Співробітник Сенату США став фігурантом розслідування через часті поїздки на лінію фронту в Україні – NYT

Поділитися
Серед іншого він доставив снайперське спорядження ЗСУ під час одного із таких візитів.

Старший радник Сенату США, який є членом Комісії з безпеки і співробітництва в Європі, відомій як Гельсінська комісія, Кайл Паркер став фігурантом розслідування Конгресу через його часті поїздки до зон бойових дій в Україні та надання снайперського спорядження на суму 30 000 доларів для українських військових.

Комісія, до якої входить  Кайл Паркер, складається із членів Конгресу і укомплектована помічниками конгресменів. Вона має вплив на питання демократії та безпеки і активно підтримує Україну.

Як пише The New York Times із посиланням на відповідні документи, у конфіденційному звіті директора та головного юрисконсульта комісії йдеться про те, що передача обладнання може зробити пана Паркера незареєстрованим іноземним агентом. У звіті зазначається, що Паркер подорожував лінією фронту в Україні в камуфляжі з українськими військовими знаками розрізнення, а також найняв українського чиновника для отримання стипендії від уряду США, незважаючи на заперечення чиновників з питань етики та безпеки Конгресу США.

Це все спровокувало питання про те, що він «свідомо чи несвідомо став мішенню і використовувався іноземною розвідувальною службою», посилаючись на невизначені «питання контррозвідки», які потрібно передати ФБР.

Представник Паркера заявив, що він не зробив нічого поганого. Він зазначив, що Паркер став мішенню «кампанії відплати» за звинувачення у неправомірних діях на адресу авторів звіту.

Звіт настільки занепокоїв голову комісії, представника Республіканської партії Джо Вілсона, що він, згідно з документами, рекомендував звільнити Паркера для захисту національної безпеки. Він заявив про «серйозні ймовірні неправомірні дії за участю українських та інших іноземних осіб».

«Я наполегливо рекомендую вам забезпечити його негайну відставку або звільнення», - написав пан Вілсон у листі від 1 листопада до співголови комісії від Демократичної партії, сенатора Бенджаміна Л. Кардіна. Водночас представник Кайла Паркера стверджує, що йому не пропонували піти у відставку, і він не планує цього робити.

На разі Паркер залишається в комісії в очікуванні того, що троє американських чиновників назвали «широким розслідуванням поведінки персоналу», включаючи звинувачення з боку Паркера на адресу виконавчого директора комісії Стівена Шраге та адвоката Майкла Геффроя, який написав звіт.

За слова ми анонімних джерел NYT, розслідуванням займається зовнішня юридична фірма. При цьому невідомо, чи передав Конгрес занепокоєння до ФБР, як рекомендувалося у звіті.

Розслідування перервало роботу Гельсінської комісії в небезпечний для України та її відносин з Конгресом час, коли республіканці погрожують заблокувати 60 мільярдів доларів додаткової допомоги. У своєму листі Вілсон попередив, що скандал у комісії може поставити під загрозу «майбутню допомогу Україні».

У доповіді піднімається питання про те, що палка підтримка України паном Паркером перетинала етичні та правові межі, і що він, як державний службовець США, міг діяти як агент України. У свою чергу Паркер заперечує ці закиди.

Кайл Паркер - один з багатьох американців, які їздили в Україну після вторгнення Росії у 2022 році. Деякі з них пропонували гроші та припаси або воювали пліч-о-пліч з українськими солдатами.

У своїх лекціях, подкастах і дописах у соціальних мережах Паркер заявив, що від початку вторгнення в лютому 2022 року він відвідав Україну щонайменше сім разів, у тому числі в зоні бойових дій, і назвав себе «американським чиновником, який найбільше подорожував Україною у воєнний час».

На фотографіях з цих поїздок, опублікованих у соціальних мережах, він одягнений у камуфляж і з емблемами українських підрозділів. На одній фотографії він носить нашивку обласної військової адміністрації. На іншій - у камуфляжі та з нашивкою українського підрозділу безпілотників. На іншій він каже, що «планує звільнення» Луганська з українським чиновником.

Фото Kyle Parker / Twitter
Фото Kyle Parker / Twitter

«Неофіційні поїздки пана Паркера і його позиціонування в ЗМІ як іноземного військового викликають додаткові юридичні та етичні проблеми на тлі повідомлень про корупцію в українській армії», - йдеться в доповіді.

Представник Паркера зазначив, що «американські та українські експерти з питань безпеки» порадили американському чиновнику носити камуфляж поблизу фронту і що він ніколи не носив розпізнавальних знаків військових частин, які він супроводжував.

При цьому він додав, що це не були офіційні поїздки, хоча сам Паркер публічно говорив так, ніби вони були офіційними. Деякі з тих, хто подорожував з ним, сказали, що вірили, що він їздив в Україну у державних справах.

Під час лекції в Університеті штату Мен у квітні 2023 року пан Паркер сказав, що після евакуації посольства США в Києві перед російським вторгненням у нього з'явилася мотивація поїхати в Україну, щоб допомогти консультувати американських політиків.

«У нас майже немає очей там, немає присутності», - цитує його заяву газета The Bangor Daily News.

За словами двох американських чиновників, які безпосередньо знайомі з ходом розслідування, він розповів представникам Конгресу, що принаймні частина його поїздок була спрямована на те, щоб переконати родину, яка залишилася в Україні, виїхати звідти. Представник пана Паркера заявив, що він допоміг рідним евакуюватися.

Паркер визнав, що їздив на лінію фронту. Колишній посол США в Україні Вільям Б. Тейлор-молодший сказав, що такі експедиції особливо ризиковані. «Якщо ви працюєте в уряді або маєте певну пропагандистську цінність для росіян, вигода має бути дуже, дуже високою», - зазначив він.

Коли у 2022 році розпочалася війна, пан Паркер був директором штабу, він заявив, що комісія перейшла на «військові рейки» і більше не повинна дотримуватися правил щодо звітності про поїздки або контакти з іноземними посадовими особами, йдеться в доповіді, хоча представник Паркера це заперечив.

Під час виступу у штаті Мен Паркер розповідав про передачу спорядження для українських снайперів.

У записі він сказав, що родич в Україні передав йому 30 000 доларів, зібраних ветеранами та волонтерами, на які він купив далекоміри на Amazon і балістичні датчики вітру у виробника з Філадельфії.  За його словами, він доставив їх до Харкова на Великдень 2022 року «хлопцям, які будуть воювати зі снайперами на передовій».

Експорт такого обладнання не обов'язково заборонений, хоча поставки складних моделей можуть бути обмежені. Пан Паркер сказав, що він дотримується експортного законодавства.

«У воюючу Україну не можна їхати з порожньою валізою», - додав він.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі