завдати серйозної шкоди танку.
Журналіст зазначає, що армійська тактична ракетна система M39 — це двотонна 4-метрова балістична ракета з твердопаливним ракетним двигуном і боєголовкою, що містить 950 суббоєприпасів M74 розміру гранати. Ретро-ракета 1990-х років досягає відстані до 160 кілометрів під інерційним наведенням.
«В арсеналі армії США є сотні прострочених або майже прострочених M39. Адміністрація президента США Джо Байдена останніми тижнями таємно відправила в Україну нерозголошену кількість застарілих ракет — ймовірно, після перевірки їхніх твердотільних ракетних двигунів», - зазначає журналіст.
При цьому він додає, що M39 і його сталеві та вольфрамові суббоєприпаси M74 ідеально підходять для атаки на так звані «м’які цілі», оскільки після удару та детонації кожна граната розпадається на велику кількість високошвидкісних сталевих осколків, які ефективні проти таких цілей, як шини вантажівок, ракетні снаряди, транспортні засоби з тонким покриттям і антени радарів. Натомість M39 неефективні проти бронетехніки.
Низка M74 може пошкодити оптику танка і, якщо пощастить, може пробити тонку броню на верхній частині корпусу та пошкодити двигун. Але навіть прямий удар M74 не зупинить бронетехніку.
«Не дарма наприкінці 1990-х армія США розробила нову версію ракети ATACMS, яка мала нести 13 керованих протитанкових боєприпасів. Зрештою армія скасувала розробку нової ракети, але не тому, що інші варіанти ATACMS раптово стали кращими у знищенні танків. Це був крок з економії коштів», - зазначає автор.
Він нагадує, що адміністрація Байдена наголосила, що США постачатимуть Україні ATACMS, «не ризикуючи боєготовністю». Це, за його словами, означає, що Києву передаватимуть прострочені або майже прострочені M39 підлягають передачі, а також старі M48 з унітарними боєголовками. Нові ракети зразка M57 залишаться в збройних силах США.
«Суббоєприпаси M74 та M39 можуть очищати російські аеродроми та логістичні об’єкти. M48 із проникаючою боєголовкою, запозиченою у протикорабельної ракети Harpoon, може підривати закопані бункери та руйнувати будівлі. Але проти російських танків українці мусітимуть цілитись іншими боєприпасами», - резюмував Акс.
В ніч на 17 жовтня українські захисники вдарили по гелікоптерах та обладнанню аеродромів росіян, розташованих поблизу окупованих Бердянська та Луганська. Як згодом стало відомо, цілі були уражені отриманими від США ракетами ATACMS. В результаті на двох аеродромах було знищено шість вертольотів окупантів, літак, склад боєприпасів та систему ПВО.