В адміністрації президента США Джо Байдена обговорюють можливість обмеження продажу передових чипів штучного інтелекту від Nvidia Corp. та інших американських компаній для конкретних країн, повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела.
Новий підхід має встановити ліміт на експортні ліцензії для певних країн в інтересах національної безпеки Штатів. Американські чиновники зосереджені, зокрема, на країнах Перської затоки, які проявляють дедалі більшу цікавість до центрів обробки даних зі штучним інтелектом.
Обговорення перебувають на ранній стадії й остаточного рішення наразі немає, втім, ця ідея набула популярності останніми тижнями. Політика базуватиметься на нових правилах, які полегшать процес ліцензування поставок ШІ-чипів у центри обробки даних в таких країнах, як Об'єднані Арабські Емірати й Саудівська Аравія. Минулого місяця чиновники Міністерства торгівлі США оприлюднили ці правила і заявили, що їх буде ще більше.
Встановлення лімітів для окремих країн посилить обмеження, які спочатку були спрямовані на амбіції Китаю в галузі штучного інтелекту, оскільки Вашингтон враховує ризики для безпеки, пов'язані з розвитком ШІ в усьому світі. Адміністрація Байдена вже обмежила поставки ШІ-чипів таких компаній, як Nvidia і AMD, в більш ніж 40 країн Близького Сходу, Африки й Азії через побоювання, що продукція може бути перенаправлена до Китаю.
Водночас деякі американські чиновники почали розглядати ліцензії на експорт напівпровідників, зокрема чипів Nvidia, як важіль впливу для досягнення ширших дипломатичних цілей. Це може включати прохання до ключових компаній скоротити зв'язки з Китаєм, щоб отримати доступ до американських технологій - але занепокоєння виходять за межі Пекіна.
Поки неясно, як провідні виробники ШІ-чипів відреагують на додаткові обмеження. Крім того, нові правила може бути складно впровадити, і вони ризикують стати серйозним випробуванням для дипломатичних відносин США.
Китай, тим часом, працює над розробкою власних передових напівпровідників, хоча вони все ще відстають від найкращих американських чипів. Проте американські чиновники занепокоєні: якщо китайська компанія Huawei Technologies Co. або інший іноземний виробник одного дня запропонує життєздатну альтернативу чипам Nvidia — це може послабити здатність Штатів формувати глобальний ландшафт ШІ.
Деякі американські чиновники вважають це лише віддаленою перспективою, інші ж застерігають від того, щоб занадто ускладнювати для інших країн можливість купувати технології США, адже якщо Китай зміцнить свої позиції, то “перехопить” клієнтів.