Переважна більшість опитаних українців вважають, що основними причинами, чому люди не хочуть мобілізуватися до лав ЗСУ є страх смерті, інвалідності, полону, невизначеності. Також більшість опитаних вважають, що підвищити рівень мотивації могло б поліпшення матеріального забезпечення армії (зброя, одяг, продовольство), а також мобілізація всіх соціальних груп незалежно від статусу та доходу. Про це свідчать результати соціологічного дослідження групи «Рейтинг» на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI).
36% опитаних українців вважають, що нинішній рівень мобілізації до ЗСУ недостатній, 30% – вважають його оптимальним, а 19% – занадто високим. Чим старші люди (60+ років), тим частіше вони вважають мобілізацію недостатньою, а чим молодші – тим частіше вважають її рівень занадто високим (18-29 років).
ТОП-5 причин, чому люди не хочуть мобілізуватися
- Страх смерті, інвалідності, полону, невизначеності (42%)
- Несправедлива мобілізація (22%)
- Брак техніки, амуніції та зброї (22%)
- Недовіра до влади (18%)
- Корупція в уряді чи в армії (17%)
ТОП-5 кроків влади для підвищенню мотивації вступати до лав ЗСУ
- Поліпшення матеріального забезпечення армії (зброя, одяг, продовольство) – 31%
- Мобілізація всіх соціальних груп, незалежно від статусу, доходу – 22%
- Боротьба з корупцією – 20%
- Вищі та стабільні зарплати для військових – 17%
- Належне соціальне забезпечення військовослужбовців, їхніх родин – 17%
Опитування було проведено Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту (IRI) по всій Україні (крім окупованих територій Криму та Донбасу) 17-21 лютого 2024 року. Метод опитування – Computer Assisted Telephone Interviewing (CATI) – телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера, на основі випадкової вибірки мобільних номерів. Всього було опитано n=2000 жителів України віком 18 років та старше. Отримані дані опитування поважено за регіональними (область проживання та тип населеного пункту) та віковими показниками з використанням даних Державної служби статистики України станом на 1 січня 2022 року. Ошибка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95 не перевищує ±3,5 відсоткових пунктів для повної вибірки. Коефіцієнт досяжності респондентів – 14%. Опитування було проведено за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
Нагадаємо, за даними останнього соцопитування групи «Рейтинг» за понад два роки війни кількість тих українців, хто вірить у перемогу над Росією зменшилася на 9%, а 37% опитаних сподіваються на те, що війна завершиться через 1-2 роки.