Росія проводить операції довгострокового впливу, спрямовані на США та Європу — NYT

Поділитися
Розсекречено аналіз американської розвідки.

Росія посилює зусилля з поширення проросійських і антиукраїнських повідомлень у Сполучених Штатах і на Заході, використовуючи методи для приховування спроб маніпулювання громадською думкою з боку своїх розвідувальних служб. Про це йдеться у нещодавно розсекреченому аналізу американської розвідки, пише The New York Times.

Зусилля російських спецслужб щодо формування суспільних дебатів напередодні виборів у США 2016 року були зосереджені на методах, розроблених для короткострокових наслідків, зокрема для загострення напруги всередині Сполучених Штатів через публікації в соціальних мережах.

Але нещодавно розсекречений американський аналіз розглядає, як російські спецслужби, зокрема Федеральна служба безпеки або ФСБ, таємно використовували союзників у номінально незалежних організаціях для поширення пропаганди. Ці спроби можуть тривати і досі.

Аналіз розвідки, який був розсекречений для публічного оприлюднення, був описаний офіційними особами США, уповноваженими на розкриття інформації.

Окрім керування найманцями приватної військової компанії Вагнера, нещодавно вбитий  Євгєній Прігожин свого часу заснував і фінансував Агентство інтернет-досліджень. Розпущена минулого місяця, після провалу заколоту Прігожина, організація була залучена до управління однією з найвідоміших ботоферм, яка підтримала кандидатуру Дональда Трампа під час виборів 2016 року, критикуючи Гілларі Клінтон.

Опублікована Сполученими Штатами у п’ятницю інформація спрямована на те, щоб показати, наскільки глибшими є операції російського впливу, ніж спроби посіяти інакомислення в Інтернеті. Натомість операції впливу зосереджені на розбудові мережі нових лідерів, які, як сподівається Кремль, підтримуватимуть Росію чи поширюватимуть проросійські наративи у своїх рідних країнах. Ці зусилля подібні до роботи шпигунського агентства Радянського Союзу з розвитку ідеологічних союзників та інформаторів у всьому світі.

Американський чиновник, який говорив на умовах анонімності, описав групу так званих кооптів, які стверджують, що діють незалежно, але насправді агенти російської розвідки використовували їх для проведення операцій впливу. Ці операції включають програми, спрямовані на формування підтримки Росії серед американців і європейців, а також більш грубі заходи, такі як інсценування масових протестів. Нещодавно оприлюднений матеріал присвячений чотирьом росіянам, які працювали з російською розвідкою. Серед них, зокрема, Наталія Бурлінова, ім’я якої фігурує в розкритому нещодавно обвинувальному висновку Міністерства юстиції.

У звинуваченні йдеться, що Бурлінова вступила в змову із ФСБ з метою вербування громадян США з академічних установ для участі в заснованій нею неурядовій організації Creative Diplomacy. Організація позиціонує себе як програму публічної дипломатії для лідерів, які прагнуть сприяти діалогу з Росією. Creative Diplomacy стверджує, що її програмою скористались 80 осіб із багатьох країн.

Після висунення звинувачення в червні Міністерство фінансів застосувало санкції до двох офіцерів ФСБ, у тому числі до Єгора Попова, який був куратором Бурлінової: він контролював її роботу та надав список громадян США, до яких вона має звернутися.

Фінансувала Creative Diplomacy, яку оперативники російської розвідки використовували для створення мережі «майбутніх західних впливових осіб», що мали перетворитись на прихильників Кремля, ФСБ.Вона також відстежувала діяльність випускників Creative Diplomacy, деякі з яких продовжували публікувати проросійські статті. Хоча Бурлінова заперечувала будь-які зв'язки з російським урядом, розвідка США спростувала це твердження.

Один з учасників Creative Diplomacy, американець, який побажав залишитися невідомим, сказав, що якби він знав про зв’язки програми з російською розвідкою, він не брав би в ній участі. Тим не менш, він сказав, що не шкодує, що відвідав програму, оскільки це дало йому можливість поговорити та розпитати російських чиновників.

За його словами, проросійська спрямованість програми не відрізнялася від програм публічної дипломатії в інших країнах, і деякі учасники після цих зустрічей змінили думку про Росію на гірше, а не на краще.  Він додав, що не був здивований тим, що Бурлінова співпрацює з ФСБ. Але,  за його словами, якщо програма була операцією російської розвідки, уряду США нема чого хвилюватись,  враховуючи її неефективність.

У розсекреченому аналізі йдеться про ще трьох осіб: Андрія Степаненка, який працював у ФСБ з 2014 по 2019 роки; Максима Григор’єва, директора Фонду вивчення демократії, організації, яка, за словами американських аналітиків, поширювала антиукраїнські наративи від імені Кремля; і Антона Цвєткова, керівника групи «Офіцери Росії». Офіційні особи США заявили, що Цвєтков за вказівкою російської розвідки організував акції протесту в Москві, в тому числі біля посольства США.

Він же за дорученням російської розвідки організував протести проти Bard College у штаті Нью-Йорк та його партнерства з коледжем Санкт-Петербурга. Ці дії зрештою призвели до заборони нью-йоркської школи в Росії, оскільки Кремль боявся впливу Заходу на російські університети. Упродовж 2022 Цвєтков організовував антиукраїнські протести біля західних посольств у Росії.

Раніше повідомлялося, що служба зовнішньої розвідки РФ та її військове розвідувальне управління намагаються відновити мережу шпигунів у ЄС після масового висилання країнами Європи працівників російської розвідки, які там діяли під дипломатичним прикриттям.

Незважаючи на те, що переважна частина американців — на боці України і добре розуміє, за що і проти кого воює наша країна, російським агентам, які мімікрують, все ж таки вдається знаходити в США окремі групи, які із задоволенням ковтають спеціально приготовану для них російську пропаганду.

На кого РФ робить ставку в цьому гібридному протистоянні — читайте у матеріалі Анни Бродські-Кроткіної «Американська костюмерна Путіна».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі