30 серпня російські війська продовжували наступ на лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна і не робили жодного підтвердженого наступу. У Генштабі України повідомляли, що російські війська вели безуспішні наступальні дії поблизу Новоєгорівки (16 км на південний захід від Сватового) та Білогорівки (13 км на південь від Кремінної). Нижче публікуємо мапи бойових дій і огляд ситуації за минулу добу від Інституту вивчення війни.
Командувач Східного угруповання військ України генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що найбільш напружена ділянка на лінії Куп'янськ-Сватове-Кремінна знаходиться в районі Райгородки (13 км на захід від Сватового) і Ковалівки (12 км на південний захід від Сватового), де російські війська ведуть бойові дії.
Бої на Донбасі
Українські військові повідомили, що ЗСУ продовжували контрнаступальні дії на південному фланзі Бахмута та продовжували наступ станом на 30 серпня [35]. Командувач Східного угруповання військ України генерал-полковник Олександр Сирський повідомив, що українські війська поступово просуваються, незважаючи на контратаки росіян[36]. Сирський додав, що найбільш інтенсивні бойові дії ведуться поблизу Бахмута, Курдюмівки (12 км на південний захід від Бахмута), Ягідного (безпосередньо на північ від Бахмута) та Андріївки (9 км на південний захід від Бахмута). Російський мілблогер заявив, що українські штурмові групи атакували російські позиції поблизу Кліщіївки (6 км на південний захід від Бахмута) та Андріївки[37].
Тут і нижче ми залишаємо цифри в квадратних дужках, на сайті ISW вони ведуть до першоджерел, на які посилаються експерти в своєму звіті.
Російські джерела стверджували, що 30 серпня російські війська відновили деякі раніше втрачені позиції на південному фланзі Бахмута. Пов’язаний із Кремлем мілблогер стверджував, що російські війська успішно контратакували біля Курдюмівки, що дозволило російським військам розширити зону контролю в населеному пункті та відтіснити українські сили до каналу Сіверський Донець-Донбас на захід від Курдюмівки[38]. Інший пов’язаний з Кремлем мілблогер заявив, що російські війська повернули собі деякі позиції поблизу Кліщіївки[39]. Український Генштаб, однак, повідомив, що російські війська провели безуспішні наступальні операції в Курдюмівці, Озарянівці (14 км на південний захід від Бахмута) та Богданівці (7 км на північний захід від Бахмута).[40]
Російські війська продовжували наступ на лінії Авдіївка-Донецьк, але 30 серпня не здобули нових територій. Пов’язаний із Кремлем мілблогер стверджував, що російські війська відновили наступ на Мар’їнку (безпосередньо на захід від Донецька).[41] Український Генштаб повідомив, що українські сили продовжували відбивати російські атаки на Мар’їнку та Новомихайлівку (30 км на південний захід від Донецька).[42]
Південна вісь
Українські сили проводили наступальні операції вздовж кордону Донецько-Запорізької області та, як повідомляється, просунулися 30 серпня. Пов’язаний із Кремлем мілблогер стверджував, що українські сили просунулися в напрямку Володіного (13 км на південь від Великої Новосілки), і що російські війська були змушені відступити з кілька висот у районі через загрозу тактичного оточення.[43] Інші російські мілблогери та російський командир батальйону «Восток» Олександр Ходаковський стверджували, що українські сили посилюють наступ на лінії Приютне-Старомайорське (8-18 км на південь від Великої Новосілки).[44]
Російські сили проводили обмежені наступальні операції вздовж прикордонної зони Донецько-Запорізької області та поблизу Вугледара та, як повідомляється, просунулися 30 серпня. Російський мілблогер стверджував, що російські війська просунулися під час зіткнення зі стрілецькою зброєю проти українських сил на захід від Староморського.[45] У Генштабі України повідомили, що українські війська відбили наземну атаку росіян біля Староморського[46]. Ходаковський стверджував, що російські 155-та морська піхотна бригада (Тихоокеанський флот) 30 серпня відбили кілька позицій біля Микільського (27 км на південний захід від Донецька) на заході Донецької області [47].
Українські війська продовжували наступальні операції в західній Запорізькій області та, можливо, просунулися на захід від Вербового (18 км на південний схід від Оріхова) 30 серпня. Здатність українських сил просунутися так близько до Вербового вказує на погіршення російського контролю навколо населеного пункту. У Генштабі України повідомляли, що українські сили досягли успіху на напрямках Новоданилівка-Новопокропівка (4-15 км на південь від Оріхова) та Мала Токмачка-Вербове (7-18 км на південний схід від Оріхова)[49].
30 серпня російські війська провели обмежені наступальні дії на заході Запорізької області. Генштаб України повідомив, що російські війська вели безуспішні наступальні дії поблизу Малої Токмачки[53].
Російські мілблогери стверджували, що 30 серпня українські сили провели подальші обмежені рейди на східному (лівому) березі Херсонської області [54]. Відомий російський мілблогер стверджував, що українські сили висадилися на північний захід від Підстепного (17 км на схід від міста Херсона) та на острові в дельті річки Дніпро.[55] Інший мілблогер стверджував, що російські війська знищили українські човни, коли вони підходили до східного берега [56].
Російські війська продовжували намагатися захистити Керченський міст від морських загроз. Супутникові знімки, датовані 29 і 30 серпня, показують, що російські війська топили баржі біля Керченського мосту, імовірно, щоб запобігти ударам морських безпілотників по човнах біля мосту або по самому мосту [57]. Один російський мілблогер розкритикував цю спробу та стверджував, що кількох сотень метрів між кожною баржею достатньо, щоб морські безпілотники могли пройти через бар’єр.[58]
Міноборони Росії та інші російські джерела стверджували, що атака російської авіації не дозволила до 50 українських військових висадитися в окупованому Криму в ніч з 29 на 30 серпня [59]. Однак українські сили спеціального призначення спростували заяву російського МО[60].