США можуть дозволити Україні ширший простір для ударів по Росії — NYT

Поділитися
США можуть дозволити Україні ширший простір для ударів по Росії — NYT © EPA-EFE/EMMANUEL DUNAND
Про це натякнув Державний секретар Ентоні Блінкен.

Державний секретар США Ентоні Блінкен у п’ятницю залишив відкритою можливість того, що президент Джо Байден може дозволити Україні використовувати вироблену в США зброю для завдання ударів по ширшому спектру цілей усередині Росії, виходячи за межі схвалених раніше атак на пускові майданчики, які росіяни використовують для нинішнього штурму Харківщини. Про це пише The New York Times.

«У майбутньому ми продовжуватимемо робити те, що робили досі, а саме: у міру необхідності адаптуватимемо та коригуватимемо наші дії», — сказав Блінкен на прес-конференції в Празі наприкінці дводенної зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.

Блінкен відповідав на запитання журналіста про те, чи можуть Сполучені Штати дати дозвіл Україні використовувати американську зброю для глибшого удару по Росії. Фразу «адаптувати та коригувати» Блінкен раніше використав на прес-конференції у середу в Кишиневі, щоб натякнути на те, що Байден планує здійснити серйозні зміни в політиці та надати Україні дозвіл використовувати зброю для ударів по Росії, на чому упродовж тривалого часу наполягали українські та європейські лідери.

У четвер офіційні посадовці США заявили, що Байден прийняв таке рішення останніми днями та повідомив про це українцям, однак дозвіл на завдання ударів вглиб Росії  обмежений об’єктами, які росіяни використовували для штурму Харкова. Офіційні особи США також додали, що заборона на використання Україною зброї для атак на «далекій відстані» в Росії не змінилася.

Втім, зауваження Блінкена в п'ятницю свідчать про те, що заборона може змінитися залежно від змін умов на полі бою та напрямку війни. Він наголосив, що Сполучені Штати «діють цілеспрямовано й ефективно». За його словами, це включає забезпечення того, щоб українські солдати мали необхідну підготовку для використання нових систем озброєння та можливості їх обслуговування.

Американські офіційні особи кажуть, що зміна політики означає, що українські атаки американською зброєю в Росії можуть бути превентивними, але можуть відбуватися лише в російських районах поблизу Харкова, визначених Пентагоном і про які американські військові чиновники повідомили своїм українським колегам.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, виступаючи на окремій прес-конференції в Празі в п'ятницю, заявив, що вітає послаблення обмежень щодо України і що головні дипломати урядів союзників досягли певного прогресу в дискусіях щодо України.

За його словами, вони погодилися, що НАТО має відігравати більшу координуючу роль у всій військовій допомозі Україні, і що країни-члени повинні прагнути щороку спільно надавати принаймні 40 мільярдів євро допомоги «стільки, скільки це буде необхідно». 

Не повідомляючи подробиць, Генсек також зазначив, що дипломати домовилися спробувати скоротити шлях України до членства в НАТО. 

Рішення Байдена дозволити Україні завдавати ударів по вузько визначених цілях у Росії відбулося після тижнів дискусій з українцями та було ухвалене за наполяганням основних європейських союзників. Під час тісних зустрічей у Вашингтоні цього місяця його головні помічники обговорювали переваги та потенційні наслідки надання Україні більшої свободи дій із зброєю, виготовленою в США.

Блінкен наполягав на тому, щоб надати дозвіл українцям, з чим, зрештою, погодилися  інші високопосадовці погодилися, зокрема радник з національної безпеки Джейк Салліван, міністр оборони Ллойд Остін  і глава  Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Чарльз  Браун. Як пише видання, вони надали свої рекомендації Байдену, який зрозумів необхідність такого кроку.

Через три дні після свого візиту до Києва 14 травня Блінкен зустрівся з Байденом і Салліваном у Білому домі. Він наголосив на необхідності послаблення обмежень на використання Україною зброї американського виробництва для кращої оборони Харківської області.

Росіяни продовжують наступ на Харківщину з початку травня, використовуючи для ударів по Україні пускові пункти в межах свого кордону. Українці наполягають, що вони повинні мати можливість використовувати потужну зброю, щоб вдарити по артилерії, ракетним установкам і авіабазам. Деякі російські літаки випускають плануючі бомби з повітряного простору Росії, щоб вразити цілі навколо Харкова.

20 травня президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю The New York Times у Києві сказав, що здатність Росії здійснювати транскордонні атаки дає їй величезну перевагу у війні. Україна завдала ударів усередині Росії за допомогою безпілотників та іншої зброї неамериканського виробництва, але саме американці на сьогоднішній день є найбільшим постачальником більш потужної зброї, яка, за словами українських командувачів, може змінити ситуацію.

Значною мірою Байден утримувався від послаблення обмежень через побоювання американських чиновників, що президент Росії Владімір Путін може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні. Ця тривога досягла свого піку в жовтні 2022 року через оцінки розвідки російських військових дій навколо ядерного арсеналу країни, однак зрештою спала. Упродовж кількох місяців європейські чиновники заявляли, що оцінки їх розвідок вказують на те, що потенціал Путіна для використання ядерну зброю не такий великий, як вважають американці.

Офіційні особи США заявили, що лідери Китаю та Індії — обидва великі покупці російської нафти — застерегли Путіна від застосування ядерної зброї, і це вплинуло на нещодавні розрахунки американців. У той час як Індія зберігає нейтральну позицію у війні, Китай є, безумовно, найважливішим партнером Росії і, за словами офіційних осіб США, допоміг Росії відновити її військово-промислову базу шляхом експорту машин, виробничих інструментів, мікросхем та іншої мікроелектроніки. 

У п’ятницю Блінкен зазначив, що Сполучені Штати запровадили санкції проти понад 100 китайських організацій за допомогу Росії, і сказав, що він очікує побачити подібні дії з боку європейців.

Серед офіційних осіб США також є відчуття, що росіяни певний час вважали, що американці вже дають українцям велику свободу дій у використанні зброї. Тому втілення цього в реальність не є настільки провокаційним, як вони  раніше вважали.

Зустріч НАТО в Празі була сесією для планування саміту лідерів, який відбудеться в липні у Вашингтоні на честь 75-ї річниці заснування альянсу. Чиновники також анонсували  більш змістовні заяви щодо оборони України.

Блінкен повідомив, що на саміті Байден та інші лідери розкриють деталі «надійного пакету підтримки» для України.

«Наша мета зараз — побудувати міст, щоб наблизити Україну до НАТО, а потім, зрештою, і зробити її членом НАТО», — сказав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі