Канцлер Німеччини Олаф Шольц вважає, що «жорстокий імперіалізм Путіна не матиме успіху», але для цього Європі потрібно наростити «більше військових м'язів». Про це канцлер написав у колонці для The Economist.
Наведемо ключові думки Шольца:
- Напавши і вторгнувшись в Україну, Владімір Путін зруйнував фундаментальні принципи – ніколи більше не можна змінювати кордони силою; суверенітет усіх держав, великих і малих, має поважатися; ніхто з нас більше ніколи не повинен жити в страху перед сусідами.
- Навіть у своїх публічних заявах Путін не залишає жодних сумнівів щодо своїх мотивів: він хоче відновити імперську Росію, спочатку підпорядкувавши собі Україну та Білорусь, перетворивши їх на маріонеткові держави.
- Ніхто, окрім – можливо – самого Путіна, не знає, де і коли може закінчитися це безжальне прагнення до імперіалізму. Але ми всі знаємо, що він не має жодних сумнівів щодо перетворення ще однієї країни на криваву територію.
- І все ж, жорстокий імперіалізм Путіна не матиме успіху. Сьогодні Європейський Союз та його члени є найбільшими фінансовими та економічними прихильниками України. Одна лише Німеччина вже виділила 28 мільярдів євро на військову допомогу, поступаючись лише Сполученим Штатам.
- Але ми не повинні забувати, що Путін має намір діяти в довгостроковій перспективі. Він вважає, що такі демократії, як наша, не зможуть підтримувати Україну протягом багатьох років.
- Доводити Путіну, що він помиляється, потрібно починати вдома – зі збереження широкої громадської підтримки України. Це означає знову і знову пояснювати, що допомога Україні є необхідною інвестицією в нашу власну безпеку.
- Важливо чітко заявити, що НАТО не прагне конфронтації з Росією – і що ми не будемо робити нічого, що могло б перетворити нас на безпосередню сторону цього конфлікту.
- Путін має сприймати серйозно, коли ми говоримо йому, що Німеччина буде підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно.
- Наша мета – перетворити Бундесвер на найсильніші звичайні збройні сили Європи. Починаючи з цього року і в майбутньому, ми будемо витрачати 2% ВВП на оборону.
- Вперше з часів Другої світової війни ми на постійній основі розмістимо повноцінну бойову бригаду за межами Німеччини – в Литві. І ми передамо НАТО німецьку дивізію підвищеної боєготовності, а також інші значні повітряні і морські сили і засоби.
- Європейці можуть і повинні зробити більший внесок у трансатлантичний розподіл тягаря. Це правда незалежно від результатів президентських виборів у США в листопаді.
- Я підтримую пропозицію президента Еммануеля Макрона провести розмову про майбутню оборону Європи. На початку цього року я сказав, що ми повинні посилити європейську складову НАТО – і ми повинні посилити європейську складову нашого стримування.
- Ніякої «ядерної зброї ЄС» не буде – це просто нереально.
- Нам потрібно обговорити, як отримати правильне поєднання сил і засобів для захисту Європи і стримування будь-якого агресора – сьогодні і в майбутньому.
- Ніхто і ніколи не повинен наважитись атакувати жодного сантиметра Альянсу, бо ми будемо захищати його разом. Той, хто вважає, що це лише слова, повинен подивитися на те, що ми робимо на місцях.
Нагадаємо, канцлер Німеччини Олаф Шольц пообіцяв захистити трьох балтійських союзників по НАТО – Латвію, Литву та Естонію – у разі нападу Росії. Також німецький лідер заявив, що завершить до кінця 2027 року створення постійної німецької бригади в Литві.
Раніше професор політології Ратґерського університету (США) Александер Мотиль зазначив, що Російська Федерація намагається реалізувати новий імперський проєкт і чим скоріше Захід прискорить його смерть, тим більше смертей і руйнувань можна буде уникнути.