Як РФ будує «руский мір» там, де його не чекали: експерти розповіли про методи окупантів інтегрувати захоплені території України

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Як РФ будує «руский мір» там, де його не чекали: експерти розповіли про методи окупантів інтегрувати захоплені території України © Getty Images
Найгірше, що вони намагаються нав'язати свою ідеологію українським дітям. Роблять це, змушуючи вивчати гімн РФ, писали листи окупантам та роздаючи гарячі обіди у школах. 

Росія працює над тим, щоб інтегрувати окуповані українські області у власний правовий, соціально-економічний, освітній та культурний простір. Про це у своєму матеріалі «Уп'ятеро швидше, ніж у Криму: як Росія захоплює окуповану Україну» пишуть Анатолій Бондарчук та Дмитро Баштовий. 

За словами голови Держдуми Вячеслава Валодіна, для інтеграції Криму в єдине правове поле Росії знадобилося п'ять років, але нові території вони планують остаточно поглинути всього за рік.

Для цього в Держдумі ухвалили кілька нових законів. Зокрема, Росія встановлює контроль над юридичними особами на окупованих територіях і запроваджує російську систему оподаткування. У 2022 році всіх підприємців внесли до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, а ті натомість мають адаптувати свої установчі документи відповідно до російського законодавства. Тим, хто відмовиться, заборонять вести підприємницьку діяльність, пишуть автори. 

Крім того, Росія вирішила створити в окупованих регіонах свою судову систему, встановити там особливий порядок виконавчого провадження та поширити на ці території норми російського Кримінально-процесуального кодексу. Агресор пропонує виконувати всі провадження українських судів, наприклад стягнення аліментів, але для людей, котрі скоювали злочини в інтересах РФ, покарання не буде.

У лютому 2023 року Держдума встановила мораторій на стягнення заборгованості з громадян банками та мікрофінансовими організаціями до 2026 року. Втім, це не стосуватиметься тих, хто має борги за житлово-комунальні послуги.

Аби ще більше послабити зв’язок окупованих територій із Україною, Росія планує перевести їх на московський час.

Що стосується соціальної сфери, то з 1 березня Росія планує роздавати рублі незахищеним верствам населення: пенсіонерам; безробітним; людям із інвалідністю; родинам або вагітним жінкам, які виховують дитину до 17 років; жінкам у зв'язку з вагітністю та пологами, а також для догляду за дитиною до півтора року. Втім, не все так просто: для цих виплат потрібно підтвердити свій статус у спеціально створеній міжвідомчій комісії.

Не забуває агресор і про радянське минуле, — в законі про соціальне забезпечення на нових територіях згадали про героїв Радянського Союзу, повних кавалерів ордена слави, героїв соціалістичної праці, учасників великої вітчизняної війни, опромінених на виробничому об'єднанні «Маяк» та Семипалатинському полігоні тощо.

Для безробітних уряд Росії 26 січня виділив 1 мільярд рублів, а ще півтора мільярда на профілактичний медогляд дітей. Також Держдума визнала кваліфікації та ліцензії, отримані медиками й фармацевтами в Україні, і до кінця 2025 року дозволила надавати медичну допомогу без урахування клінічних рекомендацій.

Злочини окупантів не оминули й систему освіти. Держдума зобов’язала навчальні заклади захоплених територій навчатися за освітніми програмами Росії та звільнила викладачів від атестації до вересня 2024 року. Російське Міносвіти планує встановлювати окремий порядок складання підсумкових іспитів для дітей, а всі освітні організації будуть функціонувати на тимчасових ліцензіях.

Утім, найстрашніше не це. Російські вчителі, що приїхали на окуповані території, нав'язують українським школярам кремлівське розуміння війни та змушують слухати гімн Росії. Вони це роблять перед уроками на так званій годині про важливе, відвідування якої — обов’язкове. Наприклад, такі випадки мали місце в окупованому Токмаку Запорізької області.

«Крім того, вчителі країни-агресорки змушують дітей писати листи підтримки російським солдатам. У разі відмови з батьками дітей проводять «профілактичні бесіди». Завезені з Росії вчителі буквально диктують, що має писати дитина, а потім перевіряють написане», — повідомляють у Центрі національного спротиву.

Проте в нас для російських учителів є погані новини: коли Україна визволить окуповані території, то до них як іноземців, за словами професора і директора з наукового розвитку Центру політико-правових реформ Миколи Хавронюка, може бути застосований арешт на строк до шести місяців або позбавлення волі на строк до трьох років.

Також у Росії обіцяють забезпечити школярів початкових класів безкоштовним гарячим харчуванням і підручниками, а студентів — стипендіями. Коли чесно, не дуже істотна компенсація за зруйновані війною життя та долі українських дітей і студентів, але агресора це не цікавить. Росіяни будують «руский мір» там, де їх не просили й не чекали.

"Сподіваємося, що остаточну крапку в цих інтеграційних процесах поставлять сили оборони України, які визволять усі території нашої країни. І не так важливо, зроблять вони це до вересневих «виборів» чи вже після. Головне — результат, а він неодмінно буде", - йдеться в статті. 

Більше матеріалів Анатолія Бондарчука та Дмитра Баштового читайте на ZN.UA. 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі