Україна підірвала зусилля Росії в Чорному морі — FT

Поділитися
Україна підірвала зусилля Росії в Чорному морі — FT © Getty Images
Атаки на військові кораблі Москви допомогли створити експортний коридор, який може посилити військові зусилля України.

Всупереч тому, що в України немає військово-морського флоту, за останні два роки удари безпілотників і ракет вивели з ладу або знищили третину російського Чорноморського флоту і позбавили Москву контролю над морем, чого не було в сучасній історії. Вражаючі військово-морські успіхи України дозволили збільшити обсяги морської торгівлі: за останні місяці через Чорне море пройшли десятки мільйонів тонн вантажів, оскільки експорт з Одеси та інших ключових портів повернувся до рівня до початку повномасштабної війни. Успіх України на Чорному морі має стратегічне та економічне значення, повідомляє Financial Times.

"Українці налякали росіян у Чорному морі. Це сильно підірвало здатність Росії планувати, координувати й контролювати транспортні маршрути [в Чорному морі]. Я думаю, це також одна з причин, через яку ви спостерігаєте зростання поставок зерна", — вважає доцент Центру безпеки, дипломатії та стратегії Брюссельської школи управління Деніел Фіотт.

Занепокоєння за власні вантажні судна також могло стримати російські ракетні атаки на українські торгові судна. Аналіз супутникових даних, проведений Financial Times і компанією Black Sky, що спеціалізується на космічній розвідці, показує, що російський флот наразі здебільшого діє з портів на сході Чорного та Азовського морів, багато з яких нещодавно були укріплені.

"Морські безпілотники, вперше запущені в жовтні 2022 року, коли два російські військові кораблі були підбиті в порту Севастополя, зіграли ключову роль у позбавленні Москви контролю над Чорним морем", — пише газета.

Згідно з даними ВМС України, з 80 військових кораблів, які Росія мала в Чорному морі до початку війни, 27 було пошкоджено або знищено, включно з великими десантними кораблями, ракетними катерами, підводним човном і патрульним кораблем. Близько 15 кораблів перебувають на ремонті. Попри свою простоту, українські морські безпілотники демонструють, як інновації з'являються під час військових дій, вважає Деніел Фіотт.

Прикладом тому слугує дрон Magura V5, розроблений ГУР. Безпілотник завдовжки 5,5 м і дальністю ходу 800 км може нести 320 кг вибухівки й пересувається зі швидкістю 80 км на годину. В України також є безпілотник Sea Baby, розроблений внутрішньою розвідкою СБУ. Остання версія може використовуватися як дрон-камікадзе, здатний нести корисне навантаження вагою до 1 тонни на відстань до 1000 км.

Аналітик з питань Росії в американському аналітичному центрі CNAS Семюел Бендетт вважає, що успіхи України також засновані на її гнучкості. Він каже, що "новачки" можуть рухатися набагато швидше, ніж усталені флоти, яким доводиться мати справу з величезною кількістю бюрократії.

Нагадаємо, що Путін призначив нового командувача Чорноморського флоту. Після цього речник Військово-морських сил Дмитро Плетенчук розповів про те чи змінив тактику Чорноморський флот Росії після призначення нового командувача. Попри те, що кораблі РФ перебувають в місцях базування, загроза ударів з допомогою крилатих ракет й далі актуальна для України. 

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі