Спецпредставник Трампа заявив, що Україна не мала власної ядерної зброї

Поділитися
Спецпредставник Трампа заявив, що Україна не мала власної ядерної зброї © Getty Images
Посадовець знайшов "помилку" в Будапештському меморандумі.

Насправді Україна ніколи не мала своєї ядерної зброї, вона завжди належала Російській Федерації, заявив спеціальний представник президента США Дональда Трампа Річард Гренелл.

"Давайте прояснимо ситуацію з Будапештським меморандумом:  Ядерна зброя належала Росії і була її залишками. Україна повернула ядерну зброю Росії. Вона не була українською. Це незручний факт", — написав Гренелл на Х.


Твіт Гренелла викликав бурхливу реакцію користувачів Х, політиків та дипломатів.

Зокрема Стівен Пайфер — експосол США в Україні – заявив, що Гренелл “категорично не правий”.

“Я допомагав укладати угоду щодо Будапештського меморандуму. Гренелл категорично помиляється. Ядерні боєголовки в Україні були колишніми радянськими, а не російськими. Боєголовки на зберіганні перебували під виключною відповідальністю України. Міжконтинентальні балістичні ракети і бомбардувальники були ліквідовані в Україні, за винятком невеликої кількості, відправленої до Росії в рахунок списання боргів”, – пояснив дипломат.

Він наголосив, що Україна вирішила відправити ядерні боєголовки до Росії на ліквідацію значною мірою через те, що Москва взяла на себе зобов'язання поважати суверенітет і територіальну цілісність України та не застосовувати силу проти України.

“Вивчайте історію повністю”, – порадив він Гренеллу.

Обурення висловив і Генрі Девід Болтон — британський політик, колишній  лідер Партії незалежності Великої Британії.

“Ця людина, незважаючи на наявність у неї 1,7 мільйона підписників, подає абсолютно неправдиві факти. Він або не знає, або навмисно обманює вас. Ця ядерна зброя була абсолютно НЕ російською. Вона була успадкована Україною після розпаду Радянського Союзу. Не вірите мені? Тоді проведіть власне дослідження”, – зазначив він.

“Ядерна зброя була радянською. Тобто як українською, так і російською. Або Річард Гренелл цього не знає, і це проблема. Або він це знає, і це ще більша проблема”, – зауважила  Наталі Луазо — євродепутатка від Франції, колишній міністр Франції у європейських справах.

Колишнього члена Палати лордів, екс-главу адміністрації колишнього британського прем'єр-міністра Терези Мей  Гевіна Барвелла також стривожив допис представника американської адміністрації.

“Тривожно, коли люди на відповідальних посадах настільки історично безграмотні. Україна успадкувала ядерну зброю від Радянського Союзу, складовою частиною якого вона була. Вона не була російською”, – наголосив він. 

Чарльз Теннок — колишній депутат Європарламенту від Великої Британії:

“Україна була домівкою для виробництва першої радянської ядерної МБР Р-16 на заводі «Південмаш» у Дніпрі. Ось чому в цій талановитій країні достатньо технічних знань для створення нових безпілотників і ракет”, – зазначив він.

Колишній конгресмен-республіканець Адам Кінзінгер не добирав слів.

“Вони були радянськими, ти тупий шолом для дупи. Тобто вони були однаково і українськими, і російськими. Це базові знання”, – позбиткувався він з дипломата..

 

“Ядерна зброя була радянською. Вона були успадкована державами, в яких вона були розміщена — Росією, Україною, Білоруссю та Казахстаном — хоча оперативний контроль над стратегічною зброєю залишився за Росією. Україна не зобов'язана була повертати її назад або знищувати техніку, доки не погодилася на це в Будапештському меморандумі”, – пояснив Браніслав Сланчев — професор політології Каліфорнійського університету в Сан-Дієго.

Нагадаємо, після розпаду Радянського Союзу в 1991 році Україна успадкувала близько 2000 одиниць ядерної зброї, включно з міжконтинентальними балістичними ракетами та стратегічними бомбардувальниками для їх доставки. На той час Україна була третьою за величиною ядерною державою у світі.

У 1994 році, за посередництва тодішнього президента США Білла Клінтона, була укладена домовленість між Україною, Росією, США та Великою Британією. Ця угода передбачала, що Україна добровільно відмовиться від свого ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки. Згідно з умовами, Росія зобов’язалася поважати незалежність, суверенітет і територіальні кордони України, а також утримуватися від погроз застосування сили чи її використання проти політичної незалежності або територіальної цілісності країни.

Москва також пообіцяла уникати загроз із застосуванням ядерної зброї. США та Велика Британія, зі свого боку, надали Україні гарантії безпеки, заявивши про готовність допомогти країні у випадку, якщо вона стане жертвою агресії. Однак документ не містив конкретних механізмів реагування на порушення, що зробило його малоефективним інструментом у забезпеченні безпеки України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 1
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Gena-Joint
12 Сiчня 2015, 18:04
А Арбузова на сайте нет, спецом поискал. Второй раз врать на одном и том же месте - даже для Авакова стыдно должно быть. Хотя этот фейсбук-министр, по-моему, особо не заморачивался ни оправданиями, ни доказательствами, чему весь этот фарс с уголовными делами и розысками прямое подтверждение.
Відповісти Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі