Human Rights Watch звинуватила ЗСУ в застосуванні касетних боєприпасів, яке призвело до загибелі мирних

Поділитися
Human Rights Watch звинуватила ЗСУ в застосуванні касетних боєприпасів, яке призвело до загибелі мирних Фото ілюстративне © Human Rights Watch
Правозахисна організація також виступила проти передачі Україні таких снарядів з боку США.

У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch заявили, що Збройні Сили України били касетними боєприпасами, які заборонені в понад 120 країнах, по території міста Ізюм Харківської області та його околицях під час російської окупації протягом 2022 року. Такі ракетні удари нібито стали причиною "смертей і серйозних поранень цивільних", йдеться у відповідній заяві на сайті організації.

Водночас після проведення досліджень там визнали, що російські військові "широко використовували" касетні снаряди під час війни проти нашої держави, чим убили багато мирних жителів та завдали іншої суттєвої шкоди людям. 

Зважаючи на це, у Human Rights Watch вирішили закликати і Україну, і Росію припинити використання подібних озброєнь, а інші країни – не надавати касетні боєприпаси, оскільки невибіркові атаки по житлових районах порушують міжнародне гуманітарне право і можуть бути воєнним злочином.

"Касетні боєприпаси, які використовуються Росією та Україною, зараз убивають цивільних і продовжать це робити ще протягом багатьох років. Обом сторонам варто негайно припинити їх використання і не намагатися отримати більше цієї невибіркової зброї", – заявила виконувач обов’язків директора з озброєнь Human Rights Watch Мері Варехем.

У організації розповіли, що провели опитування понад ста людей у межах поїздки в Ізюм та прилеглі села восени минулого року, у тому числі жертв російської агресії, працівників екстрених служб і медиків. Як зазначається, майже всі респонденти розповіли, що бачили елементи касетних боєприпасів, які детонували неподалік їхніх будинків під час окупації.

Згідно з даними правозахисників, через обстріли Ізюма "українськими касетними снарядами" загинули щонайменше вісім людей і дістали поранення ще 15. Водночас, у Human Rights Watch вважають, що кількість жертв і постраждалих "скоріш за все, більша".

"Російські війська відвезли багатьох поранених цивільних у Росію для надання медичної допомоги, і багато не повернулися на момент візиту Human Rights Watch. Водій швидкої допомоги сказав, що він і його колеги регулярно транспортували та лікували цивільних, у тому числі дітей, з пораненнями від касетних боєприпасів під час російської окупації. Він підрахував, що щодня доставляв принаймні одного такого постраждалого до лікарні", – йдеться в матеріалі.

Організація також проаналізувала фото, зроблені місцевими, 13 залишків касетних ракет "Ураган" в Ізюмі. За даними експертів, позиції ЗСУ під час окупації нібито завжди були на тій відстані, що відповідає радіусу дії відповідних РСЗВ. Як пишуть, положення елементів боєприпасів у землі також свідчило про їх приліт з боку українських військ. 

Водночас у письмовій відповіді для Human Rights Watch Міністерство оборони України заперечило, що наші бійці тоді застосовували касетні снаряди.

У тексті згадується, що Сполучені Штати Америки наближаються до затвердження рішення про передачу Україні своїх касетних боєприпасів. Організація застерегла від такого кроку, оскільки він "неминуче призведе до довгострокових страждань цивільного населення та підірве міжнародну неприйнятність використання" цієї зброї.

Там пояснили, що правила експорту США не дозволяють країні експортувати касетні боєприпаси, які після застосування залишають більше одного відсотка частин, що не вибухнули. Але це положення може скасувати президентом Джо Байден за виняткових обставин. За даними правозахисників, Штати розглядають для відправки ті боєприпаси, що мають високий рівень відмови, "тобто можуть залишатися смертоносними роками". Для цього Київ має надати підтвердження, що використовуватиме такі снаряди лише по військових цілях, і не застосовуватиме їх у районах "зазвичай населених цивільними".

"Уряд США не повинен надавати касетні боєприпаси будь-якій країні через передбачувану та тривалу шкоду мирному населенню від цієї зброї. Передача касетних боєприпасів ігнорує суттєву небезпеку, яку вони становлять для цивільних, і підриває глобальні зусилля щодо їх заборони", – наголосила в.о. директора з озброєнь Human Rights Watch Мері Варехем.

Раніше повідомлялося, що Сполучені Штати Америки можуть прийняти рішення про постачання касетних боєприпасів в Україну вже цього тижня. Розглядається можливість схвалити запит нашої країни, щоб задовольнити високий попит на боєприпаси під час контрнаступу проти армії РФ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі