Засновник компанії "Балістика", яка займається виготовленням захисного військового спорядження, Олександр Довгий розповів, що підприємство досі не має права бронювати своїх працівників. На сторінці в Facebook він наголосив, що "Балістика" все ще не має підтримки в цьому питанні, тоді як працівники вторинних галузей — тарологи, сушисти й інші — отримують "бронь" без перешкод.
Довгий, який служить у ЗСУ від початку повномасштабного вторгнення, розповів, що на захист країни після отримання повісток стали також два топменеджери компанії, а повістку нещодавно отримав ще один.
"Це ставить під загрозу функціонування підприємства, і ми можемо не встигнути виконати свої зобов'язання", — наголосив Довгий, додаючи, що компанія вже чекає від Міноборони рішення про бронювання понад чотири місяці, з 24 червня. Хоча відповідно до законодавства відповідь мала бути надана протягом 10 днів.
Він додав, що "Балістика" відповідає критеріям бронювання і Міноборони, і Мінекономіки, і Мінстратегпрому. Відповідно до Prozorro, компанія мала державні контракти. Член комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський раніше називав це головною вимогою для отримання бронювання.
"Ми не лише виробляємо спорядження для військових, але й активно допомагаємо Силам оборони. Наша допомога вже сягає близько 80 млн грн. У нас працює понад 100 співробітників, середня зарплата на підприємстві більш ніж у 1,5 раза перевищує середню по Україні, і ми регулярно сплачуємо податки. Лише за дев'ять місяців 2024-го до бюджету було перераховано 55 360 278 грн податків і зборів", — розповів також він.
У коментарях до допису Довгого про відсутність можливості бронювання для своєї компанії заявив і співзасновник "Крук Індастріс" Максим Мураткін. Підприємство було одним з перших в Україні, хто почав виготовляти елементи для тюнінгу стрілецької зброї, а зараз воно постачає все необхідне благодійним фондам та військовим частинам за меншою ціною.
Ще низка людей залишили коментарі під дописом Довгого, в яких повідомили про аналогічні проблеми на підприємствах, пов’язаних з ВПК. Серед них — Ігор Омельченко, засновник та власник ТОВ "ВМБ". Раніше компанія займалася виробництвом бронедверей, але згодом почала робити також бронежилети, каски тощо.
Питання броні для працівників ВПК підіймається не вперше. Наприклад, ще в травні про цю проблему заявляв секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко, також ЗМІ попереджали, що на фронт забирають дефіцитних спеціалістів. Але питання бронювання працівників оборонних підприємств досі залишається невирішеним.
Нагадаємо, аудит військовозобов’язаних та підприємств, що мають статус критично важливих, який провели Міноборони та Мінекономіки, показав, що 40 тисяч людей отримали бронь із порушеннями. Після цього 20% компаній, які поки що мають право бронювання, ймовірно, втратять свій статус.