Новообраний президент Трамп у п'ятницю заявив, що республіканці наполягатимуть на скасуванні переходу на літній час, назвавши його «незручним» і «дорогим», пише The Hill.
«Республіканська партія докладе всіх зусиль, щоб скасувати літній час, який має невелику, але потужну купку прихильників. Цього не повинно бути! Перехід на літній час незручний і дуже дорогий для нашої нації», – написав Трамп у соціальній мережі Truth Social.
Двоє головних радників Трампа — Ілон Маск і Вівек Рамасвамі, яких обраний президент призначив очолити новий Департамент з питань ефективності уряду, також підтримали ідею скасування зміни часу.
«Схоже, люди хочуть скасувати набридливі зміни часу!», — написав Маск на X минулого місяця.
Рамасвамі відповів йому, написавши: «Це неефективно і легко змінити».
Водночас Дональд Трамп-молодший, син обраного президента, також відповів на пост Маска, але, схоже, поділяє позицію, протилежну позиції свого батька.
«Залишмо літній час назавжди!», — написав Трамп-молодший , додавши кілька емодзі з числом «100», що означає його згоду з Маском.
Тож наразі не зрозуміло, чи Трамп хоче скасувати літній час, чи зробити його постійним.
Законодавці неодноразово вносили законопроекти, щоб зробити літній час постійним, однак ці спроби повсякчас натикалися на спротив опонентів і жодного разу не пройшли обидві палати Конгресу. У березні 2022 року Сенат США одноголосно проголосував за те, щоб зробити літній час постійним, але зусилля забуксували в Палаті представників
Прихильники постійного переходу на літній час, який позбавив би більшість американців необхідності переводити стрілки годинника на годину назад восени, стверджують, що це дозволить мати більше сонячного світла наприкінці дня. Це, на їх думку, дасть людям змогу довше насолоджуватися перебуванням на свіжому повітрі.
Водночас критики переведення годинників стверджують, що у такому разі вранці буде темно, тож діти будуть змушені йти до школи і чекати на автобуси у темряві.
Натомість перехід на постійний стандартний («зимовий») час означав би більше сонячного світла на початку дня упродовж всього року.
Деякі законодавці хочуть залишатися на стандартному часі цілий рік, інші закликають залишитися на літньому часі, а дехто хоче зберегти статус-кво. Президент Джо Байден ніколи не займав публічної позиції з цього питання.
Більшість Сполучених Штатів дотримується літнього часу з 1960-х років, хоча вперше він був запроваджений президентом Вудро Вільсоном у 1918 році. Тоді Конгрес США вирішив застосовувати літній час на період війни з метою економії палива для генерації електроенергії.
Вважається, що ідея переведення годинників належить американському політику та вченому Бенджаміну Франкліну, який у 1784 році, будучи послом у Франції, запропонував переводити стрілки, щоб економити свічки.
Тема переведення годинників досі дискутується в усьому світі. Європа запровадила цю практику у 1980-х через необхідність економити ресурси на тлі світової нафтової кризи.
Регулярне переведення годинників на українській території запроваджено з 1981 року (у складі СРСР). Причина та сама: економія електроенергії. Спершу стрілки переводили 1 квітня та 1 жовтня - не так, як це було прийнято у країнах Європи. З осені 1984 року була прийнята європейська практика: остання неділя березня та остання неділя вересня.
У незалежній Україні сезонне переведення годинників то вводили, то скасовували. Але зрештою 1996 року зупинилися на схемі літнього та «зимового» часу.
На сьогодні літній час застосовують у 71 країні, зокрема майже по всій Європі. Але чимало країн - особливо в Азії та Африці - відмовилися від цієї практики. За останні 10 років цю практику скасували в Азербайджані, Ірані, Йорданії, Намібії, Росії, Сирії, Туреччини та Уругваї.
У 2019 році Європейський парламент підтримав ідею скасувати сезонне переведення годинника з квітня 2021 року. Згідно з рішенням, тепер кожна країна ЄС має сама вирішувати, за яким часом — зимовим чи літнім — їй краще жити. Однак більшість країн Європи і далі продовжують практику переведення годинників
У липні цього року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні», яким скасувала перехід з зимового на літній час. Але президент України Володимир Зеленський не підписав цей закон.
Як такий перехід і зима впливають на наш організм? Як зберегти оптимізм у холодні зимові дні та блекаути, чому нас тягне залипати в соцмережах і що спільного в нас із неандертальцями, під скількома ковдрами треба спати та чому корисно бити посуд?
Про це й багато іншого — в інтерв’ю Оксани Онищенко з біологом, фахівцем із нейронауки Петром Чорноморцем «Відмова від переведення годинників — це добре. Біолог Петро Чорноморець про те, коли лягати спати і як урятуватися від блекаутів».