Кілька днів тому стало відомо, що поблизу Бахмута Росія використовує фосфорні боєприпаси для ударів по українських військових. Зокрема відео використання цієї забороненої зброї потрапило на камери військових ССО.
Відомо, що начинену фосфором зброю стали використовувати ще за часів Першої світової війни. Згодом її заборонили, але попри все, зараз ці небезпечні боєприпаси використовують проти українців російські окупаційні війська.
Фосфорні бомби – це авіаційні боєприпаси, що складаються з корпусу, пального наповнювача у вигляді білого фосфору або комплексного заряду з декількох сумішей, а також механізму для його займання. Крім авіабомб, фосфором начиняють авіабаки, артилерійські снаряди, ракети та реактивні снаряди, артилерійські міни і ручні гранати.
Білий фосфор, який використовують для виготовлення цих боєприпасів, – самозаймиста, дуже вогненебезпечна воскоподібна речовина від безбарвного до жовтого світлопроникного кольору з гострим запахом часнику. Форма, в якій він використовується військовими, дуже активна і загоряється від контакту з киснем.
Фосфорні бомби: принцип дії
Фосфорні бомби можна розділити на два види за способом спрацьовування: в повітрі та після удару об поверхню. Перші приводяться в дію керованим детонатором, другі вибухають безпосередньо під час удару. У результаті удару фосфорною бомбою спалахує сильна пожежа, яку важко загасити.
При горінні білий фосфор розвиває температуру до 1300 °C, однак це залежить від типу боєприпасу, навколишньої температури та вологості. Процес горіння фосфору супроводжується рясним виділенням густого їдкого білого диму і триває до тих пір, поки не припиниться доступ кисню або не вигорить уся речовина.
Через високу температуру горіння (до 1300 °C) фосфорний заряд підпалює все навколо. У радіусі до 150 метрів від епіцентру вибуху у людей обвуглюється шкіра навіть під одягом.
Чим небезпечні фосфорні бомби
Крім того, що фосфорний заряд буквально випалює все навколо, і сам фосфор є дуже отруйною речовиною. Він може викликати ураження кісток та кісткового мозку, а також омертвіння тканин.
Попадаючи на шкіру людини палаючий білий фосфор викликає важкі опіки, а після потрапляння фосфору всередину організму відбувається отруєння, що викликає мученицьку смерть. Смертельна доза для людини становить 0,05-0,15 г.
Підсумок
Використання Росією фосфору є крайньою мірою, яку застосовують, коли не можуть більше жодним чином впливати на українських військових, які стоять у Бахмуті намертво. Ворога розчаровує, що він не може досягти успіху звичайною, конвенційною зброєю. Водночас для України важливо, що навіть застосовуючи фосфор, окупаційні сили не можуть досягнути успіху.
Більше того, вчора стало відомо, що не дивлячись на тиск окупаційних сил, ЗСУ відвоювали у ворога поблизу Бахмута кілька квадратних кілометрів української землі.