Трамп, якщо стане президентом США, може скоротити обмін розвідданими з Європою — Politico

Поділитися
Трамп, якщо стане президентом США, може скоротити обмін розвідданими з Європою — Politico © EPA/ JUSTIN LANE / POOL
Дані американської розвідки важливі для Європи в протистоянні російській агресії. 

Колишній президент США Дональд Трамп, який розраховує на повернення до Білого дому, розглядає можливість скорочення обміну розвідувальними даними з членами НАТО, що залежать від Штатів в отриманні типу інформації, яка допомогла Україні протистояти вторгненню Росії. Про це повідомляє Politico, посилаючись на слова європейських чиновників та  високопоставленого представника Альянсу, які говорили на умовах анонімності. 

Радники Трампа заявили країнам НАТО, що скорочення обміну розвідувальною інформацією буде частиною ширшого плану зі звуження підтримки й співпраці Штатів з Альянсом.

Чиновники дізналися про пропозицію обмежити обмін розвідданими під час обговорення з радниками Трампа ширших планів щодо скорочення участі США в НАТО. Трамп ще під час свого першого президентського терміну неодноразово вимагав від країн НАТО збільшити оборонні бюджети й критикував їх за те, що вони надмірно покладаються на американську військову потужність. Іноді він навіть ставив під сумнів цінність членства США в Альянсі.

Скорочення обміну розвідданими може мати серйозні наслідки для безпеки, особливо для України на тлі російського вторгнення.

"Саме американська розвідка допомогла переконати багато країн НАТО в тому, що (російський диктатор Владімір — ред.) Путін збирається розпочати вторгнення в Україну. Деякі країни не вірили, що Росія має можливості для проведення успішної військової кампанії", - сказав один європейський чиновник.

На прохання прокоментувати ситуацію речник кампанії Трампа не відповів прямо, натомість він вказав на заяву на сайті TruthSocial про те, що колишній президент США "відновить мир, американську силу й стримування на світовій арені".

За словами джерел видання, згортання обміну розвідданими за можливої майбутньої адміністрації Трампа було темою обговорення на саміті НАТО цього тижня. 

Скорочення обміну розвідувальною інформацією з США може зменшити здатність Європи протистояти російському вторгненню, якщо Путін вирішить розширити військове вторгнення за межі України.

Чинний президент США Джо Байден розширив обсяг розвідувальної інформації, якою США обмінюються з іноземними союзниками, зокрема, щодо Росії. За словами європейських чиновників, наразі неясно, чи розглядає команда Трампа можливість повернення до попереднього рівня обміну розвідданими або ж готується до подальшого скорочення того рівня.

Занепокоєння щодо планів Трампа в разі його переобрання з'являється в той час, коли НАТО активізує збір даних про підозри диверсій, в тому числі про підпали, пов'язані з Росією, по всій Європі.

"РФ зараз здійснює фактичні підпали й диверсії, планує вбивства на території країн Альянсу, намагаючись підірвати підтримку України серед нашого населення. США посилили обмін розвідданими в межах НАТО для допомоги в реагуванні на ці диверсійні кампанії. І це справді має реальний вплив", - сказав високопоставлений представник Альянсу. 

Штати завжди ділилися певною інформацією зі своїми союзниками, щоб, наприклад, допомогти їм підготуватися до потенційної терористичної атаки або зміцнити сили проти безпосередньої військової загрози.

Під час першого терміну Трампа представники розвідки США не виходили за встановлені межі, ділячись даними з найближчими партнерами, в тому числі з членами альянсу "П'ять очей". 

Адміністрація Байдена підняла обмін розвідданими на новий рівень, розробивши стратегію посилення збору розвідувальної інформації про Росію і широкого обміну зі своїми союзниками по всьому світу. 

За словами колишнього глави ЦРУ Джона Бреннана, обмін розвідданими США з членами НАТО і з Києвом необхідний для протидії російській агресії проти України, а також для викриття та запобігання іншій дестабілізаційній діяльності РФ у Європі й за її межами.

"Припинення або значне скорочення обміну розвідувальною інформацією між США та союзниками по НАТО й партнерами матиме негайний, глибокий і потенційно довготривалий негативний вплив на інтереси безпеки Заходу", - попередив Бреннан. 

Активізація обміну розвідданими в часи адміністрації Байдена також є частиною ширшої стратегії, спрямованої на протидію російському впливу в тих куточках світу, де США традиційно домінували, зокрема в країнах Африки.

Американська розвідка, яка протягом останніх трьох років інформувала НАТО, надала партнерам Вашингтона важливу інформацію про пересування військ РФ на території України, в тому числі про їх тактичні досягнення. 

Хоча європейські країни також створили розвідувальні служби високого рівня, американська розвідка часто є потужнішою, кажуть чиновники, особливо з певних питань, пов'язаних із Росією. Без детального обміну інформацією є ризик, що європейські країни стануть ще вразливішими до російської загрози.

Проте є певна інформація, яку США отримують від своїх європейських партнерів, і якщо Трамп буде приховувати розвідувальні дані, союзники, ймовірно, також почнуть діяти у відповідь. Як сказав один з європейських чиновників, обмін розвідданими часто є двостороннім рухом.

Можливе повернення Трампа до Білого дому обговорюється вже понад рік, а після недавнього слабкого виступу Байдена на дебатах ця перспектива здається ще більш імовірною, ніж будь-коли. Про те, чого очікувати в разі нового “пришестя” Трампа, розмірковував Олег Шамшур.

 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі