FT: Російські гелікоптери Ка-52 загрожують контрнаступу України

Поділитися
FT: Російські гелікоптери Ка-52 загрожують контрнаступу України © kharkivoda.gov.ua
Українські війська на передовій уразливі до атак гелікоптерів через дефіцит засобів протиповітряної оборони.

Російські танкові пастки, мінні поля і багатошарові укріплення - це лише частина перешкод на шляху українського контрнаступу. Ще один грізний ворог проявив себе в небі - це російський ударний гелікоптер Ка-52 «Алігатор». В одному з перших боїв під Оріховом у Запорізькій області українська піхотна рота заїхала на мінне поле і потрапила під обстріл «Алігаторів», втративши кілька БМП Bradley і танк Leopard 2.

Було незрозуміло, скільки машин було знищено або пізніше відновлено. Київ тримає в таємниці інформацію про загибель своїх солдатів.

Але кадри цієї битви, поширені російськими ЗМІ і провоєнними блогерами, переконливо говорять про перешкоди, які доведеться подолати українській армії.

«Українські військові, західні аналітики і чиновники вже давно наголошують на ролі авіації включно з російськими гелікоптерами і винищувачами у знищенні української бронетехніки, а також на відсутності засобів протиповітряної оборони на лінії фронту, які могли б їх стримувати», - пише Financial Times.

«Я особисто бачив, як під час нашого штурму ворожі винищувачі одразу ж відкрили вогонь по наших військах, що наступали, використовуючи бомби з лазерним наведенням з великої відстані», - розповів український солдат на ім’я Стас, який бере участь в боях на півдні України.

За його словами, це був не поодинокий випадок. Використання Росією гелікоптерів для ударів по бронетехніці - це «дуже потужний підхід», з яким Україна не має паритету. Тому Стас закликав Захід надати Україні американські ударні вертольоти Apache на додаток до винищувачів F-16.

Минулого тижня президент України Володимир Зеленський віддав належне своїм військам за те, що вони продовжують визволяти окуповані Росією території, незважаючи на «повітряну і артилерійську перевагу» ворога. Раніше цього місяця Москва перекинула додаткові 20 гелікоптерів включно з «Алігаторами» на аеродром під Бердянськом, розташований за 100 кілометрів від Оріхова.

«У постійному змаганні між авіаційними заходами і контрзаходами цілком ймовірно, що Росія отримала тимчасову перевагу на півдні України, особливо за допомогою ударних вертольотів, які використовують ракети більшої дальності проти наземних цілей», - написала британська військова розвідка в Twitter на вихідних.

Незважаючи на технічну перевагу, російські ВПС так і не отримали контроль над українським небом завдяки розгалуженій системі протиповітряної оборони України радянських часів, яку згодом було посилено західними системами. Російські винищувачі, які заходять надто далеко за лінію фронту на українську територію, ризикують бути збитими.

Російські винищувачі і гелікоптери зараз використовують прогалини в українській ППО на лінії фронту. Київ має на озброєнні різні зенітно-ракетні комплекси радянських часів, але їх занадто мало, щоб забезпечити повне прикриття. Тому українські військові частково покладаються на ПЗРК, які вимагають, щоб оператор бачив ціль перед тим, як стріляти.

«ПЗРК не дуже ефективні вночі. Нам потрібні системи виявлення і наведення, радарні або оптико-електронні системи», - сказав пілот ВПС України.

Старший науковий співробітник лондонського аналітичного центру Royal United Services Institute Джастін Бронк сказав, що російські вертольоти, оснащені протитанковими керованими ракетами, "завжди були набагато більшою загрозою для українських сил під час контрнаступу, ніж у періоди, коли Україна оборонялася від російських атак».

«Вони можуть зависати, виявляти цілі і випускати протитанкові керовані ракети з відстані за межами радіусу дії ПЗРК або зенітних систем», - сказав Бронк.

Це змушує українські війська постійно балансувати між ризиком розгортання своїх дефіцитних ЗРК поблизу лінії фронту і ризиком залишити свою бронетехніку під вогнем російської зброї. Оскільки російські ракетні удари по багатьох українських містах посилилися з початку травня, ЗСУ були змушені залишити свої зенітно-ракетні комплекси на місці, щоб захистити цивільне населення, замість того, щоб перемістити їх до лінії фронту. Втрати в перших боях контрнаступу українських сил призвели до того, що західні союзники поспішили надати Києву додаткові системи протиповітряної оборони і боєприпаси. 

Минулого тижня Велика Британія заявила, що разом з США, Данією і Нідерландами закуповує «сотні систем ППО малої і середньої дальності». В основному це зброя радянської епохи, яку доставлять у найближчі тижні.  У понеділок президент Франції Еммануель Макрон оголосив, що франко-італійські системи SAMP-T, які були обіцяні раніше, тепер «працюють» в Україні.

«Найважливішою проблемою для України є те, що нам потрібно виконувати два завдання протиповітряної оборони одночасно - захищати великі міста і промисловість ... і лінію фронту», - сказав науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень у Києві Микола Бєлєсков, вказавши на дефіцит українських систем ППО.

Він також застерігає, що ці системи можуть самі стати цілями для російських безпілотників-камікадзе «Ланцет». Гелікоптер Ка-52 навряд чи можна назвати невразливим. Його запросто знищують ракети класу «земля-повітря», коли він потрапляє в зону досяжності. За даними компанії Oryx, яка документує втрати техніки на війні, Росія втратила щонайменше 35 таких гелікоптерів з лютого минулого року. Речник ВПС України полковник Юрій Ігнат сказав, що за останній тиждень було збито ще 4 гелікоптери. Ігнат применшив загрозу від російських бойових вертольотів під час контрнаступу.

«Ка-52 - це абсолютно не той вертоліт, який встановлює домінування в небі», - сказав Ігнат, додавши, що такі російські машини не мають «тієї вогневої потужності, яка була б вирішальною на полі бою».

За словами Ігната, найбільшу авіаційну загрозу українським силам становлять російські винищувачі, які мають більш потужні радари і ракети більшої дальності, ніж старі українські літаки радянського виробництва. За його словами, вразливість українських Збройних сил підкреслює потребу у винищувачах західного виробництва, таких як F-16. Український фронтовий оператор безпілотників Стас сказав Financial Times, що Україні потрібні і F-16, і американські гелікоптери для захисту сухопутних військ.

«Наступальні дії вимагають повітряного прикриття, і найголовніше зараз - це наступ, тому що якщо ми швидко не виграємо цю війну, якщо ми не повернемо всю нашу територію, вона буде затягуватися і затягуватися», - сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі