США закликають Європейський союз та інших союзників запровадити санкції проти китайської супутникової компанії за підтримку російських військових операцій в Україні, повідомляють джерела, знайомі із цим питанням, передає Bloomberg.
Spacety China потрапила під санкції США в січні через заяви, що вона надала супутникові знімки місць в Україні, які дозволили вести бойові дії найманцям групи Вагнера, зображення було надіслано російській технологічній фірмі Terra Tech, а потім передано групі найманців.
У той час як ЄС погодив багато зі своїх санкцій, пов'язаних з Росією, зі США, через два місяці він так і не наклав санкції на китайську супутникову компанію.
"Якщо компанія в даний час не перебуває під санкціями, це означає відсутність бажання, необхідності або недостатньо доказів для того, щоб 27 держав-членів ЄС погодилися накласти санкції на фізичну чи юридичну особу", - сказав Пітер Стано, представник Міністерства закордонних справ ЄС. Він додав, що якщо компанія не потрапила під санкції сьогодні, це не означає, що вона не може бути включена до лістингу в майбутньому.
Стано сказав, що санкції ЄС повинні мати докази з відкритих джерел, щоб будь-хто, хто зазнав покарання, міг оскаржити їх у суді.
Причина того, що Spacety досі уникала санкцій, швидше пов'язана з технічними чи юридичними причинами, а не з відсутністю політичної волі, сказало одне із джерел.
Багато супутникових знімків доступні для громадськості безкоштовно, але супутникові знімки з так званою РЛС із синтезованою апертурою, які Spacety нібито передала Росії, дозволяють контролювати області, що цікавлять, з дуже високою роздільною здатністю — і, можливо, в режимі реального часу.
"Супутникові зображення є ключовою частиною побудови будь-якої розвідувальної картини", - сказав Джозеф Демпсі, науковий співробітник оборонного та військового аналізу в аналітичному центрі Міжнародного інституту стратегічних досліджень. За його словами, хоча неясно, як сили в Росії використовували ці зображення, це вплине на їхнє розуміння навколишнього середовища, в яке вони входять, це може допомогти ідентифікувати цілі, такі як авіабази, які вони хочуть знищити, та допомогти оцінити будь-які збитки.
«Справжня перевага радара із синтезованою апертурою полягає в тому, що ви, по суті, не залежите від умов, погоди чи часу доби», — сказав Демпсі, додавши, що він забезпечує видимість у темряві та крізь хмарність, що є важливим елементом в Україні під час зими.
Незрозуміло, якою мірою китайський уряд був поінформований про можливу передачу супутникових зображень компанією Spacety, також відомою як Changsha Tianyi Space Science and Technology Research Institute Co. Ltd. Офіційний представник міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін заявив, що "Китай рішуче виступає проти незаконних односторонніх санкцій США", йдеться у стенограмі виступу.
США і НАТО раніше попереджали, що Китай розглядає можливість відправки смертоносної підтримки до Росії, але ознак прямої військової підтримки з Пекіна Москві не було, сказало одне із джерел, знайоме із цим питанням. За словами джерела, союзники впевнені, що зможуть побачити будь-яке переміщення великої військової техніки з Китаю. Однак китайські компанії постачали до Росії чіпи та інші компоненти.
У січні США також наклали санкції на компанію Spacety у Люксембурзі «за те, що вона належала чи контролювалася, чи діяла чи мала намір діяти на користь або від імені, прямо чи опосередковано, Spacety China». Spacety Luxembourg опублікувала на той час заяву про те, що вона не має жодних зв'язків з Росією після запровадження міжнародних санкцій, а також жодних комерційних відносин чи операцій з групою Вагнера.
Внесення фірми до списку санкцій ЄС призведе до того, що її активи в блоці будуть заморожені, і їй, по суті, буде заборонено вести бізнес у Європі.
Представник міністерства закордонних справ Люксембургу заявив, що уряд перебуває у тісному контакті зі США після введення санкцій проти Spacety. Представник заявив, що уряд зробив кроки, щоб запобігти будь-якій прямій або непрямій підтримці Spacety Luxembourg військовим зусиллям Росії.
У рамках цих кроків міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн та міністр економіки Франц Файо висунули державному прокурору офіційне звинувачення у можливому порушенні Spacety Luxembourg обмежувальних заходів ЄС та законів про експортний контроль, повідомив представник. Бізнес-інкубатор Technoport SA, акціонером якого є уряд Люксембургу, також розірвав контракт про співпрацю із Spacety Luxembourg, додав представник.
Представник Ради національної безпеки Білого дому Едрієнн Вотсон заявила: «Лише за останній місяць члени G-7 ввели низку санкцій щодо суб'єктів з третіх країн, які ухилилися від наших санкцій у спробі підтримати війну Путіна. Ми вітаємо зусилля ЄС у цьому напрямку і продовжуватимемо тісно співпрацювати з нашими союзниками та партнерами, щоб продовжувати узгоджувати наші заходи щодо протидії обходу».