ГУР тричі намагалося звільнити ЗАЕС та Енергодар: Буданов поділився деталями спецоперацій розвідників

Поділитися
ГУР тричі намагалося звільнити ЗАЕС та Енергодар: Буданов поділився деталями спецоперацій розвідників © Головне управління розвідки Міністерства оборони України
Спецпризначенці виконали деякі надзавдання.

Спецпризначенці Головного управління розвідки Міноборони тричі намагалися звільнити тимчасово окупований росіянами Енергодар та Запорізьку АЕС, проте операції були безуспішними.

Такі слова очільника ГУР Кирила Буданова та спецпризначенців наводить Цензор.НЕТ із посиланням на матеріал NV.

Зокрема, у серпні 2022 року бійці ГУР перетнули на човнах тоді ще повноводне Каховське водосховище в районі Енергодару. Командир особливого підрозділу розвідників Шаман, який брав участь в операції, розповів, що їхньою метою було створення на лівому березі плацдарму, придатного для подальшого визволення міста та прилеглої до нього ЗАЕС.

На момент операції російські окупанти мали намір під'єднати ЗАЕС до своєї енергосистеми. Тоді б Кремль міг забезпечити електроенергією тимчасово окупований Південь України та Крим. Це допомогло б Москві закріпитися в регіоні.

«Кілька десятків українських бійців рухалися на цивільних швидкохідних човнах – тоді вони ще не мали спеціальних військових плавзасобів. Досвіду проведення таких операцій у спецпризначенців військової розвідки також не було», - йдеться у матеріалі.

Під час першої операції бійці висадилися біля Енергодару, але не змогли закріпитися. На думку командира підрозділу Шамана, їм не вистачило артилерійської підтримки. Пробувши на лівому березі Дніпра пів дня, спецпризначенці вимушено відступили під тиском сил противника, що переважали.

«Для хлопців психологічно було складно. Адже ти вночі пливеш по хвилях, вода затоплює човни, її потрібно вичерпувати, пересідати на інші плавзасоби – і все це відбувається під вогнем противника», - зауважив Шаман.

Проте ГУР не полишало спроб визволення Енергодара і ЗАЕС. Бійці ще двічі намагалися висадитися на лівому березі Дніпра. В останній із цих спроб брали участь кілька сотень людей, одним з яких був командир Іноземного легіону Вадим Попик.

Він згадує, що в тих акціях брали участь навіть бійці з інших країн. Зокрема, новозеландці, які мали необхідний досвід, могли довго перебувати у воді та виконувати завдання.

«Із кожною операцією бійці ГУР набиралися досвіду, проте й окупанти ставали дедалі підготовленішими. В момент третьої десантної висадки загарбники підвели до самого берега важку військову техніку, зокрема танки. Тому українським спецпризначенцям знову не вдалося закріпитися, тож вони відступили», - сказано в матеріалі.

Голова ГУР Кирило Буданов зазначив, що успіху трьох енергодарських операцій завадили як управлінські, так і виконавчі недоліки. Водночас надзавдання спецпризначенці таки виконали – росіяни не наважилися під'єднати ЗАЕС до своєї енергосистеми. Щоправда, сприяли цьому не лише дії бійців, а й робота таємної агентури ГУР.

«Також енергодарська операція відіграла ще одну роль: вона дала практичні навички для всіх – від командного складу до бійців – як діяти на воді. Цей досвід дуже добре зараз застосовується і використовується. Наприклад, під час висадки у Криму», - заявив Буданов.

Очільник ГУР додав, що у напрацювання річкових операцій справді неодноразово застосовувалися в інших висадках. Зокрема, 8 серпня 2023 року на лівобережжі Херсонської області спецпризначенці заманили в засідку і взяли в полон одного з досвідчених російських командирів розвідки Юрія Томова.

Нагадаємо, один із українських Telegram-каналів опублікував відео 14-хвилинної розмови з майором Юрієм Товмовим, у якому окупант заявив, що «допомагає українським військовим у реалізації бойових завдань вельми закритою інформацією».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі