Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка загинула на тимчасово окупованій території: пояснила адвокатка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка загинула на тимчасово окупованій території: пояснила адвокатка © Анастасія Станко / hromadske
Свідоцтво про смерть потрібне для отримання виплат "по втраті годувальника" неповнолітнім дітям та допомоги від держави "на поховання".

Адвокатка, юристка Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки з прав людини Наталія Войнова розповіла в статті Платформи пам'яті Меморіал "Юридично живий. Як родичі загиблих у Маріуполі доводять факт смерті своїх рідних" про алгоритм отримання свідоцтва про смерть людини, яка загинула на тимчасово окупованій території, зокрема під час активний бойових дій.

Підставою для проведення державної реєстрації смерті особи є документ встановленої форми про смерть, відповідно  до законодавства України, зокрема ст. 17 Закону України «Про державну  реєстрацію актів цивільного стану».

 Для отримання цього документа, родичам загиблих на тимчасово окупованих територіях потрібно звернутися до українських судів. За словами правозахисниці, до суду слід подати бодай якийсь документ, що може вказувати на смерть людини. Хоч він і не є доказом у класичному розумінні, адже виданий незаконними органами влади, однак суд братиме його до ознайомлення.

Наталія Войнова радить подати до суду заяву про встановлення факту смерті особи в певний час у певному місці.

 "Судовий збір у цьому випадку не сплачується. Після завершення судового процесу заявник уже може звертатися до РАЦСу й отримувати свідоцтво українського зразка про смерть. Якщо документ потрібен для вступу в спадщину, суди призначатимуть додатковий термін — тобто люди зможуть вступити у спадщину, хоча навіть мине встановлених законом понад 10 місяців з часу смерті", - наголосила адвокатка.

Свідоцтво про смерть потрібне для отримання виплат "по втраті годувальника" неповнолітнім дітям та допомоги від держави "на поховання".

Юристка розповіла, які  альтернативи є для тих, хто не мав можливості поховати рідних або отримати будь-який документ від окупаційної влади, що підтверджує факт смерті.

"Можна подавати заяву до правоохоронних органів про те, що людина зникла, що про неї жодної інформації немає. Вона оголошується в розшук. Далі, щоби визнати людину зниклою безвісти, подається позов до суду про це. Щоправда, подати його можна через рік після дати смерті (умовний час, коли людина зникла чи загинула. — Ред.). Щоби визнати зниклу безвісти людину загиблою, за законом, можемо подати до суду через два роки після закінчення військових дій, але не раніше, ніж через пів року", — додала Войнова.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі