Дискурс про F-16 на Заході: NYT про те, на кого Київ може покладати надії щодо поставок

Поділитися
Дискурс про F-16 на Заході: NYT про те, на кого Київ може покладати надії щодо поставок © www.nationalguard.mil
Київ просить — принаймні поки що — лише від 24 до 36 винищувачів F-16. 

Новий поштовх Великої Британії та Нідерландів надати Україні винищувачі F-16 підкреслив останню лінію розбіжності між західними союзниками, які неодноразово сперечалися щодо надсилання потужної зброї. Знову актуалізувалось протиставлення США до такого ходу речей. Вашингтон та його найближчі європейські партнери неохочі до передання F-16. Ситуацію щодо бойових літаків ы те, на кого сподіватися Києву, аналізує The New York Times. 

Кілька європейських союзників готові передати Україні свої F-16. Але адміністрація Байдена, яка має схвалити будь-які передачі літаків американського виробництва, як і раніше "не переконана, що Україні потрібні ці дорогі літаки, які є основним елементом багатьох сучасних військових арсеналів".

Скептицизм Вашингтона настільки глибокий, що київським пілотам наразі заборонено навіть тренуватися на F-16, які належать європейським державам, за словами високопоставленого українського чиновника, який говорив на умовах анонімності, щоб відверто обговорити це чутливе дипломатичне питання.

Небажання Америки дозволити навчання серйозно обмежить запропоновану нову європейську коаліцію з допомоги Україні отримати F-16 і здійснювати польоти — чи то в поточній війні, чи то для захисту від будь-якої майбутньої агресії з боку Москви після того, як Захід відверне свою увагу від війни, яка вже триває 15-місяців.

 «Що справді важливо тут, так це дати сигнал Росії, що ми як нації не маємо екзистенційних чи принципових заперечень проти постачання Україні необхідних їй можливостей, залежно від того, що відбувається на полі бою», — заявив у середу британський міністр оборони Бен Воллес в Берліні. Він додав: «Білий дім має вирішити, чи хоче він випустити цю технологію».

Високопоставлений американський чиновник сказав, що адміністрація Байдена все ще не бажає надсилати Україні власні F-16, частково через те, що багатомільйонна ціна літака поглине занадто багато і без того скорочуваного фінансування війни. Натомість адміністрація більше стурбована тим, щоб пришвидшити постачання іншої американської зброї в Україну вчасно для контрнаступу проти Росії, і що в будь-якому випадку літаки не досягнуть поля бою принаймні протягом місяців.

Блокування F-16, але постачання HIMARS, Abrams і  Patriot

Це був би не перший випадок, коли адміністрація Байдена протистояла вимогам союзників надіслати в Україну більш потужну та досконалу зброю. У кожному випадку такий курс зрештою змінювався, наприклад з дозволами передавати потужні пускові установки HIMARS, танки Abrams і ракети ППО Patriot.

Також американський чиновник не виключив можливість того, що адміністрація Байдена видасть ліцензії на реекспорт європейським військовим, що дозволить їм передати свої F-16 в Україну. Пізніше у вівторок, після того як Британія та Нідерланди оголосили про створення так званої «коаліції винищувачів», державний секретар Ентоні Дж. Блінкен і міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хоекстра поговорили телефоном це питання .

 У середу пан Хоекстра сказав, що «ми ще не досягли рішення», який інший високопоставлений європейський дипломат описав як повільну та важку дискусію.

«Коли ми будемо готові перетнути цей міст і будемо готові повідомити про це, ми це зробимо», — сказав пан Хоекстра.

У постачанні F-16 можна сподіватися на Нідерланди, Данію, Бельгію, Норвегію

Нідерланди є однією з чотирьох європейських країн, які, за словами високопоставленого українського чиновника, тихо сигналізували, що готові відправити F-16 до Києва. За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, британського аналітичного центру, який оцінює військові запаси в усьому світі, їх флот разом із флотом Данії та Бельгії міг би забезпечити принаймні 125 боєздатних F-16. Норвегія, яка минулого року зняла з експлуатації свою невизначену кількість F-16, перейшовши на більш досконалі винищувачі F-35 Joint Strike Fighter, також готова зробити свій внесок, сказав український чиновник.

Київ просить — принаймні поки що — лише від 24 до 36, сказав чиновник.

Раніше цього тижня британський прем’єр-міністр Ріші Сунак заявив, що Сполучене Королівство розпочне навчання українських пілотів, починаючи з цього літа, у рамках плану «з іншими країнами щодо надання літаків F-16». Його заява, загорнена в новий пакет військової допомоги , прозвучала під час візиту до Лондона президента України Володимира Зеленського.

Минулого місяця Польща та Словаччина заявили, що направили Україні понад 20 винищувачів МіГ-29 радянських часів перед контрнаступом. Але лідери України заявили, що F-16 краще оснащений для захисту від авіаударів і ухилення від власних військових літаків Росії.

Адміністрація Байдена часто чинила опір відправці більш потужної зброї в Україну через побоювання Москви посилити свої атаки. Останнім часом занепокоєння вщухло, оскільки вже не ясно, за винятком ядерної зброї, як Росія може посилити ескалацію ще більше, ніж вона.

 «Надання Україні F-16 стримає Росію, а не «спровокує» її», — закликав минулого місяця міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. «Час зробити цей крок».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі