FT: Між Україною і США зростає напруга у критичний момент

Поділитися
FT: Між Україною і США зростає напруга у критичний момент © svit24.net
У Вашингтоні зростає песимізм щодо українських воєнних зусиль, а дехто вже відкрито називає український контрнаступ «провалом».

Американські чиновники дедалі частіше критикують стратегію контрнаступу України і похмуро оцінюють перспективи її успіху. Через це поглиблюється напруженість у відносинах між Києвом і Вашингтоном у найкритичніший момент війни з моменту повномасштабного вторгнення Росії.

Про це пише Financial Times, нагадуючи, що український контрнаступ проти російських окупаційних сил почався ще на початку літа. Але прогрес повільний, і аналітики кажуть, що Україні буде важко відвоювати значну територію до того, як погода зіпсується, а болото почне заважати маневрам.

Песимізм щодо контрнаступу у Вашингтоні з'явився за кілька тижнів до закінчення терміну дії пакету американського фінансування для України на суму 43 мільярди доларів. Адміністрації Джо Байдена тепер потрібно отримати схвалення Конгресу на надання більшої допомоги країні.

Спочатку США і Україна планували весняний наступ, який би швидко відкинув російські окупаційні війська впродовж літа. Але повільний прогрес на місцях змусив Київ повернутися до більш традиційної тактики, а не до маневрів із застосуванням загальновійськових сил, яких США і їхні західні союзники навчили їх у Європі на початку цього року.

«Ми робимо все можливе, щоб підтримати Україну в її контрнаступі. Ми не збираємося перешкоджати результату. Ми не збираємося давати прогнози, що станеться, тому що ця війна непередбачувана за своєю суттю», - заявив у п'ятницю радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.

Financial Times нагадує, що минулого тижня українська армія звільнила село Урожайне. Але американські чиновники в приватних розмовах висловлюють побоювання, що війна на виснаження продовжиться і наступного року. Хоча публічно вони говорять про незмінну підтримку Києва.

«Вони просунулися в цьому наступі максимум на 10 кілометрів на будь-якому напрямку, на який не поглянь», - сказав старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир і головний науковий співробітник Центру військово-морської аналітики Майкл Кофман.

Однією з причин напруженості у відносинах між чиновниками США і України стало те, як Київ розгортає свої війська. Американська сторона закликала Київ менше уникати ризику і повністю зосередити свої сили на головній осі контрнаступу на півдні, щоб мати шанс прорвати російські лінії і вийти до Азовського моря.

«Вашингтон також закликав Україну відправити більше бойової сили на південь і припинити концентрацію на сході, де задіяна майже половина українських сил. Але замість цього Україна розгорнула деякі з своїх найкращих бойових підрозділів на сході в битві за повернення Бахмута», - пише видання.

Чиновники в Києві включно з президентом Володимиром Зеленським і деякими критиками адміністрації Байдена закликають Захід надати Україні важке озброєння і кажуть, що прогрес у контрнаступі залишатиметься повільним, якщо Вашингтон не надішле більше вогневих і повітряних засобів для його підтримки.

Але американські чиновники кажуть, що США не виробляють достатньо тактичних балістичних ракет. Тому вони не можуть дати українській армії таку кількість цих ракет, щоб це суттєво змінило ситуацію на полі бою. Вони також сказали Financial Times, що стримують поставки сучасних ракет великої дальності через страх, що це може призвести до ескалації конфлікту з Росією.

Президент США Джо Байден включив заплановане фінансування ще 13 мільярдів доларів летальної допомоги Україні в додатковий бюджетний запит до Конгресу на початку цього місяця. Грошей вистачить до кінця року. Але додаткове фінансування має пройти складний шлях на Капітолійському пагорбі на тлі більш широкої боротьби за рівень державних витрат, яка може навіть призвести до зупинки федеральних операцій вже в жовтні.

«Блокування або скорочення малоймовірні, але політична боротьба неминуча, враховуючи зростаюче занепокоєння як серед лівих, так і серед правих. Однак поки що опозиція не припинила і навіть не скоротила допомогу, заважаючи на двопартійну підтримку. Новим поки що залишаються невтішні результати українського контрнаступу», - написав минулого тижня старший радник вашингтонського аналітичного центру CSIS Марк Кансіан.

«Навіть якщо Конгрес схвалить новий пакет допомоги Україні, запит на який подав Білим домом, деякі американські посадовці й аналітики кажуть, що навряд чи Вашингтон зможе запропонувати Україні такий самий рівень летальної допомоги наступного року, зважаючи на наближення президентських виборів і довгострокові плани виробників озброєнь щодо збільшення обсягів виробництва», - пише Financial Times.

Згідно з опитуванням CNN, оприлюдненим цього місяця, 55% американців виступають проти збільшення фінансування допомоги для України з боку Конгресу, тоді як 45% підтримують цей крок. Це значна зміна у порівнянні з тою великою підтримкою Києва, яка спостерігалася на початку конфлікту.

Конгресмен-республіканець Енді Гарріс, співголова українського кокусу, був непохитним прихильником зусиль Києва. Але цього тижня на загальних зборах у Меріленді заявив, що контрнаступ «провалився», і сказав, що допомогу Україні потрібно згорнути.

«Це не схоже це більше на патову ситуацію? Чи повинні ми бути реалістами? Я думаю, що, напевно, повинні. Скажу прямо, це провал», - сказав Гарріс своїм виборцям у місті Ебінгдон, штат Меріленд.

Він також був песимістично налаштований щодо перебігу війни, сказавши: «Я більше не впевнений, що у ній можна перемогти».

Хоча ніхто в адміністрації Байдена не виключає прориву до настання зими, мало хто налаштований оптимістично.

«Я думаю, що суд присяжних ще не виніс вердикт. Я не думаю, що ми дізнаємося впродовж... принаймні місяця, а може й довше, чи принесе контрнаступ значні стратегічні вигоди для України з точки зору повернення територій», - заявив нещодавно в інтерв'ю The Washington Post держсекретар Ентоні Блінкен.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі